یک سناتور ارشد غنی سازی را حق ایران دانست

تاسیسات اتمی ایران
Image caption این ظاهرا برای اولین بار است که یک مقام دولتی در آمریکا غنی سازی را حق ایران می داند

برای اولین بار یک سیاستمدار ارشد آمریکایی به طور صریح غنی سازی اورانیوم را حق ایران دانسته است.

سناتور دموکرات جان کری سناتور کری در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز همچنین از تعیین پیش شرط توسط دولت قبلی آمریکا برای مذاکره با ایران به شدت انتقاد کرده است.

این سناتور آمریکایی رئیس کمیسیون روابط امور خارجی سنای آمریکاست. سناتور کری در حالی با غنی سازی اورانیوم در ایران موافقت کرده است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هنوز در این مورد موضع مشخصی اتخاذ نکرده است.

باراک اوباما بارها بر مذاکره مستقیم با ایران در مورد مناقشه هسته ای این کشور تاکید کرده است.

رئیس جمهوی آمریکا حتی چند بار در سخنرانی های اخیر خود استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را حق ایران دانسته است. البته جورج بوش، رئیس جمهوری قبلی آمریکا، نیز بر این حق ایران تاکید کرده بود.

با این همه، آقای اوباما یا مقام های ارشد دولتش تا به حال به طور صریح غنی سازی اورانیوم در داخل ایران را حق مسلم ایران ندانسته اند.

برای اولین بار آقای کری در این زمینه یک قدم از دولت اوباما فراتر رفته است.

سناتور کری گفته است که ایران در چهارچوب استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق غنی سازی اورانیوم را هم دارد.

این مقام ارشد کنگره همچنین سیاست دولت جورج بوش که مذاکره با ایران را به تعلیق هرگونه غنی سازی اورانیوم مشروط کرده بود را غیرمنطقی و باعث اتلاف انرژی خواند.

وی گفت نظرات خود در مورد برنامه اتمی ایران را به طور کتبی در اختیار رئیس جمهوری آمریکا قرار داده است؛ هرچند هنوز معلوم نیست که باراک اوباما تا چه حد با این نظر موافق باشد.

باراک اوباما ابراز امیدواری کرده که بتواند بعد از پایان انتخابات ریاست جمهوری ایران روند مذاکره با دولت این کشور را شروع کند.

او می گوید آمریکا بدون پیش شرط با ایران مذاکره خواهد کرد؛ مذاکراتی که هدف نهایی آن را مقام های آمریکا پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای اعلام کرده اند.

دولت ایران بر غیرنظامی و صلح آمیز بودن تمام برنامه های اتمی از جمله برنامه غنی سازی این کشور تاکید دارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با صدور چند قطعنامه خواهان توقف برنامه غنی سازی ایران شده است، اما گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی از گسترش قابل ملاحظه برنامه غنی سازی ایران در ماه های اخیر است.

مطالب مرتبط