واکنش ها به نامه هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه‌ای

هاشمی رفسنجانی
Image caption سایت آفتاب عکس هایی را منتشر کرده است که فاطمه هاشمی رفسنجانی از پدرش در هنگام نوشتن نامه سرگشاده به آیت الله خامنه ای گرفته است

در حالی که هنوز واکنشی از سوی آیت الله خامنه ای به نامه سرگشاده اکبر هاشمی رفسنجانی گزارش نشده است، خبرگزاری های ایران از واکنش گروه ها و افراد دیگر به این نامه خبر می دهند.

بخش بزرگ این واکنش ها از سوی حامیان محمود احمدی نژاد بوده است که به تندی از آقای هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده اند و هدف او از نگارش نامه به رهبر جمهوری اسلامی را "سیاسی" و "انتخاباتی" دانسته اند.

در این حال خبرگزاری فارس که بسیاری از انتقادات از نامه آقای هاشمی رفسنجانی را منتشر کرده است، خبر می دهد که گروهی از "طلاب و روحانیون" قم قرار است عصر روز چهارشنبه در اعتراض به این نامه تجمع کنند.

جمعیت ایثارگران: تا دیر نشده نگاه خود را اصلاح کنید

"جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی" در نامه ای به آقای هاشمی رفسنجانی نوشته است که نامه "بدون سلام و تحیت" او به آیت الله خامنه ای "تحریک آمیز" بوده و "نقش پنهان و جانب دارانه" آقای هاشمی رفسنجانی را در انتخابات "علنی" کرده است.

در نامه جمعیت ایثارگران به آقای هاشمی رفسنجانی توصیه شده است که "تا دیر نشده" نگاه خود را اصلاح کند.

حسین فدایی، دبیرکل "جمعیت ایثارگران" نیز در گفت و گو با خبرگزاری فارس آقای هاشمی رفسنجانی را تلویحا با آیت الله منتظری مقایسه کرده و به نقل از آیت الله خمینی گفته است: "تاریخ اسلام پر از خیانت بزرگان است".

آقای فدایی از "امت حزب الله" خواسته است که این چند شب در خیابان ها باشند "چرا که برخی جناح ها می خواهند جشن پیروزی را قبل از انتخابات بگیرند و در صورت پیروزی یا شکست کشور را به هم بریزند؛ چرا که اگر پیروز شوند، برنامه هایشان را اجرا می کنند و اگر مغلوب شوند، بحث تخلف و تقلب را مطرح می کنند و به اغتشاش و زد و خوردهای خیابانی می پردازند".

محمد یزدی: آنچه از من نقل شد مربوط به ده سال پیش است

در این حال محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس پیشین قوه قضائیه ایران که از نامزدی آقای احمدی نژاد حمایت می کند، در مورد بخشی از نامه آقای هاشمی رفسنجانی به رهبر ایران گفته است: "این جمله که آقای هاشمی نوشته اند که من (محمد یزدی) به عنوان رئیس قوه قضائیه گفته ام که در مورد اموال ایشان بحثی نبوده مربوط به ۱۰ سال پیش است".

آقای هاشمی رفسنجانی در نامه خود به آقای خامنه ای نوشته بود: "رییس قوه قضاییه وقت، جناب آقای یزدی در پایان کار ریاست جمهوری اینجانب، در عمل به اصل ۱۴۲ قانون اساسی رسما اعلام پاکی و منزه بودن خانواده رییس جمهور و حتی کم شدن دارایی ها در دوران مسوولیت را نمودند".

اما اکنون آقای یزدی می گوید: "این انتساب برای ۱۰ سال پیش است، در زندگی هم می دانیم و تاریخ نشان می دهد خیلی حوادث مختلف پیش می آید. بنابراین باید مشخص شود که این جمله مال آلان نیست و نباید الآن مورد استناد قرار گیرد".

واکنش تشکل های دانشگاهی

نامه سرگشاده ای با امضای "انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های کشور" خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی منتشر شده است.

این دانشجویان، نامه آقای هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه ای را "نامه ای پر از تهدید، اولتیماتوم و در یک کلام فرمان به آشوب" توصیف کرده اند.

در نامه منسوب به "انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های کشور" آمده که نامه آقای هاشمی رفسنجانی مورد "تمجید" مخالفان انقلاب قرار گرفته است.

امضا کنندگان این نامه نوشته اند: "شک نکنید که آتشفشان هایی که در درون سینه های سوزان ملت انقلاب و ولایت مدار ایران تغذیه می شوند، چندین سال است که در جامعه شکل گرفته و نمونه کوچکی از آن در ۲۳ تیر ۷۸ در برابر فشفشه های عده قلیل فریب خورده به نمایش در آمد (اشاره به فرو نشاندن ناآرامی های پس از ۱۸ تیر ۱۳۷۸)، ولی این بار اگر به اشاره مقتدایمان به عرصه بیاید، نه تنها دامن آنان بلکه تمام مفسدان و حامیان آنها و غارتگران بیت المال را در آتش خشم خود خواهد سوزاند".

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان هم از آقای هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده است که با این که می توانسته به طور خصوصی با آیت الله خامنه ای گفت و گو کند، به او نامه سرگشاده نوشته است.

نامه دیگری با امضای "جمعی از اساتید دانشگاه اصفهان" خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی منتشر شده و در آن آمده است: "حساب خود را از فرزندان و اطرافیان جدا کنید و به آغوش مستضعفین و محرومین که صاحبان اصلی انقلابند برگردید".

عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، محسن کوهکن (نماینده مجلس)، علی جوادی (دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان)، سید رمضان شجاعی (نماینده مجلس)، مالک شریعتی (عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی) و محمدکاظم انبارلویی (دبیر سیاسی حزب موتلفه اسلامی) از دیگر افرادی هستند که از نامه آقای هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه ای انتقاد کرده اند.

حمایت از هاشمی رفسنجانی

از سوی دیگر گروهی از چهره های سیاسی و رسانه ها در ایران از اکبر هاشمی رفسنجانی دفاع کرده اند.

احمد پورنجاتی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به سایت اینترنتی قلم گفته است: "نامه هشدار گونه آقای هاشمی را نباید به قضیه اخیر خدشه دار شدن بسیاری از ارزش های انقلاب و معیارهای شرعی و اخلاقی در تبلیغات انتخاباتی محدود دانست".

او اقدام آقای هاشمی رفسنجانی را "از موضع اراده ملت ایران" دانست و گفت: "به استناد اطلاعات دقیقی که بنده دارم، محتوای این نامه زبان حال بسیاری از مراجع عظام تقلید و شخصیت های برجسته نسل اول همراه امام و خیل عظیم خانواده های شهدای با نام و نشان است".

محمدرضا تابش، دبیرکل فراکسیون خط امام مجلس هم گفته است: "ترور شخصیت هاشمی رفسنجانی در شرایطی که او امکان دفاع و نقد منصفانه برابر نداشته است، ضربه به حیثیت دو نهاد مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری و فرو کاستن از اعتبار آنها است که تضعیف نظام را در پی دارد".

او نامه آقای هاشمی رفسنجانی به رهبر جمهوری اسلامی را باعث "ایجاد هوشیاری" در مردم و دعوت "وجدان های بیدار" به قضاوت منصفانه در روز انتخابات فراخوانده است.

داریوش قنبری (نماینده مجلس) هم گفته است که صدا و سیما باید به آقای هاشمی رفسنجانی فرصت دفاع از خود را بدهد.

همچنین علی اکبر اولیا (نماینده مجلس) گفته است که حمله به آقای هاشمی رفسنجانی، حمله به کل نظام تلقی می شود.

او گفته است: "مقام معظم رهبری پیش از این گفته بودند که هیچ کس برایشان هاشمی نمی شود".

مریم بهروزی، دبیرکل جامعه زینب هم نوشتن نامه به آیت الله خامنه ای را "حد اقل کاری" خواند که آقای هاشمی رفسنجانی می توانست بکند.

او گفت: "این حق هاشمی است که این نامه را به دوست و همرزم خود بنویسد، چرا که باید نسبت به اتهاماتی که به او زده شد واکنش نشان می داد".

خانم بهروزی گفت: "باید ببینیم که رهبری با نامه یار و دوست دوران قبل و بعد از انقلاب خود چگونه برخورد می کند و جامعه چه واکنشی نشان می دهد".