اعدام دو عضو گروه 'جندالله' در زاهدان

طناب دار
Image caption بعد از انفجار هفته گذشته مسجد امیرالمومنین، پنج نفر اعدام شدند

رسانه های ایرانی گزارش داده اند که دو عضو گروه موسوم به جندالله به اتهام محاربه از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده و حکم اعدام صبح روز شنبه شانزدهم خرداد در زاهدان به اجرا درآمده است.

دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرده که عبدالحمید ریگی و رضا قلندرزهی به "اتهام محاربه از طریق عضویت در گروهک تروریستی به سرکردگی عبدالمالک ریگی به اعدام محکوم شده بودند.

از دیگر اتهامات این دو نفر، "مقابله با جمهوری اسلامی، حمل، نگهداری و استفاده از سلاح و مهمات و خرید و فروش غیر مجاز سلاح و مهمات" اعلام شده است.

یک هفته پیش و در پی وقوع انفجار در مسجد امیرالمومنین زاهدان که به مرگ بیست و پنج نفر منجر شد، سه نفر از "عوامل دخیل و موثر در بمبگذاری"، در ملاء عام اعدام شدند. اعدام این افراد پیش از مراسم خاکسپاری کشته شدگان بمگذاری صورت گرفت.

ابراهیم حمیدی مدیر کل دادگستری سیستان و بلوچستان در باره این افراد گفته بود:"سه نفر از عناصر خود فروخته علاوه بر سوابق سیاه خود با وارد کردن مواد منفجره به کشور و در اختیار قرار دادن آن به فردی تروریست، نقش اصلی در جنایت داشتند."

Image caption انفجار هنگام برگزاری مراسم نماز مغرب در مسجد شیعیان روی داد

اتهام این افراد "محارب، افساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی" اعلام شد.

گروه موسوم به جندالله "جنبش مقاومت مردمی ایران" مسئولیت انفجار مسجد امیرالمومنین را پذیرفت و اعلام کرد که این انفجار انتحاری بوده است.

دادگستری اتهام این افراد را علاوه بر دست داشتن در بمب گذاری مسجد امیرالمومنین زاهدان، مشارکت در انفجار اتوبوس سپاه پاسداران در سال 1385، انفجار بلوار دانشگاه، عملیات بمب گذاری ناموفق در راهپیمایی سالگرد انقلاب و شرکت در عملیات اسفند ماه سال گذشته در منطقه لار که به کشته شدن تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی انجامید، اعلام کرد.

استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد نا آرامی هایی از جمله بمب گذاری، حمله مسلحانه، ترور و آدم ربایی بوده که قاچاقچیان مواد مخدر و گروه های تبهکار عوامل برخی از این اقدامات و گروه هایی که خود را مدافع حقوق ساکنان سنی مذهب این استان می دانند عوامل برخی دیگر معرفی شده اند.

مطالب مرتبط