ترکش‌های مناظره موسوی و احمدی‌نژاد

جامعه اسلامی مهندسین به عنوان یکی از تشکل های اصولگرای حامی محمود احمدی نژاد، حمله به دولت های گذشته را در تبلیغات انتخاباتی محکوم کرده است.

این تشکل سیاسی که محمود احمدی نژاد نیز عضو آن است، با صدور بیانیه ای نوشته:"یکی از نقاط ضعف و تاسف بار تبلیغات انتخاباتی این دوره حمله غیر متعهدانه به عملکرد مسئولان در دولت های گذشته و دولت فعلی است."

در این بیانیه بدون نام بردن از کسی آمده که "متهم کردن شخصیت های انقلاب به اتهامات غیراثبات شده ای است که صداقت، پایداری، خدمت و موفقیت های بی شمار گذشته را زیر علامت سئوال می برد و دشمنان ملت مسلمان و عزتمند ایران را خوشحال می کند."

این انتقادهای به آقای احمدی نژاد برمی گردد که در مناظره با میرحسین موسوی، با زیر سئوال بردن عملکرد 24 سال گذشته، برخی از مقامات ارشد نظام نظیر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و علی اکبر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس و خانواده های آنها را به قانون گریزی و انباشت ثروت متهم کرد.

با آنکه آقای احمدی نژاد عضو جامعه اسلامی مهندسین است و این تشکل سیاسی حامی وی به شمار می رود اما در این بیانیه تاکید شده که این نوع رفتار از ناحیه هر کس که باشد، محکوم است.

احمدی نژاد: این آغاز راه است

با وجود انتقاداتی که نسبت به سخنان آقای احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی مطرح شده است، آقای احمدی نژاد در تبریز از این کار دفاع کرده و گفته است "این تازه آغاز راه خواهد بود."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می گوید وقتی در تلویزیون اسم دو، سه نفر را برده، بعضی ها به وی اعتراض کرده اند که چرا اسم بردی در حالی که عده ای "می خواهند ثروت ملت در اختیار یک عده قلیل باشد و با تقلب و رانت خواری و خودخواهی جیب های خود را پرکنند."

آقای احمدی نژاد تاکید کرده آن کسی که "اموال بیت المال را ببرد و با پررویی در برابر این ملت این را حق و میراث خود بداند مورد پذیرش ملت ایران نخواهد بود."

نیروی انتظامی: به رقبا توهین نکنید

نیروی انتظامی بعد از برگزاری یک نشست با نمایندگان ستادهای انتخاباتی نامزدها، با صدور اطلاعیه ای از آنها خواسته که از توهین به رقبا و به هم زدن فضای انتخابات خودداری کنند.

پلیس امنیت عمومی نیروی انتظامی بعد از این نشست اطلاعیه داده که در آن عبدالمجید شجاع به نمایندگی از محسن رضایی، علی اصغر احمدی به نمایندگی از ستاد میرحسین موسوی، وحیدی خاویی به نمایندگی از ستاد محمود احمدی نژاد و محمد علی موسوی بجنوردی به نمایندگی از ستاد مهدی کروبی شرکت داشتند.

نیروی انتظامی می گوید که در این جلسه تصمیم گرفته شده است ستادهای نامزدها به هواداران خود در باره اقدامات غیرقانونی تذکر بدهند و مانع از اقداماتی شوند که منجر به "ایجاد راهبندان، سد معبر، توهین به یکدیگر، وهن مقدسان، ایراد شعارهای تحریک آمیز و تخریبی، تعرض به طرفداران، راه اندازی کاروان های تبلیغی، پاره کردن و آتش زدن پلاکاردها و پوسترها" می شود.

همزمان با این اطلاعیه، محمود سالار کیا معاون دادستان تهران نیز گفته که" پرونده درگیری های لفظی بین حامیان نامزدها" بررسی می شود.

به گفته آقای سالارکیا، "مواردی در باره درگیری های لفظی بین حامیان نامزدها در تهران به ما گزارش شده که این موارد در دست بررسی است."

علاوه بر این، به گفته معاون دادستان تهران، تخلفات انتخاباتی دیگری همچون "نصب بنرهای تبلیغاتی خارج از محدوده ستادها، پاره کردن عکس ها، پوسترها" نیز گزارش شده است.

هشدار به مطبوعات

هیات نظارت بر مطبوعات دوباره اطلاعیه داده و از رسانه ها خواسته با رعایت قانون، از تخریب نامزدها خودداری کنند.

هیات نظارت بر مطبوعات که مسئول صدور مجوز برای نشریات است و می تواند امتیاز نشریات را نیز باطل کند، به مطبوعات هشدار داده که قانون را رعایت کنند.

در این اطلاعیه تاکید شده که بنابر قانون مطبوعات" هر گونه افترا و توهین به مقامات، نهادها، ارگانها و اشخاص حقیقی و حقوقی، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع، تحریف مطالب دیگران، استفاده ابزاری از افراد اعم از ن و مرد در تصاویر و محتوا و انتشار اخبار و مطالبی که به ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه منجر شود، ممنوع است."

هیات نظارت بر مطبوعات به دست اندرکاران مطبوعات تاکید کرده که به "ایجاد روحیه امید و نشاط در جامعه" بپردازند و از هر گونه "اهانت، توهین و تخریب نامزدها" پرهیز کنند.

شناسامه سربازان و نقش بسیج در انتخابات

ستاد کل نیروهای مسلح خبر جمع آوری شناسنامه سربازان از سوی برخی فرماندهان را تکذیب کرده است.

واکنش ستاد کل نیروهای مسلح به سخنان علی اکبر محتشمی پور عضو ستاد میرحسین موسوی است که از جمع آوری شناسنامه سربازان در برخی اماکن نظامی خبرداده و گفته بود: "این کار تخلف بوده و از همه فرماندهان خدمتگزار نظامی نیز تقاضا داریم که به هیچ قیمتی مبادرت به این اقدام نکنند."

ستاد کل نیروهای مسلح هشدار داده که می تواند برای انتشار اخبار تخریبی شکایت کند و "نیروی های مسلح پیگیری حقوقی اخبار تخریبی مربوط به نیروهای مسلح را برای خود محفوظ می داند."

به گفته ستاد کل نیروهای مسلح، در هر یک از انتخابات ها با هماهنگی وزارت کشور تسهیلاتی برای حضور سربازان در انتخابات صورت می گیرد که انتقال صندوق رای به پادگانها و دادن مرخصی به سربازان برای آوردن شناسنامه از جمله این اقدامات است.

سرتیپ مسعود جزایری ماعون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح نیز دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات را رد کرده و گفته است:" جوسازی هایی که از داخل و خارج انجام می ود در عزم و اراده بسیجیان تاثیری نخواهد داشت."

آقای جزایری با اشاره به فیلم تبلیغاتی آقای کروبی در باره دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات گفته است که در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری، آقای کروبی و بعضی کاندیداها چنین ادعایی را بارها مطرح کرده اند اما بعد از چهار سال هنوز نتوانسته اند یک سند برای آن ارائه کنند.

به گفته این مقام نظامی، حق بسیج و نیروهای مسلح برای "برخورد قانونی با نشر اکاذیب و سخنانی که سبب تشویق اذهان عمومی و بدبین کردن مردم نسبت به عملکرد این نهادها" می شود، محفوظ خواهد بود.