تاکید هیلاری کلینتون بر مذاکره مستقیم با ایران

عکس آرشیوی از هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون امید دارد بعد از اتمام انتخابات ایران روند مذاکره با ایران آغاز شود

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از گفتگوی مستقیم با ایران دفاع کرده و گفته است که هدف اصلی این مذاکرات پیشگیری از تبدیل ایران به یک قدرت اتمیست.

هیلاری کلینتون روز یکشنبه (7 ژوئن) در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری "ای بی سی" آمریکا در مورد ایران صحبت کرد.

او گفت، هدف آمریکا این است که از بروز مسابقه تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه پرهیز کند و می خواهد نشان دهد که تلاش برای دستیابی به چنین تسلیحاتی پیامد ها و هزینه های خود را دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، تلاش خواهد کرد ایران را قانع کند که تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای بیشتر امنیت ایران را تهدید می کند، چرا که به گفته وی، کشورهای همسایه ایران هم مسیر مشابه ای را در پیش خواهند گرفت.

ایران بارها هرگونه تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای یا ظرفیت تولید چنین سلاحی را رد کرده است و می گوید تمام برنامه های اتمی این کشور صلح آمیز است.

برخی از مطبوعات آمریکا در ماه مارس امسال گزارش کرده بودند که هیلاری کلینتون شخصا در مورد نتیجه بخش بودن روند دیپلماسی در برابر ایران تردید دارد.

او روز یکشنبه این گزارش ها را صراحتا رد نکرد اما گفت، می خواهد صبر کند و ببیند که آیا دپیلماسی در برابر ایران نتیجه بخش خواهد بود یا خیر.

به گفته او، قابلیت بسیار زیادی برای تغییر در سیاست ایران وجود دارد ، به شرط این که ایران تمایل به آن داشته باشد.

هیلاری کلینتون همچنین گفت، یکی از ارزش های مهم مذاکره با ایران این است که آمریکا می تواند رو در رو با دیپلمات هایی که مورد تایید آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، هستند پشت میز مذاکره بنشیند تا ببیند ایران واقعا به دنبال چیست.

گفت اگر ایران فقط به دنبال انرژی هسته ای باشد، راه هایی برای سازگاری با آن وجود دارد، بدون این که به تولید سلاح هسته ای منجر شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال علیه هرگونه حمله اتمی ایران در آینده علیه اسرائیل هشدار داد و گفت که آمریکا چنین حمله ای را حمله به خاک خود می داند و به طور متقابل تلافی خواهد کرد.

ایران بارها چنین اظهاراتی را تهدید آمیز خوانده و تاکید کرده است که درصدد تهدید کشوری نیست و قابلیت دفاع از خود را نیز دارد.

از هیلاری کلینتون در مورد این که چرا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به نامه تبریک محمود احمدی نژاد پاسخ نداده است سوال شد.

رئیس جمهوری ایران در ماه نوامبر 2008 یک روز بعد از پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در نامه ای رسمی انتخابش را تبریک گفت و به او توصیه کرد نام نیکی از خود به جای بگذارد.

خانم کلینتون در واکنش به بی جواب ماندن این نامه تبریک، گفت باراک اوباما تصریح کرده است که دستش را به نشانه دوستی دراز می کند اما نه به عنوان یک نقشه انتخاباتی یا تبلیغاتی.

هیلاری کلینتون تاکید کرد پس از اتمام انتخابات ایران، آمریکا روند به گفته وی مثبت دیپلماسی را آغاز خواهد کرد.

کره شمالی

هم زمان، هیلاری کلینتون از احتمال بازگشت کره شمالی به فهرست دولت های حامی تروریسم وزارت خارجه آمریکا خبر داده است.

در پی پیشرفت های مقدماتی در مذاکرات بین المللی هسته ای با کره شمالی، دولت جورج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا تصمیم به کنار گذاشتن کره شمالی از فهرست دولت های حامی تروریسم گرفت.

این کار راه را برای رفع تحریم های گسترده آمریکا علیه کره شمالی هموار می کند.

اما در پی آزمایش اتمی اخیر کره شمالی، آمریکا در پی تشدید تحریم ها علیه کره شمالیست.

هیلاری کلینتون گفته است که وزارت خارجه آمریکا روند بررسی حمایت احتمالی کره شمالی از تروریسم را آغاز کرده است.

اما او می گوید آمریکا برای حامی تروریسم خواندن کره شمالی باید مدارک فعالیت های تروریستی این دولت را روئیت کند.

بسیاری از دولت هایی که آمریکا آن ها را در فهرست حامیان تروریسم قرار داده است، از جمله دولت ایران، به طور مقابل آمریکا را به خمایت از تروریسم متهم کرده اند.

مطالب مرتبط