بررسی روزنامه های تهران؛ دوشنبه 18 خرداد

تیترهای اول

"پرسش های مناظره و فرارهای احمدی نژاد" تیتر اول روزنامه یاس نو است و "داغ ترین مناظره انتخاباتی" عنوان اصلی آفتاب یزد. اعتمادملی "پرسش های کروبی بی پاسخ ماند" را در صدر عنوان های خود آورده، ابرار "نرخ تورم اعلام شده در مناظره غیرواقعی بود" را از قول محمد خوش چهره اقتصاددان در تیتر اول خود آورده، دنیای اقتصاد از "افشاگری دو طرفه شد" خبر داده و اعتماد " نقد کارشناسان به آمار احمدی نژاد" را با اهمیت دیده است.

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود از قول رییس دولت نوشته "بعضی ها پیغام داده اند که مراقب خودت باش"، جام جم روزنامه صدا و سیما از "جدال نظرسنجی ها" خبر داده، رسالت از "استقبال تاریخی مردم تبریز از احمدی نژاد" نوشته و کیهان از "مناظره کاندیداها و جا به جائی تعیین کننده ها".

حیات نو "نگرانی شدید از احتمال وقوع تقلب در انتخابات" را تیتر اول خود قرار داده و اعتماد از "نقد کارشناسان به آمار احمدی نژاد" خبر داده و سرمایه در عنوان اصلی خود از "شب های پایتخت در تسخیر موج سبز" نوشته است. روزنامه خبر در تیتر اصلی خود نوشته حاضرم ثروت ستاد کروبی را اعلام کنم".

گزیده مقالات

انسجام انتخاباتی

رسالت در سرمقاله خود نوشته كمتر از 4 روز مانده به برگزاري انتخابات رياست جمهوري، سراسر كشور رنگ انتخابات به خود گرفته است . همه مردم به نوعي درگير مباحث مربوط به انتخابات شده‌اند . مناظرات تلويزيوني نقل محافل و مجالس شده است. تقريبا هر چهار گزينه مطرح به نوعي سلايق و علايق گوناگون را همپوشاني داشته و ديگر سخني از تحريم و تحريك به عدم شركت در انتخابات شنيده نمي‌شود.

به نوشته سردبیر رسالت گفتگوهاي سازنده و شفاف كه اكنون از رهگذر مناظرات تلويزيوني و برنامه‌هاي انتخاباتي نامزدها در گوشه‌و كنار كشور شنيده مي‌شود نوعي دعوت به عقلانيت و برگزاري انتخابات آزاد وسالم است اما آنان كه دل در گرو مهرورزي با نظام و مردم ندارند مي‌خواهند حركت مردم را از اين مسير منحرف سازند.

به نظر نویسنده این مقاله حضور برخي طرفداران نامزدها در ميادين و خيابانها گاهي تا پاسي از شب به مرده باد زنده باد مي‌گذرد و اين خود خروج از ممشاي انتخابات درست و اخلاقي است چون بدخواهان نظام نيز براي سوزن باني قطار حركت انتخابات برنامه دارند. نبايد به دشمن فرصت داد انتخاباتي كه مايه وحدت و انسجام و اقتدار ملي است آن را تبديل به يك تهديد عليه ملت کنند.

محسن رضائی بپرسد

اعتماد در گزارشی از محسن رضائی آخرین نامزد ریاست جمهوری که امشب با رییس دولت روبرو می شود خواسته با توجه به این که مهدی کروبی در مناظره دو شب قبل فرصت نیافت وی درباره این موضوع ها از احمدی نژاد سووال کند: احمدي نژاد و هاله نور،احمدي نژاد و باجناق هايش، آخرین دیدار رییس جمهور با مراجع و خلاصه تجلیل وی از هاشمی رفسنجانی در آخرین ماه های ریاست جمهوری اش.

بنا به توضیح گزارشگر این روزنامه محمود احمدي نژاد در مناظره تلویزیونی خود اعلام کرد در چهار سال گذشته روزنامه يي را نبسته است اما در عالم واقع روزنامه هايي که تعدادشان به انگشت هاي دست نمي رسد و تيراژشان از 50 هزار بالاتر نمي رود در مقابل رسانه ملي، خبرگزاري ايرنا، روزنامه ايران، خورشيد، وطن امروز و ده ها سايت هوادارند و با این وجود . آيا رئيس دولت توقيف روزنامه هاي شرق، هم ميهن، کارگزاران، شهروند، تهران امروز، دنياي تصوير و... از سوي هيات نظارت بر مطبوعات که رياست آن بر عهده وزارت ارشاد دولت احمدي نژاد بود را انکار مي کند؟ آيا مطبوعات زمان خاتمي را هيات نظارت توقيف کرد؟

در ادامه گزارش اعتماد آمده احمدي نژاد بارها رئيس جمهور امريکا را به مناظره دعوت کرده است. اما آيا حاضر است با رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رییس ديوان محاسبات، غلامحسين کرباسچي، صفايي فراهاني، حسن روحاني، اکبر اعلمي و... که در چند روز گذشته به صورت کتبي درخواست مناظره با وي کردند ، در تلويزيون به مناظره بنشيند؟

توطئه علیه دولت

کیهان در سرمقاله خود نوشته عمق تخریب ها علیه دولت اصولگرا در دو سه ماه گذشته که گاه بی انتها می نمود به اندازه ای رسید که برخی از تحلیلگران نتیجه گرفتند پروژه "نه احمدی نژاد»"هیچ خط قرمزی را به رسمیت نمی شناسد و عدم تکرار دولت نهم برای برخی از جریان های سیاسی آنقدر حیاتی است که حاضر خواهند بود دست به هر اقدامی که مقدوراتشان - که البته کم هم نیست- اجازه دهد بزنند.

به نوشته این روزنامه اصولگرایان تا زمانی که شدت تخریب ها علیه دولت کاری، مردمی و انقلابی از حد معینی فراتر نرفته بود دلیلی نمی دیدند که رویه جاری خود را تغییر داده و روشی دیگر به جای آن برگزینند. اما پس از آنکه محرز شد جنگ احزاب جدید حد و مرز نمی شناسد و واقعاً امر بر کسانی مشتبه شده که می توانند مردم را به پیمودن دوباره راهی نافرجام که 12 سال پیش آنها را به بیغوله اصلاحات کشاند وادار سازند، نوعی تغییر در رفتار انتخاباتی جریان اصولگرا لازم آمد.

به ادعای سرمقاله کیهان این تغییر موجی به نفع احمدی نژاد در کشور پدید آورده که رقیبان هم آن را انکار نمی کنند.

ایدئولوژی مصباح یزدی

محمدعلی ابطحی در مقاله ای در اعتماد ملی با تاکید بر این که گويا آقاي احمدي‌نژاد بازي با آبروي مردم و مسوولان نظام را ابزاري براي راي آوردن مي‌داند نوشته موفقيت مهدی کروبي در مناظره با رییس دولت اعلام آن بود که کليت مبناي فکري و عقيدتي احمدي‌نژاد کاملا متفاوت با مکتب و انديشه امام و رهبري است. ذکر نام مصباح يزدي از سوي کروبي، به عنوان ايدئولوژيک فکري احمدي‌نژاد نيز از عناويني بود که تاکنون در تلويزيون در برابر افکار عمومي مطرح نشده بود.

به نوشته این روحانی اصلاح طلب اين نگراني که آقاي احمدي‌نژاد به فکر جايگزيني دراز مدت انديشه فرقه مصباحيه به جاي نظرات امام و رهبري باشد، ذهن خيلي از دلسوزان نظام و انديشه شرقي اسلامي را به خود مشغول کرده است

نویسنده مقاله اعتمادملی تاکید کرده که آقاي کروبي با انگشت گذاشتن روی روي اين نکته ها و اضافه کردن نام حسین شريعتمداري و احمد جنتي [دبیر شورای نگهبان] توانست فضاي متفاوتي در حوزه انديشه از احمدي‌نژاد به جامعه منتقل کند. اما نگراني‌هاي اقتصادي و افشاگري‌هاي احمدي‌نژاد همان‌ها بود که بارها گفته بود و هميشه در ايام انتخابات تکرار مي‌کند و پاسخ آن را هم بارها شنيده‌اند.

آن ایران کجاست

کیوان مهرگان در مقاله ای در اعتماد نوشته با آماري که محمود احمدي نژاد از وضعيت اقتصادي کشوري به نام ايران ارائه کرد، بسيار مشتاق شده ام به آنجا مهاجرت کنم. تصور کنيد ايران کشوري است که رئيس جمهورش آنقدر در مديريت مهارت دارد که با اين حجم از نقدينگي، اين وضع مديريتي، تورمش از 14 درصد بالا نرفته است. ميزان بيکاري اش تک رقمي شده، حجم فعاليت هاي عمراني آن به طرز بي سابقه يي رشد کرده است، مردمش در بالاترين سطح اميد به زندگي هستند و بيش از يکصد کشور مشتاق الگوبرداري از مديريت ارشد آن هستند. آقاي احمدي نژاد، اين کشور کجاست؟

نویسنده اعتماد اضافه کرده چون من و ديگر شهرونداني که در کشوري به همين نام زندگي مي کنيم چنين چيزهايي که شما مي گوييد نمي بينيم. در کشور ما که اتفاقاً شباهت هاي زيادي به کشور شما دارد، تورم سفره مردم را کوچک و خالي کرده است. قيمت اجاره مسکن جيب مستاجرها را خالي کرده، فعاليت هاي عمراني تعطيل شده، بسياري از واحدهاي توليدي تعطيل شده و کارگران بي شماري از کار بيکار شده اند.

در ادامه این مقاله آمده آقاي احمدي نژاد، در کشور ما به رغم اينکه با کشور شما هم نام است، رئيس دولت به هر کوي و برزن مي رود يک عده مردم نيازمند را به دنبال خود مي کشاند تا به آنها مبلغ ناچيزي هدیه کند.خوش به حال ساکنان ايران شما که تورم آنقدر سفره شان را کوچک نکرده که مردمش اينچنين به دنبال ماشين مسوولان شان بدوند. آقاي احمدي نژاد، جايي گفته ايد کشور شما آزادترين کشور جهان است. خوش به حال ساکنان کشور شما. در کشور ما روزنامه ها به سختي مجوز انتشار مي گيرند.

سفرهای چاوز

به نوشته سرمایه در پی سفرهای متعدد رئیس جمهوری ونزوئلا به ایران قراردادهای زیادی منعقد شد که این قراردادها بیشتر از آنکه منافع ما را تامین کند، به نفع طرف ونزوئلایی بود به طوری که مدیرعامل پتروپارس از عدم امتیازدهی این کشور در قبال استفاده از توان مالی و فنی و مهندسی کارشناسان سخن می گوید.

به گزارش سرمایه هوگو چاوس رئیس جمهوری چپ گرای ونزوئلا تاکنون هفت بار به ایران سفر کرده و توانسته امتیازاتی به دست آورد از جمله توسعه و بهره برداری از یک میدان نفتی جدید به شرکت پترو پارس واگذار شد اما اینک مدیرعامل شرکت پتروپارس اعلام کرد طرف ونزوئلایی از توان فنی و مهندسی کارشناسان ما استفاده کرده و در عوض امتیاز چندانی به ما نداده اند.