لغو سخنرانی احمدی‌نژاد در مصلای تهران؛ توضیح بسیج

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران و نامزد دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود دوشنبه بعدازظهر در جمع حامیانش در مصلای تهران سخنرانی کند، سخنرانی اش را لغو کرد.

پیشتر گزارش هایی به نقل از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط برخی سایت های خبری ایران منتشر شده بود دایر بر اینکه فرمانده سپاه ناحیه ابوذر تهران از بسیجیان خواسته است تا در مبارزات انتخاباتی آقای احمدی نژاد در مصلای تهران شرکت کنند.

اما بعدا روابط عمومی "نیروی مقاومت بسیج" در اطلاعیه ای این خبر را تکذیب کرد و نوشت "نیروی مقاومت بسیج با توجه به فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی نمی تواند در له و یا علیه نامزدی فعالیت کند و بر همین اساس نیروی مقاومت بسیج نامه منتشره را جعلی دانسته و آن را در راستای ایجاد جنگ روانی و همچنین خدشه دار کردن بسیجیان و سپاه پاسداران می داند."

علیرغم غیبت آقای احمدی نژاد در این مراسم، غلامحسین الهام، سخنگوی دولت در جمع حامیان او حاضر شد و گفت آقای احمدی نژاد "به دلیل ازدحام جمعیت و جلوگیری از فشار سنگین به جمعیت، مسیر خود را تغییر دادند.‌ چرا که جان و سلامت شما هدف اصلی است. رئیس‌جمهور با شرمندگی و عذرخواهی، به علت فشار جمعیت نتوانستند داخل سالن شوند."

آقای الهام وعده داد آقای احمدی نژاد در مناظره خود با محسن رضایی که امشب به صورت همزمان از شبکه سوم تلویزیون ایران پخش می شود، با مردم و حامیانش صحبت کند.

هشدار یک فرمانده سپاه به کروبی

یک فرمانده ارشد نیروهای مسلح ایران به مهدی کروبی هشدار داده است که نیروهای بسیج را به دخالت در انتخابات متهم نکند.

آقای کروبی شکست خود در انتخابات قبلی توسط محمود احمدی نژاد را به "دخالت عجیب و غیرقانونی" بسیجیان و سپاه پاسداران نسبت داده بود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری از مقام های دولت و رهبر ایران خواسته است از عدم تکرار تجربه چهار سال قبل اطمینان حاصل کنند.

اما به گزارش منابع خبری ایران مسعود جزایری که از او به عنوان "سردار سرتیپ پاسدار" نام برده شده است و معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح است گفت: "ادعای دخالت بسیج و نیروهای مسلح در امر انتخابات کذب محض و جفای به انقلاب و مردم است."

وی افزود: "با آن که در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری، کروبی و بعضی کاندیداها چنین ادعایی را بارها تکرار نمودند، لیکن با وجود گذشت حدود چهار سال از انتخابات نهم ریاست جمهوری، هنوز حتی یک سند نتوانسته اند ارائه دهند. لذا جای تاسف است که ایشان دست از جوسازیهای خود بر نمی دارد."

این مقام نظامی حق بسیج و نیروهای مسلح برای برخورد قانونی با "نشر دهندگان اکاذیب و سخنانی که سبب تشویش اذهان عمومی و بدبین کردن مردم نسبت به عملکرد این نهادهای ارزشمند می شوند" را محفوظ دانست.

مهدی کروبی: جمیله کدیور وزیر کابینه ام خواهد بود

Image caption جمیله کدیور در کنار مهدی کروبی در روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در جمع حامیان خود در تبریز گفت اگر پیروز شود، جمیله کدیور را به عنوان وزیر در کابینه اش معرفی خواهد کرد. اگر این اتفاق بیفتد، خانم کدیور اولین وزیر زن در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

خانم کدیور نماینده مردم تهران در ششمین دوره مجلس بود. همسر او، عطاءالله مهاجرانی، در کابینه میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی، معاون نخست وزیر و رئیس جمهور، و در کایبنه محمد خاتمی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

آقای کروبی همچنین گفت محمدعلی رحمانی، از اعضای مجمع روحانون مبارز را نیز به عنوان وزیر در کایبنه اش معرفی خواهد کرد.

مهدی کروبی پیش از این غلامحسین کرباسچی، شهردار سابق تهران را به عنوان معاون اول خود، محمدعلی نجفی، وزیر پیشین آموزش و پرورش و رئیس پیشین سازمان برنامه و بودجه را به عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، و محمدرضا عباسی فرد را به عنوان معاون حقوقی و پارلمانی خود معرفی کرده است.

آقای کروبی در این سخنرانی همچنین گفت "پرونده اردبیل" را بعد از پایان انتخابات، فارغ از نتیجه آن، به روزنامه اعتمادملی، ارگان حزب متبوعش، خواهد داد.

آقای کروبی و تعداد دیگری از مخالفان آقای احمدی نژاد ادعا می کنند آقای احمدی نژاد در دوره استانداری اش در اردبیل در دهه هفتاد شمسی، تخلفات مالی مرتکب شده و به همین دلیل در دستگاه قضایی پرونده دارد. آقای کروبی این مسئله را در مناظره تلویزیونی شنبه شب خود با آقایاحمدی نژاد مطرح کرد، و آقای احمدی نژاد هم از او خواست اگر پرونده ای دارد به مقامات قضایی و روزنامه ها بدهد.

واکنش هاشمی رفسنجانی به اتهامات احمدی نژاد

Image caption آقای رفسنجانی به جای پاسخ به آقای احمدی نژاد، همگان را به شرکت در انتخابات تشویق کرده است

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین واکنش به انتقادات تند محمود احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با آقای میرحسین موسوی گفته است: "تا جایی که به حق شخصی افراد باز می گردد، شاید بتوان گذشت کرد اما زمانی که به اصل انقلاب، محتوی و پشتیبانان اصلی انقلاب و نظام باز می گردد، سکوت جایز نیست."

آقای هاشمی رفسنجانی که در دیدار با جوانان و دانشجویان مستقل حامی خود سخن می گفت، تاکید کرده "باید با اطلاع رسانی و آگاهی بخشیدن جلوی روند مخرب دروغ پردازی ها گرفته شود."

آقای احمدی نژاد در مناظره انتخاباتی با میرحسین موسوی، با زیر سئوال بردن عملکرد 24 سال گذشته، برخی از مقامات ارشد نظام نظیر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و علی اکبر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس و خانواده های آنها را به قانون گریزی و انباشت ثروت متهم کرد.

آقای رفسنجانی، با اشاره به جوان بودن جامعه ایران، "فضای ناسالم و مملو از دروغ و هتاکی" را عاملی خواند که می تواند روح جوانان و فرهیختگان را مخدوش و زمینه ناامیدی و یاس را فراهم کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به درخواست جوانان و دانشجویان حامی خود برای شکستن سکوت و پاسخ به اتهاماتی که به وی وارد شده، گفته است: "برخی در شرایط خاص سعی می کنند به خاطر زیاده خواهی ها فضا را آلوده کنند که هوشیاری و حضور پر شور مردم در انتخابات آنان را مایوس خواهد کرد."

آقای احمدی نژاد در مناظره با آقای موسوی گفته بود که آقای هاشمی رفسنجانی را "صحنه گردان اصلی" مخالفان دولت می داند. او آقای هاشمی رفسنجانی را متهم کرد در اوایل کار دولت نهم به "پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس" پیغام داده است که این دولت به زودی سقوط خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که "بی قانونی" و "قانون گریزی" را در ثروتمند شدن فرزندان کسانی چون آقای هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری می داند. بعد از انتشار این سخنان، محسن هاشمی فرزند آقای هاشمی رفسنجانی نامه ای مفصل به آقای احمدی نژاد نوشته و ضمن دفاع از خانواده خود از وی پرسیده:حفظ و تداوم قدرت چقدر می ارزد که به خاطر آن حاضرید هر مطلبی بر زبان آورید.

در این نامه از آیت الله خامنه ای رهبر ایران خواسته شده که "دستور رسیدگی به مراجع ذی صلاح بدهد که منظور واقعی آقای احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی چه بوده است؟"

دفاع از نامزدهای غایب در مناظره

تلویزیونی دولتی ایران اعلام کرده که بعد از آخرین مناظره تلویزیونی که امشب (دوشنبه 18 خرداد) بین محمود احمدی نژاد و محسن رضایی برگزار می شود، به نامزدهای غایب برای دفاع وقت خواهد داد.

مجید دانشور دبیر ستاد انتخابات صدا و سیما گفته است که اگر در بین مناظره بین دو کاندیدا، نام نامزد دیگری برده شود صدا و سیما می تواند زمانی را جهت دفاع در اختیار وی بگذارد.

به گفته آقای دانشور، منظور از نام بردن از نامزد غایب فقط اهانت و یا انتصاب مطلبی به خود فرد است و نقد برنامه ها و سیاست های کشور و یا برنامه های جاری زمان مسئولیت مورد نظر نیست.

نحوه محاسبه این وقت و زمان برگزاری دفاع به گفته دبیر ستاد انتخابات صدا و سیما، به این شکل است که فیلم مناظره بازبینی می شود و گزارش آن به کمیسیونی داده می شود که در آن نمایندگانی از دادستان کل کشور، نماینده شورای نگهبان و نماینده صدا و سیما حضور دارند. این کمیسیون میزان مجازات فرد خاطی را تعیین و صدا و سیما نیز زمانی را برای دفاع از نامزد غایب در نظر می گیرد.

مخالفت فرمانداری تهران با تجمع در ورزشگاه آزادی

فرمانداری تهران با درخواست ستاد میرحسین موسوی برای برگزاری تجمع در ورزشگاه یکصدهزار نفری آزادی و تجمع در میدان آزادی مخالفت کرده است.

بنابر اطلاعیه فرمانداری تهران، به دلیل برگزاری مسابقه فوتبال بین تیم ملی ایران و امارات در ورزشگاه آزادی با این درخواست مخالفت شد و به ستاد آقای موسوی پیشنهاد شد که این تجمع در ورزشگاه 12 هزارنفری آزادی یا استادیوم تختی انجام شود.

بنابر گزارشها، ستاد آقای موسوی با این پیشنهادها مخالفت کرده است.

Image caption وزارت کشور علت مخالفت با برگزاری تجمع در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی را بازی تیم ملی فوتبال ایران با امارات اعلام کرده است

کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات گفته است: "تجمعی را درخواست می کنند مثلا استادیوم یکصد هزار نفری آزادی، وقتی فیفا اعلام می کند که باید زودتر از موعد استادیوم را تحویل بگیرد و ما هم به آنها می گوئیم، آنها شبهه ایجاد می کنند، ما نمی توانیم به فیفا بگوئیم که نمی شود."

در پی مخالفت فرمانداری، ستاد آقای موسوی درخواست تازه ای برای برگزار تجمع در مصلی تهران و میدان آزادی ارائه کرده که فرمانداری باز هم با آن مخالفت کرده است.

فرمانداری تهران به دلیل "تبعات ترافیکی" با برگزاری تجمع در میدان آزادی تهران مخالفت کرده و توضیح داده است که "فرمانداری تهران برای برگزاری تجمع - میتینگ و همایش در سالن ها و استادیوم های محصور به شرط رعایت قوانین و مقررات محدودیتی ندارد."

همزمان با این بحث و جدلها، طرفداران موسوی امروز از ساعت پنج تا ساعت هفت بعد از ظهر در خیابان ولی عصر تهران از میدان تجریش تا میدان راه آهن برنامه زنجیره انسانی برگزار می کنند. علاوه بر این هم حامیان موسوی سه شنبه و چهارشنبه شب در ساعت نه شب برای اعلام همبستگی فریاد الله اکبر سر خواهند داد.

آقای موسوی هم اطلاعیه داده و از طرفداران خود خواسته که از خشونت و خشونت طلبان کناره گیری کننند و حقوق مخالفان را پاس بدارند.

رضایی: مناظره پیشنهاد من بود

محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ورزشگاه هفتم تیر تهران در جمع هواداران خود گفته است که برگزاری مناظره بین نامزدها، پیشنهاد وی به عزت الله ضرغامی رئیس صدا و سیما بوده است.

آقای رضایی گفته "در ابتدا از آقای ضرغامی خواستم میان نامزدها مناظره بگذارد تا مسائل برای ملت روشن شود."

به گفته این نامزد انتخابات، چند روز بعد از این پیشنهاد، صدا و سیما برگزاری مناظره میان نامزده ها را اعلام کرد.

این نامزد انتخابات که چهار سال قبل چند روز پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد می گوید که یکی از دلایل کنار رفتنش نبود مناظره بین نامزدها بوده است چون "با نبود مناظره شفافیت بوجود نمی آمد و مردم از دیدگاه نامزدهای اطلاع کامل نداشتند و قدرت انتخاب نامزد مورد نظرشان را نداشتند."

آقای رضایی می گوید: در نظر سنجی ها نفر دوم هستم و با همراهی مردم در انتخابات موفق خواهم شد.