از ایران تا اسرائیل: حضور پررنگ خدا در انتخابات

پرچم ایران و اسراییل
Image caption در ایران و اسراییل گروه ها و شخصیتهای مذهبی در انتخابات تاثیرگذارند

ایران و اسراییل هرچند دشمنی ایدئولوژیک دیرینه ای دارند، ولی وقتی پای مذهب به میان می آید، می توان شباهتهایی میان دو جامعه ایرانی و اسراییلی دید، از جمله در تشویق مردم به رای دادن.

آیت الله خمینی، بنیانگذار نظام اسلامی، شرکت در انتخابات را یک واجب کفایی اعلام کرده بود، فتوایی که این عمل ظاهرا ً زمینی و مدنی را مستقیما ً به امیال الهی و آسمانی پیوند زد.

در انتخابات ایران، روحانیت و احزاب مذهبی مثل حزب موتلفه اسلامی، جامعه روحانیت و مجمع روحانیون مبارز، از بدو انقلاب نقش مهمی ایفا کرده اند.

همین یک ماه پیش آیت الله علی خامنه ای در جمع مردم سنندج گفت: "با این شاخص ها درمیان نامزدها جست وجو کنید تا آگاهانه به صالح ترین فرد برسید. سپس با قصد قربت، به آنچه رسیدید رای دهید تا خداوند نیز به شما اجر دهد."

اما این پیوند دنیا و لـَـدُن در خاورمیانه، تنها به رقابتهای سیاسی ایران محدود نمی شود.

خاخام اوادیا یوسف، رهبر معنوی یکی از دو حزب اصلی یهودیان متعصب اسرائیل است. مجموع این احزاب اکنون 5 کرسی را در هیات دولت آقای نتانیاهو اشغال کرده اند.

در انتخابات سال 2006، خاخام اوادیا یوسف در یکی از سخنرانی های تبلیغاتی به جمع هواداران حزب شاس چنین گفت: "هنگامی که شما برگه رای را برداشتید و به شاس رای دادی، تمام نمایندگان شاس در پارلمان پیامبران شما هستند و اقدامات آنها اقدامات شماست. با این کار مستقیم به بهشت می روید، به طبقه پنجم بهشت."

اما چرا باید مردم در یک نظام پارلمانی سکولار، به احزاب متعصب مذهبی رای دهند؟

خاخام ایزائیل ایشلر، نماینده کنست از حزب تورات متحد در پاسخ به این سوال به بی بی سی فارسی گفت: "اگر یهودیان متعصب به تعداد کافی نماینده در کنست نداشته باشند، نادیده گرفته خواهند شد، به نیازهای آموزشی ، اسکانی و سایر مشکلات آنها توجهی نخواهد شد. برای همین است که اکثر یهودیان متعصب به احزاب مذهبی متعصب رای می دهند."

اما به مرور زمان، ظاهرا ً شعارها و مطالبات احزاب متعصب مثل شاس، به امور خیریه و عام المنفعه محدود نمانده است.

الی ییشای، رهبر سیاسی حزب شاس، عضو کنست و وزیر امور داخلی اسرائی است. در آگهی تبلیغاتی حزب شاس در انتخابات اخیر اسرائیل، آقای ییشای این اظهارات را به زبان آورد: "اینجا محله زور-باهر است، دو تروریستی که با بولدوزر در خیابانهای یافا و شاه داوود، اقدام به حمله کردند، از احالی این محل بودند. و حالا خانمها و آقایان، آنها (منظور دولت سابق اسرائیل به رهبری ایهود المرت است) قصد دارند که این محله را در چارچوب یک توافق صلح به فلسطینی ها و حماس واگذار کنند. برای جلوگیری از این اقدام، به شاس رای دهید."

نتایج انتخابات اخیر اسرائیل نشان داد که در در این کشور احزاب مذهبی متعصب هنوز از جاذبه زیادی برخوردار اند.

اینکه آیا جامعه ایران نیز از همین روند تبعیت خواهد کرد یا نه، در انتخابات 22 خردادماه مشخص خواهد شد.