درخواست عفو بین الملل از نامزدهای انتخابات ایران

گروه عفو بین الملل در یک بیانیه مطبوعاتی که سه روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران منتشر کرده از نامزدها خواسته است به مسائل "جدی" حقوق بشر همچون محدودیت شدید آزادی بیان، بازداشت های خودسرانه، شکنجه و محاکمه های غیرعادلانه رسیدگی کنند.

عفو بین الملل از قول و قرار برخی از نامزدها برای رسیدگی به مشکل تبعیض های غالب در ایران علیه زنان و همچنین اقلیت های قومی و رسیدگی به مشکلات اقتصادی برای بهبود رفاه مردم، استقبال می کند.

اما عفو بین الملل که یک گروه معتبر حقوق بشر است بلافاصله فهرست بلندبالایی از موارد نقض حقوق بشر در ایران که به گفته این گروه برخی از آنها در آستانه انتخابات تشدید شده است را بر می شمارد و خواستار رسیدگی برنده انتخابات به آنها می شود.

این گروه می نویسد: "این مسائل شامل محدود شدن شدید آزادی بیان، بازداشت های خودسرانه، شکنجه و سایر بدرفتاری ها، محاکمات غیرعادلانه و توسل بی رویه به مجازات اعدام (از جمله علیه مجرمان زیر 18 سال) و همچنین موارد سنگسار است."

به گفته عفو بین الملل در دوره انتخابات میزان سرکوب، هم در مورد مردم عادی که مستقیما درباره انتخابات اظهار نظر می کنند، یا کسانی که به نوعی مخالفان نظام تلقی می شوند از جمله دانشجویان، فعالان حقوق زن، وکلا و اقلیت های به رسمیت شناخته نشده مذهبی مانند بهائیان و اهل حق، افزایش یافته است.

این گروه ابراز نگرانی می کند که به جز چهار نفر، همه متقاضیان از جمله کلیه زنان بر مبنای معیارهای تبعیض آمیز، از رقابت منع شده اند و می افزاید که در گذشته نیز وضع مشابهی حاکم بوده است.

این گروه می نویسد نگران افزایش دستگیری ها در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری است، که بر بدتر شدن وضع سرکوب کسانی که می خواهند عقایدشان را بیان کنند دلالت دارد و می افزاید:

"در دوره پیش از انتخابات، عفو بین الملل گزارش هایی دریافت کرده که حاکی از شدت گرفتن امواج دستگیری های خودسرانه و آزار به خصوص علیه اعضای اقلیت های مذهبی و قومی از جمله بهائیان، کسانی که از اسلام روی گردانده اند، دانشجویان، اعضای اتحادیه های تجاری و فعالان حقوق زنان است."

عفو بین الملل می گوید مقام های ایرانی "با زندانی کردن مردم فقط به خاطر بیان دیدگاه های مخالف، بحث آزادانه ای را خفه می کنند که پیشنیاز هر انتخاباتی است. شهروندان باید بتوانند آزادانه تظلمات و تقاضاهای خود را بیان کنند تا کاندیداها بتوانند به آنها رسیدگی کنند."

این گروه سپس مواردی از این "سرکوب ها" را مثال می زند.

به گفته این گروه روز 14 مه ویدئویی در وبسایت یوتیوب منتشر شد که ادعا می شود در آن محمد خاتمی، حامی میرحسین موسوی که آذری است، ترک ها را مسخره می کند. آقای خاتمی این ویدئو را جعلی خوانده است.

براساس این بیانیه صدها فعال آذری پس از انتشار آن ویدئو دست به اعتراض و تظاهرات زدند و خواستار عذرخواهی آقای خاتمی شدند اما برخی از آنها دستگیر شده و هنوز تحت بازداشت هستند بی آنکه اجازه تماس با آنها داده شود.

علی رضا فرشی استاد دانشگاه آزاد مرند در شمال غربی تبریز و 14 نفر دیگر از کسانی هستند که عفو بین الملل می گوید طی تظاهراتی در یک پارک در تبریز دستگیر شده و تصور می شود هنوز تحت بازداشت باشند.

این بیانیه همچنین به ادامه بازداشت عباس حکیم زاده و مهدی مشایخی دانشجویانی که در فوریه 2009 توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند اشاره می کند و می گوید سایر دانشجویانی که همزمان با آنها دستگیر شده بودند و بعدا آزاد شدند گفته اند که در زندان شکنجه شده اند.

این گروه در بخشی از بیانیه اش به بازداشت ده ها کرد پس از درگیری مسلحانه اعضای پژاک (حیات آزاد کردستان) با نیروهای انتظامی ایران که در جریان آن حداقل 18 مامور پلیس کشته شدند اشاره کرده است و می گوید گزارش شده است که شمار دیگری از کردها نیز در جریان سفر هشت روزه علی خامنه ای رهبر ایران به استان کردستان دستگیر شدند.

این بیانیه همچنین به ناآرامی های خشونت بار سیستان و بلوچستان پس از بمبگذاری انتحاری یک شورشی بلوچ در یک مسجد شیعیان که در جریان آن 25 نفر کشته شدند می پردازد.

عفو بین الملل که قبلا این بمبگذاری را محکوم کرده بود می گوید که کمتر از 48 ساعت پس از آن بمبگذاری سه نفر در زاهدان در نزدیکی محل انفجار اعدام شدند که بعدا معلوم شد از قبل از بمبگذاری بازداشت شده بودند اما به گفته دولت "اعتراف" کرده بودند که مواد منفجره مورد استفاده در آن حمله را تهیه کرده اند.

عفو بین الملل می گوید که در ناآرامی های متعاقب آن حدکثر 10 نفر کشته شده و ده ها نفر نیز بازداشت شدند و می نویسد: "اقلیت بلوچ ایران - مانند دیگر اقلیت ها در ایران - از تبعیض دولتی که به نقض شدید حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنها منجر می شود رنج می برند."

"آنها عمدتا در استان های سیستان و بلوچستان و کرمان زندگی می کنند و تصور می شود یک تا سه درصد جمعیت تقریبا 70 میلیونی ایران را تشکیل می دهند."