رفسنجانی: موارد اتهامی در مراجع قانونی پیگیری می شود

هاشمی رفسنجانی

دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور بیانیه ای، سخنان محمود احمدی نژاد در مناظره با میرحسین موسوی را "زیر پا گذاشتن سوگند توسط رئیس جمهوری" توصیف و اعلام کرده موارد اتهامی از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد.

آقای هاشمی رفسنجانی در این بیانیه از هواداران خود خواسته "برای نقش بر آب کردن توطئه ایجاد بلوا و آشوب و درگیری و امنیتی کردن فضای انتخاباتی از هر گونه اقدام شتابزده و عجولانه خودداری شود."

در این بیانیه تاکید شده است که "نظر و خواست کسانی که به تهمت و افترا به مقامات عالی رتبه کشور روی آورده اند ایجاد بد بینی و یاس و سیاه نمایی به تاریخ انقلاب است و هدف عمده آنها در این مقطع ناامید کردن مردم برای حضور گسترده و با شکوه در پای صندوق های رای می باشد چرا که این افراد موفقیت خود را در حضور حداقلی مردم و نهایتا غلبه اقلیت بر اکثریت می دانند."

آقای احمدی نژاد در مناظره با میرحسین موسوی، آقای هاشمی رفسنجانی را "صحنه گردان اصلی" مخالفان دولت نامید و او را متهم کرد در اوایل کار دولت نهم به "پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس" پیغام داده است که این دولت به زودی سقوط خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که "بی قانونی" و "قانون گریزی" را در ثروتمند شدن فرزندان کسانی چون آقای هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری می داند.

بعد از برگزاری این مناظره، آقای هاشمی رفسنجانی، با ارسال نامه ای به عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، از وی خواست که فرصتی در تلویزیون به وی داده شود تا در آن بتواند به اتهامات آقای احمدی نژاد در باره خود و خانواده اش پاسخ بدهد.

گزارشی از پاسخ صداو سیما به این نامه منتشر نشده اما آقای ضرغامی در واکنش به درخواست کسانی که می خواستند به اظهارات آقای احمدی نژاد پاسخ دهند، اعلام کرد که این درخواست ها پس از انتخابات بررسی خواهد شد.

بعد از آن محمد هاشمی برادر آقای هاشمی رفسنجانی اعلام کرد که خانواده آقای هاشمی رفسنجانی از محمود احمدی نژاد به دادگاه شکایت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای هاشمی گفته که برای ممانعت از "سوء استفاده هواداران احمدی نژاد و مظلوم نمایی آنان در آستانه انتخابات" زمان شکایت از آقای احمدی نژاد بعد از برگزاری انتخابات اعلام خواهد شد.

اعتراض ها

غیر از آقای هاشمی رفسنجانی، محسن صفایی فراهانی معاون پیشین وزارت اقتصاد و مصطفی ناطق نوری، پسر علی اکبر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس نیز به سخنان آقای احمدی نژاد اعتراض کردند.

آقای صفایی فراهانی گفت که از آقای احمدی نژاد به دلیل اتهاماتی که در تلویزیون علیه او مطرح کرده است شکایت خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد در مناظره با میرحسین موسوی، آقای صفایی فراهانی و عده ای دیگر را به سوءاستفاده از موقعیت خود و بستگانشان متهم کرده بود.

او از جمله خطاب به آقای موسوی گفته بود: "بسیاری از مدیران شما (در زمان تصدی سمت نخست وزیری) و آقای هاشمی (در زمان ریاست جمهوری) دست خالی آمدند و با یک امتیاز دلار هفت تومانی یا واردات و صادرات میلیاردر شدند. آقای صفایی فراهانی مدیر دولت شما است، از دولت شما پولدار شده است".

آقای صفایی فراهانی گفته است که چون آقای احمدی نژاد به من و برخی از سران نظام تهمت و افترا زده، شکایت نامه ای علیه او تنظیم شده است که در روز شنبه شانزدهم خرداد با موضوع تهمت، افترا و نشر اکاذیب، تحویل مراجع قضایی خواهد شد.

مصطفی ناطق نوری نیز که آقای احمدی نژاد ثروتمند شدن او را نمونه ای از "بی قانونی" خوانده بود، به اظهارات رئیس جمهوری ایران واکنش نشان داده است.

فرزند آقای ناطق نوری در نامه ای به میرحسین موسوی ضمن تشکر از وی نوشته است: "بار سنگین افترایی را که در پیشگاه میلیون ها نفر بر من و خانواده ام روا گردید و قلبم را بی رحمانه آزرد، به نوبه خود تحمل می کنم".

آقای احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی در پاسخ به آقای موسوی که دولت او را "قانون گریز" می خواند، به مواردی که از نظر او نقض قانون توسط حامیان آقای موسوی بود اشاره کرد و از جمله گفت: "بی قانونی در پسران بعضی از همین آقایانی است که امروز از شما حمایت می کنند. پسر آقای ناطق چطور میلیاردر شد؟ خود آقای ناطق چطور زندگی می کند؟ این ها حامیان شما هستند. بی قانونی این ها است".

در حالی که بازار شکایت و انتقاد از رئیس جمهور داغ شده است، محمد ابراهیم نکونام نایب رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به خبرگزاری دولتی ایران گفته "پرونده مفاسد اقتصادی افشا شده به وسیله رئیس جمهوری در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی پس از انتخابات بررسی می شود."

در ستاد مبارزه مفاسد اقتصادی نمایندگانی از سه قوه حضور دارند.

به گفته آقای نکونام، همه می گویند "قوه قضائیه فصل الخطاب است پس معترضان می توانند بیایند و تقاضای رسیدگی کنند."