آخرین مناظره نامزدها: رویارویی احمدی نژاد و رضایی

محمود احمدی نژاد و محسن رضایی

ششمین و آخرین مناظره بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، دوشنبه شب ۱۸ خرداد بین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، و محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برگزار و به صورت زنده از تلویزیون ایران پخش شد.

با توجه به حمله های شدید میرحسین موسوی به محمود احمدی نژاد در مناظره یکشنبه شب و عدم حضور آقای احمدی نژاد در جمع طرفدارانش در مصلای تهران، که دلیل آن "ازدحام بیش از حد جمعیت" اعلام شده بود، نگاه های زیادی متوجه مناظره دوشنبه شب بود. همچنین تعلق هر دو نامزد به جناح اصولگرا یکی دیگر از دلایل اهمیت این مناظره بود.

احمدی نژاد: دروغگو خائن است و خائن ترسو. چه کسی از این دولت ترس سراغ دارد؟

آقای احمدی نژاد ابتدای صحبت خود اشاره کرد که به دلیل ازدحام جمعیت نتوانست به مصلی برود. آقای احمدی نژاد سپس به "حمله"هایی که در مناظره یکشنبه شب به او شده بود و دروغگو خوانده شده بود، اشاره کرد و گفت در وقتی که "قانونا به او اختصاص داده خواهد شد"، به این اتهامات پاسخ خواهد داد.البته آقای احمدی نژاد به این نکته اشاره کرد: "دروغگو خائن است و خائن ترسو. چه کسی از این دولت ترس سراغ دارد؟" آقای احمدی نژاد در پاسخ به سوال مجری برنامه که تئوری شما برای اداره اقتصاد کشور چیست؟ گفت تئوری ما برنامه های موجور کشور - سند چشم انداز بیست ساله، برنامه پنجم توسعه و ... - است. آقای احمدی نژاد صحبتهایش را با طرح سوالی از محسن رضایی ادامه داد و از او پرسید ارتباط بحث فدرالیسم اقتصادی که آقای رضایی مطرح کرده با تقسیمات کشوری موجود چیست؟

رضایی: عملکرد دولت نهم مجموعا منفی بوده است

آقای رضایی در ابتدای گفته های خود با ارائه آمارهایی از وضعیت اقتصادی ایران از جمله نرخ ۲۵ درصدی تورم، نرخ ۱۲ و نیم درصدی بیکاری، آشفتگی بازار پول و بازار سرمایه، وضعیت اقتصادی ایران را نامطلوب و دچار تورم و رکود همزمان خواند. آقای رضایی همچنین گفت پیش بینی های نهادهای بین المللی نشان می دهد که اوضاع اقتصادی در دو سال آینده بدتر هم خواهد شد.

آقای رضایی همچنین پایین بودن قیمت نفت در سال های آینده و پایین آمدن ۲۰ درصدی ذخیره ارزی ایران را، در حالی که ذخیره ارزی عربستان و لیبی افزایش قابل توجهی داشته است، نشانه دیگری از بد بودن وضعیت اقتصادی ایران دانست. محسن رضایی از آقای احمدی نژاد پرسید اگر ایشان رئیس جمهور شود، چگونه می خواهد این مشلات را حل کند. آیا می خواهد سیاست های چهار سال گذشته را ادامه دهد؟ آقای رضایی گفت هیچ رئیس جمهوری را کاملا رد نمی کند. بلکه اعتقاد دارد آقای احمدی نژاد فعالیت های مثبتی هم انجام داده است. اما مجموعه دولت نهم را در مجموع یک مجموعه منفی ارزیابی کرد و گفت با ادامه سیاست های این دولت، نمی توانیم قدم های بلند برای پیشرفت برداریم. آقای رضایی در پاسخ سوال مربوط به بحث فدرالیسم اقتصادی گفت ۹ منطقه فدرال که او مد نظر دارد، صرفا از نظر اقتصادی فدرال هستند و هر کدام آنها حدودا ۵ استان را تحت نظر خواهند داشت و ۹ معاون رئیس جمهور، این ۹ منطقه را اداره خواهند کرد. اما از نظر سیاسی و امنیتی، کشور به صورت متمرکز اداره خواهد شد.

احمدی نژاد: تورم را دو جور می شود محاسبه کرد

آقای احمدی نژاد درباره نرخ تورم اعلام شده گفت تورم را به دو صورت می توان محاسبه کرد. یکی به صورت میانگین که سال ۸۷ نسبت به سال ۸۶ ۲۵ درصد است. و یکی به صورت نقطه به نقطه که از مقایسه ۱۸ خرداد ۸۸ با ۱۸ خرداد ۸۷ حاصل می شود که در این مورد زیر ۱۵ درصد است. در مورد نرخ رشد اقتصادی هم آقای احمدی نژاد گفت میزان رشد در برنامه چهارم توسعه دست بالا در نظر گرفته شده بود. در مورد فعال نبودن بازار بورس هم آقای احمدی نژاد گفت بازار بورس ایران الان فعال است. اما به گفته او در سال های ۸۲ و ۸۳ بورس "رشد حبابی" داشت و دولت نهم این حباب را تخلیه کرده است. آقای احمدی نژاد سوال خود از آقای رضایی درباره نحوه اجرای طرح فدرالیسم اقتصادی و هماهنگ کردن آن با ساختار اداری موجود را نیز تکرار کرد. آقای احمدی نژاد سوال دیگری هم از آقای رضایی پرسید و آن هم درباره طرح "صندوق توسعه ملی" آقای رضایی بود.

رضایی: آماراعلام شده نباید مبانی متغیر داشته باشد

آقای رضایی در ابتدای صحبت ها خود آمار باید دقیق گفته شود و نمی شود که آمار مبانی متغیری داشته باشد. مثلا تورم جهانی سال ۲۰۰۹ را حذف کنیم و آن را نشان بدهیم. مبنای آمار باید مشترک باشد. آقای رضایی گفت: "آماری که بانک مرکزی اعلام کرده است نشان می دهد تورم در سال ۸۴ خورشیدی، ۱۰ و چهار دهم بوده است، در سال ۸۵ شده ۱۱ و نه دهم، سال ۸۶ شده ۱۸ و چهار دهم و سال ۸۷ شده است ۲۵ و ۴ دهم. تورم نقطه به نقطه مورد نظر ما نیست، چون نشان دهنده قدرت خرید مردم نیست." آقای رضایی در ادامه اشاره کرد یکی از شاخص های جدید اقتصادی، "شاخص فلاکت" است که مجموع تورم و رکورد را نشان می دهد. به گفته آقای رضایی، بر اساس آمار بانک مرکزی، این شاخص از تابستان سال ۸۵ تا پاییز سال ۸۷ با شیب زیادی افزایش یافته است. آقای رضایی در مورد بحث فدرالیسم اقتصادی گفت این شان دولت نیست که رئسی جمهور و کابینه بروند به یک استان و درباره این که آیا فلان جا باید یک جوی آب بزنیم یا نه، نظر بدهند. آقای رضایی در ادامه به "بی ثباتی" در دولت آقای احمدی نژاد انتقاد کرد. آقای رضای گفت ایشان در طول این چهار سال، ۱۵ نفر از اعضای کابینه اش را که ۸ نفرشان وزیر بوده اند، عوض کرده است. تیم اقتصادی ایشان متشکل از رئیس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه تغییرات زیادی کرده است. در دوره آقای احمدی نژاد، سه رئیس بانک مرکزی مختلف داشته ایم. یا ۲۴ استاندار تغییر کرده اند. آقای رضایی در ادامه از تغییر ناگهانی تعرفه ها در دوره احمدی نژاد انتقاد کرد.

احمدی نژاد: شما با سیستم اداره کشور آشنا نیستید

آقای احمدی نژاد درباره بحث تورم گفت اگر میانگین تورم دوره اول دولت فعلی را با سه دولت قبلی مقایسه کنید، می بینید که در دولت نهم کمتر بوده است. در مورد تغییرات کابینه آقای احمدی نژاد گفت این، وعده من به مردم بوده است. آقای احمدی نژاد گفت در انتخاب هایش معصوم نیست و اگر کسی ضعیف باشد، او را تعویض می کند. به گفته او مهم آن است که برنامه ها پیگیری شود. در مورد تعرفه ها هم آقای احمدی نژاد گفت برای اولین بار در دولت فعلی دفترچه ای برای تعرفه ها تدوین شده که تغییر تعرفه ها کاملا قانونمند است. او همچنین گفت میانگین تعرفه ها در این دولت بیشتر از دولت قبلی است. آقای احمدی نژاد همچنین نتیجه گرفت که با توجه به شرایط جهانی و وضعیتی که این دولت تحویل گرفته شده است، مدیریت اقتصادی کشور خوب بوده است. آقای احمدی نژاد دوباره از آقای رضایی درباره طرح صندوق توسعه پرسید و گفت شما می گویید مالیات ها را کم می کنید، درآمد فروش نفت را هم به صندوق می ریزید. آن وقت پول اداره کشور را از کجا می آورید؟ آقای احمدی نژاد بار دیگر از طرح فدرالیسم اقتصادی آقای رضایی انتقاد کرد و گفت سیستم فدرالی در ایران قابل پیاده شده نیست. او همچنین گفت هیچ وقت دولت نمی رود در یک استان برای کشیدن یک جوی آب تصمیم بگیرد. آقای احمدی نژاد گفت این گفته های آقای رضایی را به حساب ناآشنایی او با سیستم بوروکراسی کشور دانست و گفت او زمانی فرمانده سپاه بوده و بعد هم در مجمع تشخیص مصلحت و با کارهای اجرایی کشور آشنایی ندارد.

رضایی: در سال های جنگ عملا کشور را ما اداره می کردیم

آقای رضایی در ومرد طرح صندوق ملی گفت من پیش از این گفته ام که اگر از اول انقلاب صندوق داشتیم، الان ۲۰۰ میلیارد دلار پول در صندوق بود و می توانستیم ماهی ۱۰۰ هزار تومان به مردم بدهیم. در مورد کاهش مالیات ها هم آقای رضایی گفت در دوره رکود باید مالیات ها را کم کرد تا به بنگاه ها کمک شود. محسن رضایی در مورد عدم آشنایی خود با مدیریت کشور گفت آقای احمدی نژاد سابقه من را می داند و سابقه خودش را هم می داند. آقای رضایی گفت در طول سال های جنگ عملا کشور را ما اداره می کردیم. بخصوص در سه سال اول بعد انقلاب. آقای رضایی سپس با اشاره به "تصمیم های غلطی که در صنعت شکر گرفته شده" گفت یکی از مشکلات اصلی دولت آقای احمدی نژاد این است که در این دولت نخبگان محلی از اعراب ندارند. آقای رضایی گفت یکی از طرح های من ایجاد اتاق های فکر در وزارتخانه هاست که مخالفان دولت هم در آن حضور خواهند داشت.

احمدی نژاد: هر هفته حداقل ۵ ساعت با کارشناسان اقتصادی جلسه دارم

آقای احمدی نژاد گفت: "ما در تدوین طرح هایمان تقریبا از همه ظرفیت کارشناسی کشور استفاده کردیم، جز تعداد اندکی که نخواستند همکاری کنند. خود من بیش از هزار ساعت در جلسه های کارشناسی شرکت کرده ام." آقای احمدی نژاد در پاسخ به اتهام استفاده نکردن از نخبگان، این مسئله را توهین به دولت دانست و گفت قریب به اتفاق دولت او دکترای تخضصصی دارند و دکتراهایشان "دکترای جدی است، نه از آن دکتراهایی که زمانی مد شد." او از آقای رضایی خواست عده خاصی را نخبه نداند. آقای احمدی نژاد گفت به طور مستمر با کارشناسان اقتصادی با گروه های مختلف "هر هفته حداقل ۵ ساعت" جلسه دارد، اما "خبر جلسه هایش منتشر نمی شود."

سوال و جواب های کوتاه رضایی و احمدی نژاد

آقای رضایی گفت بحث نخبگان برای من واقعا جدی است: "آقای احمدی نژاد از سوال من در رفتند. من پرسیدم که به چه نحوی نخبگان را درگیر امر توسعه می کنید؟" آقای احمدی نژاد از آقای رضایی پرسید شما در صحبت هایتان گفتید دولت را در زمان جنگ شما اداره می کردید؟ آقای رضایی گفت در بسیاری از شهرستان ها و استان ها، بخصوص در پنج منطقه جنگی، عملا اداره امور به دست ما بود. در این بخش آقای احمدی نژاد چندین بار با سوال های کوتاه و پشت سر هم از آقای رضایی درباره این ادعای او پرسید. آقای احمدی نژاد با تعجب از آقای رضایی می پرسید که چطور در دولت آقای بازرگان، شما دولت را اداره می کردید؟ آقای رضایی هم تاکید داشت در آن دوره بسیاری از فرمانداران کشور از میان نیروهای سپاه انتخاب می شدند. آقای احمدی نژاد هم گفت انتصاب چند فرماندار با سیاست گذاری اقتصادی فرق می کند و آقای رضایی هم در پاسخ گفت: "ما نمی خواهیم جلوی ۴۰ میلیون نفر هنرنمایی کنیم و کارهای تبلیغاتی بکنیم. شما به من گفتید با شیوه اداره امور آشنا نیستید، من هم گفتم در سال های اولیه انقلاب سپاه در اداره کشور نقش پررنگی داشت. بحث از سیاستگذاری اقتصادی نبود." دقایق بعدی مناظره به سوال و جواب های کوتاه بین دو طرف در مورد مسائل مختلف اقتصادی از جمله امنیت سرمایه گذاری، اصلاح نظام بانکی و طرح نقدی کردن یارانه ها گذشت. آقای احمدی نژاد در پایان وقت خود از یکی از موضع گیری های گذشته آقای رضایی انتقاد کرد و از او توضیح خواست: "شما دو سال قبل در تلویزیون نظری دادید و گفتید یک ماه دیگر جنگ می شود. بعدا گفتید چون من این را گفتم، حمله برطرف شد و آمریکا حمله نکرد." آقای رضایی هم در پاسخ گفت: "یکی از ایرادات اصلی من به آقای احمدی نژاد این است که ایشان خود را فوق تخصص همه مسائل می دانند. در بحث های امنیت ملی فکر می کنند فقط ایشان خیلی می فهمند. همین باعث شده که یک تنهایی اطراف ایشان به وجود بیاید و کسی در اطراف ایشان امنیت نداشته باشد." آقای رضایی گفت آقای احمدی نژاد به جای اینکه از گزارش نیروهای اطلاعاتی آمریکا تقدیر کند، باید از نیروهای مسلح، رهبری و از روشنفکران ایران تشکر می کرد. به گفته آقای رضایی رهبر ایران بارها به نیروهای مسلح گفت "شما جنگ را صد در صد بگیرید، اما آقای احمدی نژاد هر کس در دولتش گفت برای جنگ آماده باشید، او را برکنار کرده است." آقای رضایی گفت جورج بوش قصد قطعی حمله داشت و یکی از دلایلی که منصرف شد جوی بود که با همین گفته ها علیه او به وجود آمد. در مورد بیکاری هم آقای رضایی گفت که دولت آقای احمدی نژاد معیار بیکاری را عوض کرده تا آمار بیکاری تغییر کند. به گفته آقای رضایی قبلا هفته ای دو روز کار کردن باعث می شد کسی شاغل حساب شود و در دولت فعلی به هفته ای دو ساعت کاهش یافته است. آقای رضایی گفت ارائه آمار در دولت نهم "عدد سازی و راست نمایی" است و آن را مثل "سر زیر برف کردن" خواند.