بازداشت ۵۸ ایرانی و ۳۰ افغان در زاهدان

Image caption استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد نا آرامی هایی بوده است

دادستان زاهدان از بازداشت ۵۸ ایرانی و ۳۰ افغان در جریان نا آرامی های اخیر این شهر خبر داده است.

محمد مرزیه در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران -ایسنا- گفته است ایرانی های بازداشت شده به مشارکت در اغتشاش، آتش سوزی، تخریب، سرقت منازل و ضرب و شتم متهم شده اند.

پس از انفجار بمب در یکی از مساجد شیعیان در شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، برخی ناآرامی ها در نقاطی از این شهر رخ داد. این درگیری ها ظاهرا زمانی آغاز شد که در مراسم ترحیم کشته شدگان انفجار، به امام جمعه اهل تسنن زاهدان، توهین شد.

بمب گذاری در مسجد علی ابن ابی طالب زاهدان، ۲۵ کشته و ۱۴۰ مجروح بر جای گذاشت. سه نفر در روز خاکسپاری کشته شدگان این انفجار و دو نفر هم روز گذشته به دار آویخته شدند.

گروه موسوم به جندالله "جنبش مقاومت مردمی ایران" مسئولیت انفجار مسجد امیرالمومنین را پذیرفت و اعلام کرد که این انفجار انتحاری بوده است.

بازداشت اتباع خارجی

به گفته دادستان زاهدان، سی افغان بازداشت شده نیز به سوء استفاده از موج ایجاد شده به تخریب و شرکت در اغتشاش متهم شده اند. آقای مرزیه گفته در جریان این ناآرامی ها، موسسه صندوق مهر رضا به آتش کشیده شد که بر اثر این آتش سوزی شش نفر کشته شدند. دادستان زاهدان گفته است که سه نفر در رابطه با این آتش سوزی بازداشت شده اند که در صورت تائید این موضوع، اتهام آنها محاربه خواهد بود. آقای مرزیه به ایسنا گفته دو نفری که پس از انفجار بمب در مسجد بازداشت شدند، در این بمبگذاری دست نداشتند و روز گذشته به اتهام محاربه، همکاری با جند الله و مشارکت در انفجار اتوبوس حامل سپاهیان در سال ۸۵، اعدام شدند. استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد نا آرامی هایی از جمله بمب گذاری، حمله مسلحانه، ترور و آدم ربایی بوده که قاچاقچیان مواد مخدر و گروه های تبهکار عوامل برخی از این اقدامات و گروه هایی که خود را مدافع حقوق ساکنان سنی مذهب این استان می دانند عوامل برخی دیگر معرفی شده اند.

مطالب مرتبط