متن کامل نامه گلایه آمیز مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی

بسم الله الرحمن الرحیم برادر گرامی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام با سلام و احترام

همان گونه که جنابعالی اطلاع دارید همه اصلاح طلبان و علاقه مندان به اسلام و انقلاب و ایران و راه و خط امام خمینی همت خویش را مصروف این معنا کرده اند که در اوضاع و احوال عمومی کشور "تغییر" ایجاد کنند و به صورت های مختلف اعم از نامزدی یا حمایت از نامزدی خاص در انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸، کشور را از شرایط فعلی نجات دهند.

بدیهی است جز مقام رهبری همه شهروندان ایران اعم از حاکمان و افراد عادی حق دارند از نامزد مورد علاقه خویش در انتخابات پیش رو حمایت کنند به شرط آنکه از اموال عمومی یا دولتی استفاده نکنند که متاسفانه برخی نامزدها وحامیان آنان چنین کرده اند.

"رقابت" بالا البته سبب "مشارکت" گسترده هم خواهد شد که در صورت "سلامت" انتخابات هر سه شرط یک انتخابات آزاد محقق خواهد شد و حضرتعالی هم در نامه اخیر خود خطاب به رهبر انقلاب اشاره کرده اید که هیچ یک از چهار نامزد موجود برای آمدن به صحنه از شما نظر نخواسته اند و شما هم تاکنون به خاطر مسئولیت رسمی تان در رسانه ها مطلبی به نفع یا ضرر افراد و جریان های درگیر در انتخابات نگفته اید.

اینک که به شکر خدا انتخاباتی پرشور در پیش است لازم می دانم ضمن تاکید بر حق شهروندی شما در حمایت از نامزدی خاص به اطلاع تان برسانم که متاسفانه برخی از نزدیکان و بستگان شما با شایعه پراکنی قصد دارند یکی از دو صدای اصلاح طلبان در انتخابات را خاموش کنند و با پخش خبرهای کذب و شایعات ناروا درباره انصراف اینجانب از رقابت های انتخاباتی آب به آسیاب مخالفان اصلاحات بریزند.

من البته قصد ندارم با بردن نام افراد خاص از نزدیکان و بستگان شما نقش آنان در برهم زدن وحدت اخلاقی اصلاحات را اعلام کنم و ترجیح می دهم پس از پایان انتخابات با هم در یک جلسه دو نفره درباره این موضوع صحبت کنیم، اما ضمن تاکید بر دغدغه هایی که شما هم درباره سلامت انتخابات دارید، اعلام می کنم این روش دوستان سبب نقض قواعد اخلاقی انتخابات آزاد می شود و اتحاد فکری و تاریخی اصلاح طلبان را مخدوش می کند.

حتما به یاد دارید که همه ما درباره جایگاه ریاست مجلس خبرگان رهبری پس از درگذشت آیت الله مشکینی چه اندازه حساس بودیم و حتما نقش اینجانب و دوستان حزب اعتماد ملی در مشارکت گسترده در انتخابات خبرگان و سپس حمایت از ریاست جنابعالی را از یاد نبرده اید، گرچه من هرگز به قصد سهم خواهی کاری نمی کنم و آن روز باور و اعتقادم را معیار حمایت از شما برای ریاست مجلس خبرگان قرار دادم.

اما قصدم از یادآوری این نکته، تاکید بر ضرورت وحدت اصلاحات است. اصلاح طلبان از آغاز استدلال مرا برای تکثر در انتخابات شنیده اند و می دانند که من به یک حرکت حزبی معتقدم و به دعوت افرادی جز از حزب خویش و گروه عظیمی از روشنفکران و روحانیان و مدیران و دیگر اقشار جامعه نامزد نشدم و اکنون در برابر تک تک این حامیان مسئول و متعهد به ادامه نامزدی هستم و هرگز به چیزی جز یک رقابت سالم برای بیان عقاید اصلاح طلبانه فکر نکردم و اکنون هم خشنودم که با انتشار بیانیه ها و ایراد سخنرانی ها و حضور در میان مردم در تعمیق اصلاح طلبی نقش ایفا کردم و البته داوری نهایی بر عهده ملت است نه کسانی که با نظرسازی و شایعه سازی نه حریف که رفیق را هم تخریب می کنند.

امیدوارم به دوستان خود تذکر بدهید که از ادامه این حرکت تخریبی - که جز به سود حریف نیست - خودداری کنند و بدانید که به رغم برخی داعیه ها اکنون همه این رفتارها منتسب به حضرتعالی است و گرچه سهم برخی نهادهای عمومی - مانند دانشگاه آزاد اسلامی - را نمی توان در ترویج نامزد مورد نظر شما نادیده گرفت، اما حق شهروندی شما در دفاع از نامزد خاص ملازمتی با خروج از دایره عدل و انصاف ندارد.

این روزها اصلاحات در مراحل حساسی قرار گرفته است مبادا به نام اصلاحات دشمنان آن را پیروز گردانیم.

با احترام مهدی کروبی ۲۰ خرداد ۸۸