بررسی روزنامه های صبح؛ پنجشنبه 21 خرداد

تیترهای اول

"فردا روز حضور سبز روز عمل" تیتر اول کلمه سبز است، "حضور حداکثری در انتخابات راه روشن آینده" عنوان اصلی ابرار، اعتماد "روز اقتدار جمهوری" و ایران "فردا جشن انتخاب ایرانیان" و جام جم "24 ساعت تا حماسه" را در صدر گزارش های خود آورده اند.

جمهوری اسلامی "عزم ملی برای مشارکت حداکثری در انتخابات فردا"، جوان "فردا رفراندوم مبارزه با مفاسد اقتصادی" را در تیترهای اول خود آورده اند و کیهان نوشته "نوبت انتخاب، میزان رای ملت است".

رسالت "ملت ایران فردا حماسه ای بزرگ می آفرینند" و مردم سالاری "جشنواره جمهوریت پای صندوق های رای" را عنوان اصلی خود قرار داده اند. آفتاب یزد از زبان محمد خاتمی در تیتر اول خود نوشته "آمده ايم تا بگوييم با دروغ و تحريف مخالفيم" و اعتمادملی "فردا شب همه بیداریم" را عنوان اول خود قرار داده است.

"روز سرنوشت‌ساز" تیتر اول دنیای اقتصاد است و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی "رای امید به آینده بهتر" را آورده و حیات نو از قول محمد خاتمی نوشته "هموطن چشم جهانی نگران من و تست".

گزیده مقالات

تشویق به رای دادن

حسین عبده تبریزی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته اگر به مردم سالاری علاقه مند باشیم، ناچاریم نقش تحریم در مردم سالاری را مورد بررسی قرار دهیم. بایکوت انتخاباتی البته در دموکراسی ای که کار می کند، جایگاهی ندارد. زیرا مشارکت در کانون فرآیندهای مردم سالارانه است. این کارشناس اقتصادی اضافه کرده سوال دیگر آن است که آیا روندهای گذشته و معمول در انتخابات قبلی بیانگر آن است که رای دادن فایده ای نداشت؟ پاسخ منفی است، چرا که در دوم خرداد نیز شرایط انتخاباتی برای جریان اصلاحات کاملاً نامناسب تشخیص داده می شد، اما نتیجه متفاوت شد.

مناظره ها

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در ده روز اخير در صحنه سياسي و انتخاباتي ايران حوادثي رخ داد كه در گذشته هرگز سابقه نداشت و در آينده هم بعيد است تكرار شود، مهم‌ترين آن ها كشاكش بي‌پرده نامزدها در مناظره‌هاي تلويزيوني بود. در اين مناظره‌ها نامزدها، يكديگر را به خلاف‌گويي، فساد سياسي و اقتصادي، بي‌كفايتي و بي‌تدبيري و نظاير اينها متهم كردند.

به نوشته این روزنامه نگار پس از انتخابات 22خرداد، تفوق هر يك از نامزدهاي انتخابات مسيري را پيش روي ايرانيان مي‌گذارد كه اولا، با مسير نامزدهاي ديگر حتما تفاوت بنياني دارد و ثانيا، دوراني را رقم مي‌زند كه شباهت زيادي با روزگار كنوني نخواهد داشت. بنابراين حضور هر يك نفر راي‌دهنده، حتما به مسيري كه پس از 22خرداد آغاز شد، تاثير جدي و حياتي خواهد داشت.

برنامه نامزدها

رسالت در سرمقاله خود نوشته بسياري از گروهها و احزاب، بويژه علماي بزرگ و تشكلهاي روحاني آقاي احمدي‌نژاد را به عنوان كانديداي اصلح معرفي كرده‌اند و معتقدند كارآمدي دولت نهم كم‌نظير و قابل دفاع است. اگر مردم به احمدي‌نژاد راي بدهند در حقيقت مهر تائيدي به شجاعت، كفايت و كارآمدي دولت زده‌اند و معلوم مي‌‌شود كه مردم راضي هستند 4 سال ديگر خدمتگزاري مسئولان فعلي تداوم يابد.

به نوشته سردبیر رسالت اگر مردم به هر يك از سه نامزد دیگر ریاست جمهوری راي دهند مفهوم آن است كه به برنامه‌ها و وعده‌هاي آنان اعتماد كرد‌ه‌اند و انشاي نامزد مورد علاقه خود را به ديكته رئيس دولت نهم ترجيح داده‌اند. انتخابات به تعبير مقام معظم رهبري آبروي ملي ما و يكي از شاخص‌هاي رشد ملي ماست. بايد حريم و حرمت هر چهار نامزد به عنوان رجال سياسي و مذهبي كشور محفوظ بماند.

عزیز شده ایم

جعفر پناهی در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته كودك كه بودم گه‌گاه لابه‌لاي تحليل‌ها مي‌شنيدم كه مي‌گفتند سياه‌پوست‌ها در آمريكا هر 4 سال يك بار عزيز مي‌شوند. آن وقت‌ها نمي‌فهميدم معناي اين جمله چيست، بعدها كه بزرگ شدم و از همه بهتر اين روزها معناي آن جمله را تا پوست و استخوان درك مي‌كنم، ملت ايران هم اين روزها عزيز شده‌اند.

به نوشته این فیلمساز مي‌گفتند همه چيز به دلخواه مردم است، مردم اين شرايط را مي‌خواهند و خواسته‌شان همين است، اما اين شب‌ها خواسته واقعي مردم عيان شده است. تصوير وارونه، آمارهاي غلط مدام تكرار مي‌شود، اما اين روزها كه مردم بايد تصميم بگيرند، دولتمردان اجازه داده‌اند تصاوير واقعي عيان شوند، شايد براي اينكه مردم ما حالا عزيز شده‌اند.

پناهی به یاد آورده که آنها اجازه داده‌اند هرآنچه كه دوست ندارند، در جامعه نمايان شود. موزه‌هنرهاي معاصر درهايش را باز مي‌كند و تابلوهاي ممنوعه به نمايش گذاشته مي‌شوند، فيلم‌هايي كه اجازه نمايش نداشتند، به روي پرده رفته‌اند، براي اينكه ما حالا عزيز شده‌ايم. بعد هم شروع مي‌كنند تمام كارهاي نكرده را در آمارهايشان گنجاندن، عرصه فرهنگ رشد چند صدبرابري داشته، صدبرابر همه اعصار و دوران كار شده است. و اين مردم هستند كه حيران و دهان‌باز به اين آمارها مي‌نگرند.

نامه هاشمی

آفتاب یزد نوشته دو روز قبل همزمان با انتشار نامه هاشمي‌رفسنجاني، ابلاغيه وزارت ارشاد نيز در اختيار روزنامه‌ها قرار گرفت كه مفاد آن ممنوعيت درج مطالبي بر‌عليه هر يك از كانديداها بود. بر همين اساس بسياري از روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب كه بر خلاف رسانه‌هاي وابسته به جريان رقيب از مصونيت برخوردار نيستند نتوانستند متن نامه رفسنجاني را كه در آن مطالبي در مورد محمود احمدي‌نژاد وجود داشت چاپ نمايند.

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده که در مشهد تمام روزنامه هايي كه نامه آيت الله هاشمي رفسنجاني را در مورد انتخابات درج كرده اند در ساعات اوليه صبح ناياب شد. اين درحالي است كه روزنامه هائي كه اين پيام را چاپ نكرده اند در پيشخوان دكه هاي روزنامه فروشي باقي ماندند.

مدیر روزنامه کیهان در انتقاد از نامه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته ممکن است گفته شود آنچه آقای احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی خود علیه فرزندان آیت الله هاشمی رفسنجانی بر زبان آورده هم اهانت است و هم واقعیت ندارد. که باید پرسید مگر آنچه فرزندان و احزاب و گروههای مورد حمایت آقای هاشمی علیه احمدی نژاد بر زبان و قلم آورده اند، واقعیت داشته و اهانت نبوده است؟!

حسین شریعتمداری بر همین اساس انتظار از رهبر برای محکوم کردن آقای احمدی نژاد را انتظاری ناعادلانه خوانده و نوشته دخالت در این ماجرا و به نفع فرزندان آیت الله هاشمی به معنای تأیید انبوه اهانت ها و تهمت های 4 ساله علیه آقای احمدی نژاد خواهد بود و حال آن که اگر اظهارات رئیس جمهور در مناظره تلویزیونی برای یک بار قابل محکوم کردن باشد، طیف مقابل برای حداقل 320 هزار بار مستحق توبیخ و محکوم شدن است.

نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان در انتهای مقاله خود نوشته درباره نامه سرگشاده!! آیت الله رفسنجانی به رهبر یک «خطا»ی ناخواسته است که متأسفانه به نفع دشمنان نظام و علیه شخص ایشان تمام شده است و آقای هاشمی به یقین می دانند و بارها شاهد بوده اند که در روزهای حادثه، مردم وفادار به اسلام و انقلاب از ایشان در مقابل هجوم ناجوانمردانه کسانی که امروزه، سنگ حمایت از وی را به سینه می زنند، دفاع کرده اند و صد البته هاشمی رفسنجانی را مثل همیشه در اردوگاه خودشان می پسندند.

دغدغه ها

سعید رضوی فقیه در اعتمادملی نوشته حساسيت انتخابات فردا سبب شده كه مصون ماندن آن از دستبرد دست‌‌هاي غيبي به نگراني و دغدغه جدي نامزدهاي رقيب رئيس‌جمهور كنوني، احزاب و گروه‌هاي حامي آنان و نيز بخش مهمي از جامعه ايران بدل شود. اين نگراني اسباب و علل متعدد دارد كه به كرات و در موارد و مواضع مختلف ذكر شده‌اند و شرح و تفصيل يافته‌اند.

به نوشته این نویسنده اصلاح طلب اگر بنا باشد اراده اكثريت مردم تعيين‌كننده سرنوشت جامعه باشد بايد اطمينان كامل نسبت به صحت و سلامت انتخابات وجود داشته باشد. از همين رو آنچه بايد مورد توجه جدي قرار گيرد تلاش هماهنگ همگاني براي صيانت از راي و صداي مردم در تمام مراحل راي‌گيري و شمارش و اعلام آراست و دومين نكته كليدي مشاركت حداكثري در راي‌گيري سرنوشت‌ساز فرداست.

اعتراض به صدا و سیما

علیرضا بهشتی در سرمقاله کلمه سبز نوشته پيش از اين وقتـي به صدا و سيما اعتراض مي‌شد كه چرا سفرهاي استاني را پوشش مي‌دهد مدعي بـود كـه وي دو شـان مختلـف، يكـي بـه عنـوان رئيـس جمهـور و ديگـري به عنوان نامزد انتخـابـات دارد كـه رسـانه ملي به لحاظ شان اول مجبور به پوشش دادن اخبار سفرهاي اوسـت. بـا هميـن استـدلال نـامـزدهـاي انتخاباتي نيز براي رياست جمهور دو شان قائل شـدنـد و بـا مـلاحظـه آن انتقـاداتـي را متـوجـه عملكـرد دولـت نهـم و نـه شخـص ايشان و بـرنـامـه‌‌هايش به عنوان يكي از نامزدهاي انتخاباتي شدند. چگونه است كه استدلال به نفـع يـك طـرف عمـل مـي‌كند، اما به ضرر او كارگر نيست؟

به نوشته سردبیر کلمه سبز رسانه ملي آبرويي براي خود بـاقـي نگـذاشتـه است تا نگران ريخته شدن آن باشد. پرده‌ها فرو افتاده است و واهمه از تصميـم مـردم امـانتـداران نـاصـالـح را بـه خيـانـت مجبور كرده است. اما آنها جا دارد كه نگـران واهمـه‌اي بـزرگتـر بـاشنـد. مـا تـا نبـاريـم سيـل جـاري نمي‌كنيم. عواقب تصميم غيـرقانوني صدا و سيما يك تهديد توخالي نيست.

در ادامه این مقاله و در اعتراض به وقت اضافی که صدا و سیما برای دفاع از خود به رییس جمهور احمدی نژاد داد آمده مسئله 22 دقيقه ديگر دروغ‌گويي در رسانه بي‌امانت نيست. مسئله اين است كه جلوي اين خطاكاري‌ها از همين اكنون بايد گـرفتـه شـود. اگـر نـايستيـم همـان كـاري كـه در صـدا وسيمـا صـورت گـرفـت با ابعادي حيـرت‌انگيـزتـر در وزارت كشـور تكـرار مي‌شود. اگر نايستيم و حق خود را احقاق نكنيم ايـن بـوق وارونـه وسـوسـه خـواهد شد كه براي رئيس‌جمهور سبز نيز برنامه چراغ بسازد.

آخرین کسان

عطالله مهاجرانی در اعتمادملی نوشته بايد تدبير و آينده بيني را همگي ما از جمله طرفداران رئيس‌جمهور فعلي از سيد حسن نصرالله بياموزيم و بياموزند. که در برابر راي مردم با تدبير و تواضع تسليم شد. همه مي‌دانند که کانديداهاي حزب الله و امل پيروز شدند. اما هم پيمانان مسيحي آنان، گروه ميشل عون آراء لازم را کسب نکردند. آينده‌نگري و تدبير همان اقتضا را داشت که حزب‌الله عمل کرد.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مقاله تاکید کرده مردم بايد به شکل طبيعي از نتيجه راي خود مطمئن باشند. چنانچه وجدان عمومي جامعه نشان دهد که اقبال به سوي کدام جبهه و جريان فکري است. اما در عمل برخي بخواهند به هر ترتيب که شده پيروز انتخابات باشند. کشور و ملت دچار بي‌ساماني خواهد شد. همان نکته‌اي که در نامه تاريخي رئيس مجلس خبرگان به رهبري اشاره شده است. سال‌ها پيش مهندس بازرگان در دادگاه نظامي سخن درست و درشتي گفت "ما آخرين کساني هستيم که از راه قانون اساسي به مبارزه سياسي برخاسته‌ايم. ما از رئيس دادگاه انتظار داريم اين نکته را به بالاتريها بگويند".