خیزش موج جوانان در انتخابات ریاست جمهوری

حامیان آقای رضایی
Image caption هر چهار نامزد حامیان خاص خود را نزد جوانان دارند

بعد از چهار سال دوری، جوانان یکبار دیگر موتور کارزار انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری شده اند و نامزدها نیز برنامه های خاصی برای این گروه از رای دهندگان ارائه کرده اند.

در چهار سال گذشته، دلزدگی سیاسی عمومی همراه با برخی اقدامات دولت دست به دست هم داد تا بیش از پیش دوری جوانان از سیاست بیشتر شود.

طرح امنیت اجتماعی که همچنان نیز از موضوعهای داغ تبلیغات انتخاباتی است، از اوایل سال 1386 آغاز شد و واکنش های متفاوت و گاه خشونت باری را هم از سوی جوانان و هم از سوی نیروی انتظامی به همراه داشت. البته در این بین، جوانان حامی دولت نیز بارها و به شکل های گوناگون از سیاست ها دولت نهم دفاع کردند، از ماجرای دفاع از انرژی هسته گرفته تا انکار هولوکاست.

ماجرای دانشجویان ستاره دار در دولت نهم، باعث اخراج شماری از دانشجویان از دانشگاه ها شد. این در حالی است که آقای احمدی نژاد در مناظره اخیر تلویزیونی با میرحسین موسوی اعلام کرد که ستاره دار شدن دانشجویان از زمان مصطفی معین، یکی از نامزدهای اصلاح طلب انتخابات نهم، باب شد ولی دولت او به این رویه پایان داد.

در همین حال گروهی دیگر از جوانان که حامی تفکر محمود احمدی نژاد در حوزه های مختلف سیاسی و اجنماعی بودند. جوانانی که ساده زیستی و صراحت لهجه آقای احمدی نژاد را الگوی بی چون وچرای خود قرار داده بودند.

انتخابات مجلس و شورای شهر آرام آرم شروعی بود برای حضور جوانانی که با سیاست قهر کرده بودند. اما این دو انتخابات نیز در میان عموم جوانان اقبالی نداشت.

خواسته های عمومی بخش عمده ای از جوانان چیز تازه ای نبود. کار، تحصیل، سربازی، ازدواج و مسکن از جمله مشکلاتی بودند که در طول سال ها و در دولت های مختلف برنامه های کوتاه و بلند مدتی برای بهبود وضعیت آنها اجرا شد، ولی به نتیجه عملی در خوری دست نیافت.

Image caption آقای کروبی برنامه ای دوازده بندی برای جوانان ارائه کرده است

تمامی این مشکلات درهم تنیده، روز به روز وضعیت نابسمان تری به خود گرفت. نابسمانی اثر خود را بر روی بسیاری از جوان ها گذاشت. آمار مهاجرت دانشجویان در سال های گذاشته افزایش داشته، مهاجرتی که بنا به نظر معاون تحقیقات سازمان ملی جوانان برای یافتن شغل مناسب است.

خیزش موج

اسفند 1387، پس از اعلام حضور مجدد محمد خاتمی در انتخابات دوره دهم، شور و هیجان جوانان در حمایت از او به راه افتاد. این موج کوتاه همزمان با کناره گیری خاتمی از نامزدی فروکش کرد. همزمان با این رخ داد میرحسین موسوی برای شرکت در انتخابات دوره دهم اعلام آمادگی کرد.

پس ازچند هفته سکوت، همزمان با تعطیلات نوروز جلسه های مختلفی با موضوع حمایت ستادهای حامی خاتمی از موسوی تشکیل شد، که نتیجه آن حمایت موازی از میرحسن موسوی بود. همچنین ستاد های حامی آقای خاتمی حمایت خود را از آقای موسوی اعلام کردند.

ازسوی دیگر ستادهای جوانان محمود احمدی نژاد و همین طور مهدی کروبی اعلام حضور کردند.

با توجه به اینکه فعالیت تبلیغاتی کاندیداها پس از تایید شورای نگهبان مجاز است، بخش عمده تبلیغات پس از تایید نامزدهای اصلی آغازشد.

در انتخابات این دوره ریاست جمهوری به نظر می آید که حضور جوان ها نسبت به دوره قبل بیشتر است.

ناظران عقیده دارند شور و هیجانی که در این روزهای منتهی به انتخابات در میان جوانان به چشم می خورد، نشان دهنده دو نکته است: اول حال و هوای خاص انتخابات دهم ریاست جمهوری که پس از مناظره محمود احمدی نژاد و میر حسین موسوی این فضا بیش از پیش تشدید شده و دوم اعتقاد گروه های مختلف جوانان به تغییر در امور مختلف سیاسی و اجتماعی .

در حقیقت نگاه جوانانه بر انتخابات و تبلیغات آن تاثیر گذاشته و این تاثیر محدود به یک جناح و یا یک گروه سیاسی خاص نیست.

Image caption جوانان حامی آقای احمدی نژاد ساده زیستی و صراحت لهجه او را تحسین می کنند

در میان حامیان جوان همه نامزدها رنگ ، سرود و نوآوری را می توان دید. استفاده از شبکه اجتماعی فیس بوک برای تبلیغ یکی از این راههای نوآورانه است، راهی که برای چند روز ممنوع شد و پس از آن به حالت عادی بازگشت.

شاید تعداد ویدیو کلیپ هایی که در این دوره برای حمایت از کاندیداهای مختلف ساخته شده، با هیچ دوره ای از انتخابات قابل مقایسه نیست.

بازخوانی سرود چریک های فدایی برای حمایت از میر حسن موسوی و همین طور تغییر سرود ای ایران در حمایت از احمدی نژاد واکنش های مختلفی را در برداشته است. اما خواننده های زیرزمینی هم بی کار ننشستند و آهنگ های مختلفی را با مضمون های انتخاباتی تولید کردند.

بیشتر این نوآوریهای خاص که تنها در این انتخابات اتفاق افتاده، نگاه جوانانه دارند.

ازهمین رو، انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به واسطه حضور گسترده جوانان در تبلیغات، با دیگر دوره ها تفاوت معنی داری دارد.

تلاش برای جذب آرا

اما کاندیدا هم برای جذب جوان ها بی کار نشسته اند و وعده ها و شعارهای مختلفی برای جوانان ارایه دادند. وعده هایی که همگی رویکردی مشترک به مسایل و مشکلات جوانان دارند.

میر حسین موسوی نامزدی که با موج سبزش خیلی از جوان ها رو تحت تاثیر قرار داده، با هدف قرار دادن توامان مشکلات اقتصادی و اجتماعی خاص جوانان توانسته موج سبز را در میان جوانان حامی اش به راه بیندازد.

توجه خاص او به آزادی های اجتماعی و همچنین نگاهش به وضعیت اشتغال باعث شده جوانان به او اقبال نشان دهدند. او درباره اعتماد به جوانان می گوید: "باید به جوان ها اعتماد کرد. این اعتماد همه مشکلات را از بین خواهد برد ما خواهیم دید که جوان ها یار ملت و یار آینده کشور وبزرگترین افرادی هستند که می توانند به پیشرفت کشور کمک کنند."

او در مصاحبه ای که در شبکه خبر برای ارایه برنامه اش برگزار شده بود، در پاسخ به سوالی درباره چگونگی حل مساله مواد مخدر، به موضوعی اشاره کرد که کمتر به آن توجه شده است و آن ایجاد فضای شاد در جامعه است.

دیگر نامزدها نیز با محور قرار دادن برنامه های مختلف برای جوانان، گروه های مختلفی از جوانان را جذب خود کرده اند. محسن رضایی در نطق تلویزیونی و همچنین مناظره های خود بر روی استفاده از جوان ها در دولت و برنامه های خود تاکید ویژه ای دارد.

او با یادآوری دوارن جنگ 8 ساله ایران و عراق، به فرماندهان جنگ اشاره داشته که بیشتر جوان بودند.

Image caption آقای موسوی می گوید به جوانان اعتماد و شادابی بخشید

آقای رضایی در نظر دارد در صورت انتخاب، سربازی را به صورت یک شغل در آورد و همچنین وضعیت اشتغال را بهبود ببخشد.

او اعلام کرده است: "ايده‌ من درباره جوانان با پول توجیبی دادن به جوانان و مردم متفاوت است چرا که معتقدم با این پول‌دادنها تنها می توانیم یک وعده غذاي ديگران را تامين كنيم و باز هم مشکلات مردم حل نمی شود."

مهدی کروبی کاندیدای دیگر جبهه اصلاح طلب ها برنامه 12 بندی برای جوان ارایه داده و در عین حال توانسته حمایت دفتر تحکیم وحدت را جذب کند.

او همچنین در دفاع از آزادی های جوانان می گوید: "ما نبايد در ظاهر جوانان وارد شويم، بايد به آنها آزادي بدهيم و کارشان نداشته باشيم و بگذاريم زندگي شان را بکنند. بعضي جاها مي بينم که تحقيرشان مي کنند و انسان غرور دارد. چيزي که سنگين است، اين است که تحقيرش کنيد. نبايد در حريم شخصي شان وارد شد."

محمود احمدی نژاد تنها نامزدی اس که در نطق تلویزیونی خود برنامه مستقیمی برای جوان ها نداشت، ولی او در میان جوانان و به خصوص نوجوانان حامی اش محبوبیتی کم نظیر دارد.

شاید علت این محبوبیت را بتوان در طرح کم کردن سن رای از 18 به 15 سال جستجو کرد.

او در این باره گفت: "اين طرز تفكر درست نيست كه در زمان جنگ جوانان 15، 16 ساله بايد حضور داشته باشند و نقش آنها مفيد است اما در عرصه سياست و مديريت و ميدان انديشه آنها نبايد شركت داشته باشند. خدا نياورد روزي را که جوانان از عرصه هاي مهم كشور دور شوند و يا اين عرصه ها از آنها گرفته شود."

تب انتخابات چند روز پس از انتخاب رییس جمهوری کم کم فروکش می کند. در این بین خیلی از جوان ها خودشان را پیروز و بسیاری هم شکست خورده می دانند. اما سوالی که برای آنها وجود خواهد داشت این است که آیا حضور در انتخابات نتیجه ای برای آن ها داشته است؟