هشدار کمیته صیانت از آرا نسبت به تخلفات انتخاباتی

علی اکبر محتشمی پور، احمد جنتی، مرتضی الویری
Image caption شورای نگهبان ابتدا با تشکیل کمیته صیانت از آرا مخالفت کرده بود

روسای کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی و مهدی کروبی در نامه مشترکی به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، از تخلفات گسترده در انتخابات ابراز نگرانی کرده اند.

علی اکبر محتشمی پور، رئیس کمیته صیانت از آرای میرحسن موسوی، و مرتضی الویری، رئیس کمیته صیانت از آرای مهدی کروبی، در این نامه مشترک مواردی را به طالاع آقای جنتی رسانده اند که به گفته آنها "علی رغم پنهان کاری وزارت کشور" از ستاد انتخابات به دست آمده است.

دو نامزد نزدیک به جناح اصلاح طلب، سعی دارند با تشکیل کمیته صیانت از آرا بر سلامت انتخابات روز جمعه نظارت کنند. تشکیل این کمیته در ابتدا با مخالفت شدید شورای نگهبان و مقامات وزارت کشور روبرو شد و حتی آن را غیرقانونی خواندند.

در نامه آقایان محتشمی پور و الویری آمده است که تعرفه های مرحله اول ۵۹ میلیون و ۶۰۰ هزار است که وزارت کشور تعداد تعرفه های چاپ شده را ۵۷ میلیون اعلام کرده است و پرسیده اند که این اختلاف ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تایی برای چیست؟

این دو در ادامه نامه خود نوشته اند "تعداد مهرها دو برابر تعداد شعب به علاوه ۱۰ درصد مازاد" است که با توجه به این که "شعب روستایی و شهرهای کوچک تا ۱۰ صبح کارشان تمام می شود و تا عصر بیکار هستند"، مهر اضافی و تعرفه های فراوان می تواند "وسوسه انگیز" باشد. همچنین در بند دیگری از این نامه آمده است که در سایت وزارت کشور تنها سه نفر مستقر هستند که "اهل فن می گویند نیازمند نظارت جدی هستند".

به نوشته این دو نفر، "اگر قرار باشد تخلف سازماندهی شده ای انجام بگیرد، این کار نه در شعبه و نه در سایت و نه در هنگام شمارش و اخذ رای، بلکه در استفاده از تعرفه های اضافی و مهرهای اضافی و با استفاده از صندوق های اضافی و سیار شدنی است."

روسای کمیته صیانت از آرای دو نامزد اصلاح طلب در این نامه از برگزاری جلسه محرمانه همه استانداران با وزیر کشور در هفته گذشته خبر داده اند. جلسه ای که هیچ یک از مقامات وزارت کشور در آن حضور نداشته و "هیچ کس از محتوای جلسه و موضوع آن خبر ندارد."

در بند دیگری از این نامه استفاده از استانداران و فرماندارانی که در دوره های گذشته تخلفشان له یا علیه برخی کاندیداها به اثبات رسیده طبق قانون ممنوع اعلام شده و از آقای جنتی پرسیده اند که "آیا نباید برای استاندار خراسان رضوی و ... تدبیری بیاندیشید؟"

در این نامه به وضعیت صندوق های خارج از کشور هم اشاره شده و آمده که ستاد انتخاباتی آقای موسوی علی رغم پیگیری هایش نتوانسته برای بیش از ۳۰۰ صندوق خارج از کشور، نماینده ای به وزارت کشور و وزارت خارجه معرفی کند.

نویسندگان این نامه نوشته اند که "گفته می شود حفاظت یک سوم صندوق ها از عهده نیروی انتظامی خارج و به سپاه پاسداران واگذار شده است که خلاف قانون و رویه های قبلی است."

آقایان محتشمی پور و الویری در پایان این نامه از دبیر شورای نگهبان خواسته اند نتیجه تصمیم و اقداماتش را به اطلاع آنها برساند.

محتشمی پور: برای آخرین بار به وزارت کشور و شورای نگهبان اخطار می دهم

علی اکبر محتشمی پور، رئیس کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسن موسوی، همچنین روز سه شنبه ۱۹ خرداد در کنفرانسی مطبوعاتی "برای آخرین بار" به وزارت کشور و شورای نگهبان اخطار داد که "دست از اقدامات غیرقانونی خود بردارند".

آقای محتشمی پور که در سال های دهه ۶۰ خورشیدی وزیر کشور بوده است، از جمله "کارشکنی های" وزارت کشور را برخورد فرمانداری ها در صدور کارت برای نمایندگان صندوق ها اعلام کرد و گفت: "طبق قانون هر نامزد انتخاباتی می‌تواند نماینده مخصوصی برای صندوق‌های خود معرفی کند اما در یک کارشکنی تازه فرمانداری‌های اعلام کرده‌‌اند که افراد را خود آنها برای صندوق‌ها معرفی می‌کنند که این نقض روشن قانون انتخابات است"

آقای محتشمی پور همچنین وجود ۱۴ هزار صندوق سیار (حدود یک سوم کل صندوق ها) را شبهه برانگیز خواند و گفت: "چنانچه این صندوق‌ها بدون حضور نمایندگان و با وسیله‌ای غیر اتوبوس و مینی‌بوس حرکت داده شوند بازهم نقض قانون است."

در ادامه این کنفرانس مطبوعاتی مرتضی حاجی، یکی دیگر از مسئولان کمیته صیانت از آرای ستاد آقای موسوی، توصیه هایی به شهروندان برای حفظ سلامت انتخابات ارائه کرد و برخی از تخلفات انتخاباتی را برشمرد.

کمیته صیانت از آرای ستاد آقای موسوی همچنین اطلاعیه ای با عنوان "هر ایرانی، یک ناظر" منتشر کرده و در آن "برای مقابله با هر نوع تخلف و تقلب احتمالی" توصیه هایی به حامیان آقای موسوی کرده است.