وبلاگ نویسها برای کدام نامزد می نویسند؟

وبلاگها

در وبلاگستان مطالب زیادی در حمایت و یا انتقاد از نامزدهای ریاست جمهوری به چشم می خورد و هر وبلاگ نویس به سبک و سیاق خود از یک نامزد حمایت و کاندیدای دیگر را به باد انتقاد می گیرد.

برخی از وبلاگ نویسان بسته به اینکه از کدام چهار نامزد ریاست جمهوری پشتیبانی می کنند، لوگوهای حمایتی آنها را در بالای وبلاگ های خود گذاشته اند. فیلم های تبلیغاتی نامزدهای این دوره نیز از دیگر مواد و مطالب وبلاگ ها است.

بلافاصله بعد از سخنرانی یا مناظره نامزدها یا پخش هر فیلم تبلیغاتی، وبلاگ نویسان از طریق سایت یو تیوب و فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی مجازی، فیلم ها را در وبلاگ های خود می گذارند تا به اصطلاح آن را با دیگران در اشتراک بگذارند.

اما با وجود تب و تاب روزهای پایانی مبارزه انتخاباتی، هنوز برخی از وبلاگ نویسها تردیدهایی در انتخاب نامزد مورد علاقه خود دارند.

داریوش محمدپور، نویسنده وبلاگ ملکوت در گفت و گو با بخش فارسی رادیو بی بی سی گفت ابتدا بین آقایان کروبی و موسوی تردید داشته ولی اصولا هیچکدام از نامزدهای موجود نامزد مورد نظرش نیستند و فرسنگ ها با آن چه مطلوب اوست، فاصله دارند.

آقای محمد پور درباره نامزدی که به او رای خواهد داد، می گوید: "چون من با منطق تحریم موافق نیستم، پس ناگزیر باید به یکی از چهار گزینه رای دهم. بین گزینه های موجود هم هر کدام را انتخاب کنم به وجهی خوب است. اما من به آقای موسوی رای خواهم داد. دلایل من هم این است که اگر بخواهیم عیبی و ایرادی به آقای موسوی بگیریم این نکته، مشترک الورود است. اشکالاتی را هم می شود به آقای کروبی و یا به آقای محسن رضایی گرفت."

او در ادامه سخنانش می افزاید: "البته بدیهی است که من به آقای احمدی نژاد رای نخواهم داد. فکر هم می کنم که هدف اصلی خیلی از کسانی که در این انتخابات در این سوی به اصطلاح نمایندگان اصلاح طلب و یا اصلاحات قرار گرفته اند این است که آقای احمدی نژاد رئیس جمهوری نشود. چون احساس خطر خیلی جدی کرده اند که چهار سال مملکت به سمت تباهی رفته و بیش از این نباید این روند استمرار پیدا کند."

وبلاگ یک استکان چای داغ در نوشته ای به بیانیه آیت الله بهجت درباره انتخابات اشاره می کند که در بخشی از آن اعتدال در فکر را یکی از ویژگی های اصلی یک کاندیدا می داند. در قسمتی از این یادداشت می نویسد: " بنظر شما کدامیک از کاندیداهای کنونی معتدل در فکر است و کدامیک متلون ؟! ما از روزی که احمدی نژاد را شناخته ایم معتقد به اصول و مبانی نظام بوده و کماکان با همان قوت و قدرت در همان مسیر حرکت می کند اما آقایان دیگر چه ؟ آیا آقایان کروبی و موسوی معتدلند یا متلون ؟ آقایان که یک روز انقلابی داغند و یک روز روشن فکر و اهل تساهل و تسامح، یک روز معتقد به اقتصاد دولتی هستند و یک روز اقتصاد آزاد و بازاری، یک روز با آمریکا دشمنند و یک روز رفیق گرمابه و گلستان، و ...."

اکبر منتجبی نویسنده وبلاگی به همین نام هم معتقد است این انتخابات برخلاف تمام دوران گذشته انتخاب بین خوب و خوب تر است.

او از آقای کروبی به عنوان نامزد مورد نظرش نام می برد و می گوید: "علتش هم برنامه هایی است که ایشان تا این لحظه ارائه داده اند. من جزو اولین کسانی بودم که حتی زمانی که آقای خاتمی کاندیدا بود در وبلاگم و با در جاهای دیگر مردم را تشویق می کردم که اگر امکان دارد اصلاح طلبان به سمت میر حسین موسوی بروند و او را دعوت به شرکت در انتخابات بکنند. اما روند انتخابات به سمت و سوی دیگری رفت. برنامه هایی که آقای کروبی ارائه دادند و مقاومت های مدنی که ایشان از خودشان در حوزه های مختلف نشان دادند، بیانگر این بود که آقای کروبی نه تنها برنامه دارد بلکه اگر بتوانند رئیس جمهوری شود، ایستادگی قابل تحسینی که همه می توانند در پشتشان آرزوها و آمالی را که در سال ۷۶ همه نسبت به آقای خاتمی داشتند، می تواند برآورده کند."

از سوی دیگر داریوش محمد پور، میر حسین موسوی را بیشتر نماینده خود می داند و به انتقاد از آقای کروبی می پردازد و می گوید معروف شده که مشاوران، نمایندگان و اطرافیان آقای کروبی بسیار معتبر هستند، ولی به نظر آقای محمدپور کسی که قرار است رئیس جمهوری شود مهدی کروبی است نه آقای کرباسچی، عبدی و یا خانم کدیور.

آقای محمد پور در این باره می گوید: "تکلیف ما با آقای موسوی و اطرافیان ایشان کم و بیش روشن است. آقای موسوی می گوید ما به حجاب اعتقاد داریم و این جزو اعتقادات ما است. بسیار عالی است چرا که شما به طور شفاف می دانید ایشان چکار خواهد کرد و چه نخواهد کرد. اگر آقای موسوی می آید و می گوید من به ولایت فقیه اعتقاد دارم، تکلیفتان با ایشان روشن است. ارزیابی من از حرفهایی که تا کنون زده، این است که هیچ منافات، تضاد و تعارضی بین این حرف ها نمی بینم."

فرهاد جعفری، نویسنده کتاب کافه پیانو و وبسایت گفتمگفت به شخصیت عمل گرا و واقع بین محمود احمدی نژاد اشاره می کند و می گوید او قصد دارد اصلاحاتی را در نحوه عملکرد ساخت سیاسی به وجود بیاورد.

آقای جعفری همچنین می گوید دلایل زیادی برای حمایت از برخی و نه تمامی عملکردهای محمود احمدی نژاد دارد: "از جمله این که ایشان برای نخستین بار تابو رابطه دیپلماتیک تر و خردمندانه تری را با ایالات متحده آمریکا به نمایش گذاشتند و در دو نوبت پای سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل نشستند و یا اینکه نامه تبریک به آقای اوباما بنویسند."

آقای جعفری در ادامه می افزاید محمود احمدی نژاد تصمیم به اصلاح ساختارهای اقتصادی از بنیاد گرفته است و مساله مالیات بر ارزش افزوده را بیان کرده است که بسیار در شفاف شدن اقتصاد غیر شفاف ما موثر است.

او درباره جنبه مثبت دیگر محمود احمدی نژاد می گوید: "جنبه دیگری که آقای احمدی نژاد را نسبت به سایر نامزدها برای منی که در سال های گذشته غیر خودی محسوب می شدم و همچنان هم می شوم در موضع بالاتری قرار می دهد و نشان دهنده حسن نیت اوست. من به عنوان یک ناظر سیاسی در چهار سال گذشته اغلب سخنرانی های ایشان را به دقت خواندم و پی گیری کرده ام، هیچ گاه من در هیچ سخنرانی ایشان ندیدم که شهروندان کشورش را به خودی یا غیر خودی، ارزشی یا غیر ارزشی، انقلاب یا غیر انقلابی تقسیم کند."

هرچند حامیان مهدی کروبی، میر حسین موسوی و محمود احمدی نژاد حضور فعالی در وبلاگستان دارند، فعالیت حامیان محسن رضایی به شدت نامحسوس و کمرنگ است.

اندک وبلاگ های طرفدار آقای رضایی نیز اکثرا به اخبار مربوط به این نامزد ریاست جمهوری بسنده می کنند و یا به سخنرانی های او از خبرگزاری ها و یا رسانه های مختلف لینک می دهند. در یکی از وبلاگ های حامی محسن رضایی به نام فرزند ملت مطلبی با عنوان "فیلمت را دیدم؛ معنی اسم قبلی ات یعنی سبزوار خیلی جالب بود"، آمده است: "سلام. می دونم که این نامه رو نمی خونین، ولی می خواستم که برای شما بنویسم. من حرفهای شما رو از قبل دنبال می کنم، خیلی بهشون اعتقاد دارم اما بعد از دیدن فیلم تبلیغاتی شما اعتقاد من راسخ تر شد."

از دیگر اتفاقات جالب این دوره نظر سنجی هایی است که وبلاگ های مختلف انجام می دهند در این نظر سنجی نام چهار نامزد به چشم می خورد و از خوانندگان پرسیده می شود به چه کسی رای می دهید؟ خوانندگان می توانند به یک کلیک به نامزد مورد علاقه خود رای دهند.