ناطق نوری: احمدی نژاد سوگند ریاست جمهوری را نقض کرد

ناطق نوری
Image caption احتمال دارد که آقای ناطق نوری از رئیس جمهوری به دادگاه شکایت کند

علی اکبر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس ایران با صدور اطلاعیه ای، اتهاماتی که در جریان یک مناظره انتخاباتی از سوی محمود احمدی نژاد مطرح شده بود را نقض سوگند رئیس جمهوری خواند.

دفتر آقای ناطق نوری در اطلاعیه ای که روز شنبه ۱۶ خرداد منتشر شد، نوشته است: "در صورت صلاحدید در موقع مقتضی نسبت به اقدام قضایی بر علیه شخص مفتری" اقدام خواهد شد.

در این بیانیه تاکید شده که فعلا "برای حفظ آرامش فضای انتخاباتی و مشارکت حداکثری" از هر گونه اقدام شتابزده خودداری می شود ولی "قانون این حق را برای آقای ناطق نوری محفوظ می دارد که در موقع مقتضی نسبت به تنویر اذهان عمومی از طریق رسانه ملی که موظف است فرصت های لازم را در اختیار ایشان قرار دهد، اقدام نمایند."

آقای احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی چهارشنبه شب (۱۳خرداد) در پاسخ به آقای موسوی که دولت او را "قانون گریز" می خواند، به مواردی که از نظر او نقض قانون توسط حامیان آقای موسوی بود اشاره کرد و از جمله گفت: "بی قانونی در پسران بعضی از همین آقایانی است که امروز از شما حمایت می کنند. پسر آقای ناطق چطور میلیاردر شد؟ خود آقای ناطق چطور زندگی می کند؟ این ها حامیان شما هستند. بی قانونی اینها است".

پس از این مناظره، مصطفی ناطق نوری، پسر علی اکبر ناطق نوری هم که آقای احمدی نژاد ثروتمند شدن او را نمونه ای از "بی قانونی" خوانده بود، به اظهارات رئیس جمهوری ایران واکنش نشان داد.

پسر آقای ناطق نوری در نامه ای سرگشاده به میرحسین موسوی از "متانت و بزرگواری" او در مناظره با آقای احمدی نژاد تشکر کرد و نوشت:"بار سنگین افترایی را که در پیشگاه میلیون ها نفر بر من و خانواده ام روا گردید و قلبم را بی رحمانه آزرد، به نوبه خود تحمل می کنم".

پاسخ وزارت ارشاد به میرحسین موسوی

معاون وزیر ارشاد ایران با انتشار نامه ای به گفته های میرحسین موسوی در مناظره با محمود احمدی نژاد پاسخ داد.

محسن پرویز، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به انتقاد آقای موسوی که گفته بود چند هزار انتشاراتی در دوره دولت نهم از بین رفته است، گفت: "تعداد اسمی ناشران در ابتدای سال ۱۳۸۴ حدود هفت هزار و پانصد بوده که اکنون به ۹ هزار بالغ گردیده است".

معاون وزیر ارشاد در مورد کتابی که به گفته آقای موسوی پس از ۱۵ بار تجدید چاپ جلوی انتشار آن را گرفته اند، نوشت: "مجوز کتاب مورد اشاره در سال ۱۳۷۷ در دولت های گذشته صورت گرفته و در پی اعتراض های نهادهای نظارتی و مراجعات مردمی و تذکر افکار عمومی جهت بررسی مجدد ارسال شده و مجوز آن هنوز لغو نشده است".

هشدار رئیس ستاد انتخابات به تظاهرات خیابانی هوادارن نامزدها

رئیس ستاد انتخابات ریاست جمهوری ایران به هواداران نامزدها که به گفته او ‘در سطح شهر رفتارهای خارج از شأن’ نشان می دهند هشدار داده است.

کامران دانشجو روز شنبه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) در یک کنفرانس خبری در تهران گفت: "به این افراد هشدار می دهم که رفتارها و کارهایی که انجام می دهند سبب نارضایتی مجموعه مردم شده است".

آقای دنشجو افزوده است: "اگر اقدامی انجام شد رسانه ها نگویند چرا با کسی که شئونات اسلامی را رعایت نکرده است، برخورد شد".

او از سازمان صدا و سیما خواست فیلمی از این افراد تهیه کند و به مردم نشان دهد.

هواداران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، به ویژه طرفداران میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد، در شب های اخیر به گشت زنی در خیابان ها و تبلیغ نامزد مورد علاقه خود پرداخته بودند.

آقای دانشجو همچنین به اظهار نگرانی روز جمعه رئیس کمیته صیانت از آرای ستاد آقای موسوی پاسخ داد و او را به دروغ گویی متهم کرد.

علی اکبر محتشمی پور روز جمعه گفته بود: "شنیده می شود دولت قصد دارد در روزهای ۲۱ و ۲۲ خرداد (روز قبل از انتخابات و روز انتخابات) در روند کار اینترنت و تلفن همراه اختلال ایجاد کند".

اما آقای دانشجو می گوید: "می گویند مجریان انتخابات قصد از کار انداختن سامانه پیامک و قطع اینترنت را دارند، باید به آنها بگویم باور کنید دروغ گفتن مصیبت است".

او گفت وازرت کشور و ستاد انتخابات با فعالیت کمیته ای با نام صیانت از آرا در ستاد انتخاباتی نامزدها مخالفتی ندارد اما "نمی شود در ستاد یک نامزد خاص کمیته ای تشکیل شود و بعد بگویند ما می خواهیم از آرای هر چهار نامزد دفاع کنیم".

وزیر آموزش و پرورش: دولت از افشای مفاسد خودداری می کند

علیرضا علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش دولت محمود احمدی نژاد می گوید: دولت برای رعایت مصلحت کشور از افشای مفاسد اقتصادی خودداری می کند.

به گزارش ایسنا، آقای علی احمدی در قزوین گفته است: "در کشور دست های مختلفی وجود دارد که از پی گیری جریان مفاسد اقتصادی جلوگیری می کنند و بارها به رئیس جمهوری پیغام داده اند که به دلیل جلوگیری از زیر سئوال رفتن نظام و دولت، افشاگری نکند".

او گفت که دولت نهم می خواهد حلقه قدرت را بشکند و "برخی از شریان های قدرت را قطع کرده است و همین مسئله موجب ناراحتی برخی شده است".

دستور ارشاد برای گزارش تخلفات انتخاباتی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مدیران چاپخانه ها خواسته است که هر گونه تخلف در مسائل چاپ و نشر که به نامزدهای انتخابات مربوط می شود را به آن وزارت خانه اطلاع دهند.

در اطلاعیه این وزارتخانه خطاب به چاپخانه داران آمده است که "برخی افراد قصد دارند با استفاده از مراکز تکثیر و چاپخانه های زیر زمینی نسبت به چاپ تصاویر خصوصی و خانوادگی یکی از کاندیداهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و یا بستگان آنها اقدام نمایند".

برای همین از چاپخانه داران خواسته شده که "در صورت مشاهده موارد تخلف و یا نظایر آن از جمله ارائه تصاویر و یا مطالب متضمن تخریب هر یک از کاندیداها برای چاپ و یا اطلاع از مراکز چاپ" آن را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاع دهند.

در این اطلاعیه تاکید شده که این اطلاعیه "به منزله بخشنامه رسمی بوده و رعایت آن برای کلیه دست اندرکاران صنعت چاپ الزامی است."