به روز شده:  15:30 گرينويچ - شنبه 06 ژوئن 2009 - 16 خرداد 1388

اتحاد اوباما و سارکوزی در مخالفت با برنامه هسته ای ایران

رهبران کشورهای غربی در نرماندی

رهبران فرانسه و آمریکا در مخالفت با دستیابی ایران به دانش تولید تسلیحات هسته ای اتفاق نظر دارند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفته اند در مخالفت با دستیابی ایران به دانش تولید تسلیحات هسته اتفاق نظر دارند.

آقای اوباما در حال حاضر برای شرکت در مراسم شصت و پنجمین سالگرد پیاده شدن نیروهای متفقین در نرماندی در شمال فرانسه که به شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم انجامید، در فرانسه به سر می برد.

آقای اوباما پس از گفتگو با نیکولا سارکوزی در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کرد و به سئوال های خبرنگاران پاسخ گفت.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به خطر کلی تهدید تکثیر هسته ای که خبرنگاران مطرح کرده بودند اقدامات چند ماه اخیر کره شمالی را "بی نهایت تحریک آمیز" خواند و گفت تردیدی نیست که کره شمالی سرگرم آزمایش های هسته ای بوده است.

گفتگو با رضا تقی زاده ، کارشناس انرژی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


آقای اوباما افزود شورای امنیت سازمان ملل متحد سرگرم تهیه قطعنامه جدیدی در مورد کره شمالی است.

رئیس جمهوری آمریکا در اشاره به برنامه هسته ای ایران گفت دادن امکان ساخت بمب هسته ای به ایران "به شدت خطرناک" خواهد بود و سبب خواهد شد که سایر کشورهای خاورمیانه هم بخواهند از ایران تبعیت کنند.

به گفته خبرگزاری فرانسه، نیکولا سارکوزی در جریان این کنفرانس، اظهارات تازه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مبنی بر ابراز تردید در باره وقوع هولوکاست را "بی معنی" خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای سارکوزی که چهارشنبه گذشته با منوچهر متکی وزیر خارجه ایران ملاقات و گفتگو کرده بود در کنفرانس مطبوعاتی امروز در اشاره به این ملاقات گفت: "به او (آقای متکی) گفتم که اول از همه آنها ( ایرانی ها) باید دست آقای اوباما را که به سوی آنان دراز شده بفشارند. ایران حق داشتن نیروی هسته ای غیرنظامی را دارد ولی نه حق داشتن توانایی هسته ای نظامی."

آقای سارکوزی ایران را کشوری بزرگ که دارای تمدن با شکوهی است خواند و در ادامه سخنان خود گفت آمریکا و فرانسه در مورد برنامه هسته ای ایران کاملا اتفاق نظر دارند و خواهان صلح و مذاکره با ایران هستند ولی با تکثیر هسته ای مخالفند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه هفته گذشته بر موضع ضد اسرائیلی خود مجددا تاکید کرده و هولوکاست را یک "فریب بزرگ" خوانده بود.

آقای احمدی نژاد همچنین دموکراسی های لیبرال جهان را متهم کرده بود با طرفداری از اسرائیل به"ارزش های انسانی" توهین می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.