۲۰ دقیقه وقت اضافه تلویزیونی برای احمدی‌نژاد

موسوی و احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی
Image caption احمدی نژاد در مناظره با موسوی سه نامزد دیگر را به اتحاد علیه خود متهم کرد

ابهام در مورد اختصاص وقت اضافی تلویزیونی به کاندیداها برای پاسخ به انتقادهای رقیبان انتخاباتی کماکان ادامه دارد.

مجید دانشور، دبیر ستاد انتخابات صدا و سیما اعلام کرده است که کمیسیون بررسی پاسخگویی مجدد نامزدهای ریاست‌جمهوری زمان هر نامزد را دقیقا محاسبه کرده و به نمایندگان نامزدها اطلاع داده است.

اما در عین حال قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل کشور، به خبرگزاری ایلنا گفته است که تصمیمات این کمیسیون به دلیل شرکت نداشتن نماینده دادستان، که یکی از سه عضو این کمیسیون است، غیرقانونی است.

آقای دانشور گفت ۱۹ دقیقه و ۴۴ ثانیه به آقای احمدی نژاد وقت اختصاص داده شده است تا به اتهاماتی که به او در جریان مناظره های تلویزیونی نامزدهای دیگر وارد شد، پاسخ گوید.

آقای دانشور در مورد زمان اختصاص یافته به نامزدهای دیگر چیزی نگفت، اما بیژن زنگنه، نماینده میرحسین موسوی در صدا و سیما گفت برای این نامزد ۱۰۱ ثانیه و برای مهدی کروبی ۷۶ ثانیه وقت در نظر گرفته شده است.

به گفته آقای دانشور نامزدها باید پیش از ساعت ۸ شب چهارشنبه ۲۰ خرداد در تلویزیون حاضر شوند و صحبت های خود را ضبط کنند تا بعد از بازبینی مسئولان، راس ساعت ۱۰ و نیم شب همان روز از تلویزیون پخش شود.

اما آقای دری نجف آبادی به این زمان اختصاص یافته نیز واکنش نشان داده و گفته است که دادستانی پیش از این به دو عضو دیگر کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود که زمان در نظر گرفته شده برای کاندیداها باید برابر و یکسان باشد و اختصاص وقت به نامزدهای انتخابات به‌صورت نابرابر غیرقانونی است.

میرحسین موسوی که روز چهارشنبه به استان های لرستان، کردستان و هرمزگان سفر کرده است، در واکنش به اخبار منتشر شده در این باره گفت: "منصفانه این است که در صورت اختصاص چنین زمانی برای یک کاندیدا، کاندیداهای دیگر هم وقتی را داشته باشند ... این اقدام صدا و سیما در صورتی که صحت داشته باشد، به صورت عامیانه جرزنی است."

وب سایت های نزدیک به آقای موسوی از قول بیژن زنگنه خبر داده اند که این نامزد در اعتراض به اختصاص وقت طولانی تر به آقای احمدی نژاد، در تلویزیون حاضر نخواهد شد.

پس از پخش برنامه مناظره مهدی کروبی و میر حسین موسوی، دو نامزد دیگر این انتخابات که شامگاه یکشنبه این هفته پخش شد، ستاد محمود احمدی نژاد خواستار زمان مناسبی برای پاسخگویی شده بود.

در جریان این مناظره، شرکت کنندگان انتقاداتی را بر آقای احمدی نژاد وارد کردند و مجری برنامه هشدار داد که طبق مقررات مناظره های انتخاباتی، اظهار نظر در مورد نامزد غایب مجاز نیست و ممکن است به اختصاص وقت به نامزد غایب برای پاسخگویی منجر شود.

مطالب مرتبط