روزنامه 'یاس نو' توسط سعید مرتضوی توقیف شد

یاس نو

سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روزنامه "یاس نو" را توقیف کرده است.

محمد صالح نیک بخت، وکیل روزنامه "یاس نو" به بی بی سی فارسی گفت: "آقای مرتضوی می گوید چون محمد نعیمی پور، مدیر مسئول روزنامه، قبلا به جرم تبلیغ علیه نظام محکوم شده است، صلاحیت خود را برای مدیرمسئولی از دست داده است".

آقای نیک بخت گفت که او و موکلش این گفته را قبول نداشته اند، اما به دلیل اصرار دادستان تهران، برای تغییر مدیر مسئول اقدام کرده اند.

او گفت: "ما خانم آذر منصوری را طبق ماده ۱۴ قانون مطبوعات معرفی کردیم و طبق همین ماده قانونی تا زمان صدور حکم مدیرمسئولی برای ایشان، صاحب امتیاز می توانست روزنامه را اداره کند، اما اکنون آقای مرتضوی به صورت غیر قانونی حکم توقیف روزنامه را صادر کرده است".

این پنجمین توقیف روزنامه "یاس نو" محسوب می شود.

آخرین دوره انتشار این روزنامه از شنبه ۱۶ خرداد آغاز شده بود.

روزنامه "یاس نو" که پنج سال پیش توقیف شده بود، پس از محاکمه در دادگاه و پرداخت جریمه، دوباره اجازه انتشار یافت.

اما هنگامی که مسئولان این روزنامه انتشار آن را از سر گرفتند، دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات در همان روز ۲۶ اردیبهشت که انتشار روزنامه دوباره آغاز شد، دستور توقف آن را صادر کرد.

علیرضا ملکیان، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات، دلیل این اقدام خود را درخواست تجدیدنظر توسط آقای مرتضوی در مورد پرونده قضایی پیشین روزنامه "یاس نو" را داده است.

اما به گفته محمد نعیمی پور، مدیر مسئول روزنامه، یکی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۸ با او تماس گرفت و تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات مبنی بر اجازه ادامه انتشار روزنامه را به او اطلاع داد.

آقای نعیمی پور در آن هنگام به بی بی سی فارسی گفت که این تصمیم در پی نامه قاضی پرونده "یاس نو" به هیات نظارت بر مطبوعات اتخاذ شده بود.

محمد نعیمی پور، مدیرمسئول روزنامه یاس نو، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت ایران اسلامی از تشکل های اصلی اصلاح طلب در ایران است که در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از میرحسین موسوی، نخست وزیر پیشین ایران، حمایت می کند.

این حمایت در شماره های اخیر روزنامه "یاس نو" هم به وضوح دیده می شد.

آقای موسوی چند ساعت پس از توقیف روزنامه "یاس نو"، در برنامه گفت و گوی خبری شبکه دوی تلویزیون ایران از این مسئله انتقاد کرد.