اعتراض جمعی از روحانیان به 'مخدوش کردن چهره روحانیت'

واکنش ها به گفته های محمود احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی ادامه دارد.

از جمله روز سه شنبه پنجاه نفر از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و اساتید این حوزه در بیانیه ای خطاب به ملت ایران، به این مناظره واکنش نشان داده اند: "ما امضاء کنندگان ذیل بدون هیچگونه گرایش به جناحهای سیاسی، نگرانی و تاسف شدید خود را از بعضی از آنچه در این ایام بویژه در برخی از مناظرات تلویزیونی اتفاق افتاده است اعلام می‌داریم. مخدوش نمودن خدمات نظام و روحانیت مبارز و مظلوم علاوه بر حرمت شرعی و منع قانونی مایه یاس و ناامیدی همگانی و شادی دشمنان اسلام و نظام اسلامی خواهد شد، کما اینکه نام بردن از افرادی که در این مناظرات حضور ندارند و امکان دفاع در این نوع جلسات برای ایشان فراهم نیست بدون اثبات اتهام آنان در محکمه عادله و قانونی، خلاف شرع مبین است."

این بیانیه از جمله به امضای ابراهیم امینی، حسین راستی، حسن طاهری خرم آبادی، رضا استادی، محمد غروی، محمدجواد فاضل لنکرانی، مهدی هاوی تهرانی، جواد مروی، مرتضی جوادی آملی و محسن غرویان رسیده است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تشکل های روحانی محافظه کار ایران است که در این انتخابات از نامزدی حمایت نکرده است.

محمود احمدی نژاد نیز در سخنرانی روز سه شنبه خود بار دیگر بر گفته های خود در این مناظره تاکید کرده است. آقای احمدی نژاد در جمع مردم ساری گفته است: "به ما می گویند چرا از برخی از افراد اسم بردید،نظام با این کار شما به خطر افتاد. من پاسخ دادم و گفتم آیا وقتی حقوق ملت پایمال می شود، وقتی بی عدالتی می شود و برخی برای خود و خانواده خود حقوق بی پایان و نامحدود قائل هستند، در اینجا نظام به خطر نمی افتد؟"

آقای احمدی نژاد در مناظره با آقای موسوی هنگام بحث از فساد مالی و ثروت اندوزی غیرقانونی، از اکبر هاشمی رفسنجانی و فرزندانش، علی اکبر ناطق نوری و پسرش، و چند تن از مقامات دیگر ایران نام برد که این امر اعتراض افراد و گروه های مختلفی را در پی داشت.

دستگیری چند تن در گردهمایی های انتخاباتی در تهران

رئیس پلیس تهران بزرگ از بازداشت چند تن در گردهمایی های انتخاباتی دوشنبه شب در تهران خبر می دهد.

سرتیپ پاسدار عزیزاله رجب زاده به خبرگزاری رسمی ایران گفته است: "تعداد انگشت شماری از افرادی که در گردهمایی های تبلیغاتی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، قانون را زیر پا گذاشتند، دستگیر شده اند".

آقای رجب زاده در عین حال گفت: "تا کنون مشکلی در رابطه با نقض قانون از سوی طرفداران نامزدهای انتخابات صورت نگرفته است و مردم با نیروی انتظامی تعامل بسیار مطلوبی داشته اند".

او گفت که نیروی انتظامی "تا آخرین لحظات اعلام نتایج انتخابات" در "آماده باش کامل" خواهد بود.

از رئیس جمهور دعوت نکنید

حسینعلی نیری معاون قضایی دیوانعالی کشور در نامه از آیت الله محمود شاهرودی رئیس قوه قضائیه خواسته که از دعوت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری برای شرکت در مراسم هفته قوه قضائیه خودداری کنند.

بنابر نامه معاون قضایی دیوانعالی کشور که خطاب به آقای شاهرودی نوشته شده، آمده که در ایام بزرگداشت هفته قوه قضائیه از رئیس جمهوری برای شرکت در جلسه افتتاحیه و سخنرانی دعوت می شده است اما "با توجه به شرایط پیش آمده امسال و ملاحظه تخلفات عدیده و آشکار جناب آقای احمدی نژاد به خصوص اهانت و هتاکی و افترا ایشان به شخصیت های والا و برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی " و "مراعات شان و منزلت قضا"از دعوت وی خودداری شود.

به عقیده آقای نیری، در صورت عدم استغفار و عذر خواهی آقای احمدی نژاد عده ای از قضات در جلسه ای که وی حضور دارد شرکت نخواهند کرد و یا به مجرد ورود وی، جلسه را ترک می کنند.

از نظر معاون قضایی دیوانعالی کشور، اگر چنین اتفاقی بیفتد "وهن دیگری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد شد."

مکارم شیرازی: سخنانی نگوئید که کل اسلام زیر سئوال برود

Image caption آیت الله مکارم شیرازی: سخنانی نگوئید که کل نظام یا کل اسلام زیر سئوال برود

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه با صدور اعلامیه ای، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و گفته که کاری نکنند که باعث "شادی دشمنان و یاس بعضی دوستان شود."

آقای مکارم شیرازی به نامزدها توصیه کرده که "سخنانی نگویند که کل نظام یا کل اسلام زیر سئوال برود و نسبت هایی به یکدیگر دهند که سبب شادی دشمنان و یاس بعضی دوستان شود و روی آنها در خارج مانور دهند."

این مرجع شیعه نامی از نامزدها نبرده اما اشاره وی به سخنان محمود احمدی نژاد است که در مناظره با میرحسین موسوی با زیر سئوال بردن عملکرد 24 سال گذشته، برخی از مقامات ارشد نظام نظیر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و علی اکبر ناطق نوری رئیس پیشین مجلس و خانواده های آنها را به قانون گریزی و انباشت ثروت متهم کرد.

آقای مکارم شیرازی، از نامزدها خواسته که "اگر نسبت ناروایی به هر کس داده شده بلافاصله بعد از انتخابات عذرخواهی کنند و ریشه اختلافات آینده را بخشکانند و مردم عزیزمان را به این وسیله امیدوار کنند."

این مرجع تقلید شیعه به جوانان نیز توصیه کرده که "از هر کاری که موجب تنش در انتخابات شود مخصوصا در این دو سه روز بپرهیزند."

هشدار کروبی در مورد 'تخلف تشکیلاتی' در انتخابات

مهدی کروبی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران از جناح اصلاح طلب، در مورد دخالت نیروهای خودسر در انتخابات هشدار داد.

به گزارش روزنامه اعتماد ملی، آقای کروبی گفته است: "نشانه هایی وجود دارد که احساس می کنم نیروهای خودسر قصد دارند وارد عرصه شده و تحرکاتی انجام دهند".

او گفت که روز انتخابات، از ابتدا مراقب اوضاع خواهد بود و در مورد تخلفات احتمالی اقدام خواهد کرد.

آقای کروبی گفت: "اگر خدای نکرده گزارش هایی مبنی بر تخلفات سازمان یافته و تشکیلاتی دریافت کنم، گزارش ها را به وزارت کشور اعلام می کنم و اگر تا ساعت ۱۱ صبح اقدامات لازم از سوی وزارت کشور انجام نشد، مصاحبه خواهم کرد و برخی قضایا را مطرح می کنم".

دولت ایران: انتشار مطلب علیه نامزدها از امروز ممنوع!

دولت ایران به رسانه های این کشور تذکر داده است که طبق قانون، از روز سه شنبه ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) اجازه انتشار مطلب علیه نامزدهای انتخابات را ندارند.

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده است: "مطابق ماده ۷۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری، درج هر گونه آگهی و یا مطلب علیه نامزدهای ریاست جمهوری سه روز قبل از روز اخذ رأی ممنوع است".

علاوه بر این، بر اساس این ماده قانونی، انتشار مطالبی که حاکی از انصراف گروه ها یا اشخاص از حمایت از نامزدها باشد نیز ممنوع است.

ماده ۷۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران می گوید که اگر رسانه ای در سه روز باقی مانده به انتخابات علیه یکی از نامزدهای انتخابات مطلبی منتشر کند، آن نامزد می تواند پاسخ خود را ظرف ۱۸ ساعت به وسیله وزارت کشور ارائه کند و آن رسانه باید قبل از آغاز ممنوعیت تبلیغات، پاسخ او را چاپ کند.

طرح های امنیتی برای انتخابات تهران

مدیرکل امنیتی - انتظامی استانداری تهران می گوید که ۹ هزار نیروی انتظامی و امنیتی، کار حفاظت از شعبه های اخذ رأی در شهر تهران را به عهده خواهند داشت.

کلام الله خلخالی گفت: "تدابیر ویژه ای برای حفظ امنیت عمومی شهر و شهروندان در روزهای آخر تبلیغات و روز رأی گیری پیش بینی کرده ایم".

جو عمومی شهرهای بزرگ ایران، به ویژه تهران، در روزهای اخیر تحت تأثیر رقابت های فشرده انتخاباتی قرار گرفته و گاه "ملتهب" گزارش می شود.

آقای خلخالی گفته است در کمیته امنیتی ستاد انتخابات استان تهران، "نیروی انتظامی تهران بزرگ"، "اداره کل اطلاعات غرب استان"، "سازمان اطلاعات استان تهران"، "سپاه حضرت رسول" (سپاه تهران بزرگ)، سپاه سیدالشهدا (سپاه استان تهران)، "قرارگاه ثارالله"، "دادگستری" و "معاونت اطلاعات ارتش" حضور دارند.