مهلت تبلیغات انتخاباتی در ایران پایان یافت

موسوی، کروبی، احمدی و رضایی - عکس از خبرگزاری فارس
Image caption رای گیری روز جمعه نتیجه رقابت چهار نامزد انتخاباتی را معلوم می کند

هر نوع تبلیغات انتخاباتی به نفع نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران از ساعت 8 بامداد روز پنجشنبه ممنوع اعلام شده است.

براساس ماده 66 قانون انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تبلیغات در حمایت یا علیه نامزدهای انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری از بیست و چهار ساعت قبل از گشایش مراکز اخذ رای در ساعت 8 بامداد روز جمعه، 22 خرداد (12 ژوئن) تا پایان رای گیری ممنوع است و فعالیت های تبلیغاتی در این مدت تخلف از قانون محسوب می شود.

شامگاه چهارشنبه، ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه ای، ضمن منع تبلیغات از صبح پنجشنبه، از نامزدهای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و طرفداران آنان خواست تا ضمن پرهیز از تبلیغ له یا علیه نامزدها، هنگام حضور در شعب اخذ رای نیز از همراه آوردن "هرگونه نماد تبلیغاتی نامزد خاص، مثل عکس، بروشور، پارچه های رنگین" خودداری کنند.

هیات نظارت شورای نگهبان هم با صدور اطلاعیه ای در روز پنجشنبه گفت که ستاد خبری این هیات "24 ساعته آماده دریافت اخبار و گزارش های مردمی در خصوص انتخابات" است.

برای رای گیری در این انتخابات، بیش از چهل و پنج هزار صندوق اخذ رای در کل کشور در نظر گرفته شده که از این تعداد، بیش از چهارده هزار صندوق اخذ رای، سیار و بیش از سی و یک هزار صندوق، ثابت است.

صندوق های سیار اخذ رای برای استفاده کسانی که امکان حضور در مراکز رای گیری را ندارند، مانند بیماران بستری در مراکز درمانی، نظامیان مستقر در سربازخانه ها و زندانیان منظور شده است و معمولا آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم در ساعات اولیه آغاز رای گیری، رای خود را به یک صندوق سیار می اندازد.

تعدادی صندوق اخذ رای نیز برای ایرانیان مقیم خارج در یکصد و سی کشور جهان اختصاص یافته که بیشتر آنها در دفاتر سیاسی جمهوری اسلامی و مراکز مرتبط با آنها مستقر است.

در انتخابات ریاست جمهوری شرط سکونت در محل اخذ رای وجود ندارد و تمامی شهروندان ایرانی، چه مرد و چه زن، که به سن هجده سالگی رسیده باشند از حق رای برخوردار هستند و با ارائه شناسنامه خود، ولو بدون عکس، می توانند رای دهند هر چند از قول رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور گزارش شده که همراه داشتن کارت ملی، اگرچه ضروری نیست، اما اخذ رای را تسهیل می کند.

به گفته منابع وزارت کشور ایران، که مسئولیت برگزاری انتخابات را برعهده دارد، شمار شهروندان واجد شرایط در کل کشور در این انتخابات به بیش از چهل و شش میلیون نفر می رسد.

همزمان با رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری، انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان در دو حوزه، انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در شش حوزه و انتخابات شوراهای محلی در دو حوزه در روز جمعه صورت می گیرد.

حضور نمایندگان نامزدها

وزارت کشور به نمایندگان نامزدهای انتخاباتی اجازه حضور در مراکز اخذ رای را داده اما تاکید ورزیده است که این افراد باید از حمل تصاویر، پلاکارد یا هر نشان دیگری که حاکی از حمایت از نامزد خاصی باشد خودداری ورزند و نمایندگان فرمانداران موظف اند از ورود افرادی که این شرط را نادیده می گیرند جلوگیری به عمل آورد.

Image caption وزارت کشور مسئولیت اجرای قانون انتخابات را برعهده دارد

وزارت کشور گفته بود که برای این نمایندگان چهل و هشت ساعت قبل از آغاز رای گیری کارت شناسایی صادر می شود.

براساس قانون، مدت رای گیری ده ساعت - از 8 بامداد تا 6 بعد از ظهر روز جمعه - تعیین شده است اما وزارت کشور مجاز است در صورت لزوم، ساعات اخذ را در دو مرحله تمدید کند.

در اکثر انتخابات گذشته در ایران، مقامات وزارت کشور زمان رای گیری را به دلیل آنچه که استقبال گسترده مردم عنوان می شده تمدید کرده اند و معمولا رای گیری تا ساعت 10 شب ادامه داشته است.

پس از پایان زمان اخذ رای، آرای ریخته شده به صندوق ها شمارش می شود و روز چهارشنبه، ستاد انتخابات کشور در پاسخ به ابراز نگرانی آقایان مهدی کروبی و میر حسین موسوی، دو تن از نامزدان این انتخابات، در مورد صیانت از آرا، اعلام کرد که نمایندگان نامزدها می توانند در مرحله "تجمیع آرا" حضور داشته باشند.

وزارت کشور همچنین گفته است که شمارش آرا در این دوره از انتخابات به طور دستی صورت می گیرد و استفاده از کامپیوتر برای این منظور تنها به صورت آزمایشی و برای بررسی عملکرد این روش در انتخابات آینده است و نتیجه نهایی رای گیری بر اساس شمارش دستی اعلام می شود.

روز گذشته خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گزارش کرد که دویست هزار مامور این نیرو حفظ نظم و امنیت و جلوگیری از بروز تخلفات انتخاباتی در روز رای گیری را برعهده دارند.

در واکنش به ابراز نگرانی برخی از نامزدها در مورد احتمال مداخله در امر رای گیری، پیشتر به نقل از نیروی انتظامی گزارش شده بود که نیروهای بسیجی در این ماموریت مشارکت نخواهند داشت.

روند انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از روز 15 اردیبهشت سال جاری با نام نویسی داوطلبان نامزدی در این انتخابات آغاز شد و بیش از چهارصد و هفتاد نفر برای شرکت در این رقابت ها نام نویسی کردند.

با اینهمه، شورای نگهبان قانون اساسی، که بررسی و اظهارنظر در مورد صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات را برعهده دارد، تنها صلاحیت محمود احمدی نژاد، محسن رضایی، مهدی کروبی و میرحسین موسوی را برای شرکت در رقابت های انتخاباتی مورد تایید قرار داد.

انتخابات دوره دهم

براساس قانون انتخابات در ایران، تبلیغات انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری رسما از روز 1 خرداد آغاز شد و تا ساعت 8 بامداد روز پنجشنبه ادامه داشته است.

در این دوره از انتخابات، سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران در اقدامی بی سابقه، علاوه بر اختصاص وقت برای پخش برنامه های تبلیغی چهار نامزد انتخاباتی، جلسات مناظره دو به دو نیز برای آنان ترتیب داد که به طور مستقیم از شبکه تلویزیون سرتاسری پخش شد.

Image caption روند انتخابات با نام نویسی چند صد داوطلب نامزدی آغاز شد

آخرین برنامه تبلیغ تلویزیونی شامگاه پنجشنبه پخش شد که در آن، محمود احمدی نژاد با استفاده از وقت اضافی که رادیو و تلویزیون در اختیار او قرار داده بود، به تشریح برنامه های خود و رد انتقاد سایر نامزدها پرداخت و از جمله در مورد اتهام ناپدید شدن یک میلیارد دلار از بودجه دولتی گفت که این پرونده فیصله یافته، هر چند، به گزارش خبرگزاری های ایلنا و مهر، دیوان محاسبات کشور با ارسال نامه ای برای رئیس رادیو و تلویزیون، مختومه شدن این پرونده را تکذیب کرده است.

سه نامزد دیگر این انتخابات اختصاص وقت اضافی به رئیس جمهوری را مورد انتقاد قرار داده و سازمان رادیو و تلویزیون را به نقض بی طرفی متهم کرده اند.

از قول مقامات وزارت کشور گزارش شده است که از آنجا که شمارش آرا در این انتخابات پیچیدگی خاصی ندارد، احتمالا نتیجه رای گیری در روز شنبه مشخص خواهد شد.

برای انتخاب به سمت ریاست جمهوری در ایران، کسب حداکثر مطلق آرا لازم است و در صورتی که هیچیک از نامزدها در مرحله اول انتخابات نتواند به این حد نصاب دست یابد، مرحله دوم با شرکت دو نامزد دارای بیشترین شمار آرا برگزار می شود.

پس از شمارش آرا، شورای نگهبان به مدت هفت تا ده روز به شکایات احتمالی در مورد نحوه برگزاری انتخابات رسیدگی کرده و در صورت لزوم، آرایی را که منطبق با مقررات نمی داند ابطال می کند و سپس شمار آرای تایید شده نامزدها اعلام می شود.

پس از تایید نتیجه انتخابات توسط شورای نگهبان، حکم رییس جمهوری باید توسط رهبر جمهوری اسلامی تنفیذ شود.

دوره ریاست جمهوری در ایران چهار سال تمام است و دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، که نخستین دوره اوست، در مرداد ماه سال جاری پایان می یابد.

ناظران داخلی و خارجی رقابت های انتخاباتی در این دوره و به خصوص حضور مردم در برنامه های تبلیغی نامزدهای مورد نظر خود را بی سابقه توصیف کرده و گفته اند انتظار می رود مشارکت رای دهندگان هم قابل توجه باشد.

مطالب مرتبط