'شبکه ارسال پیامک (SMS) در ایران قطع شده است'

موسوی
Image caption موسوی نسبت به قطع شبکه پیامک و جلوگیری از حضور نمایندگان خود در شعب اخذ رای اعتراض کرده است

شبکه مبادله پیامک (SMS) در ایران قطع شده و اعتراض برخی نامزدهای انتخاباتی را در پی آورده است.

روز جمعه، 12 ژوئن (22 خرداد)، خبرگزاری کار ایران - ایلنا - گزارش کرد که از ساعت یازده شب پنجشنبه شبکه ارسال پیامک در سراسر کشور قطع شده و هیچ پیامکی از شبکه همراه اول و ایرانسل ارسال نمی شود.

پیشتر سایت های انتخاباتی میر حسین موسوی از قطع سرویس پیامک کلیه مشترکان تلفن همراه از طریق شبکه های همراه اول، ایرانسل و تالیا خبر داده بودند.

روز جمعه، آقای موسوی در سخنانی در مرکز اخذ رای مسجد ارشاد شهر ری، ضمن تایید قطع ارتباط پیامکی در کشور، افزود که از حضور برخی از نمایندگان ستاد انتخاباتی وی در شعب اخذ رای و نظارت بر صندوق ها جلوگیری به عمل آمده است.

شامگاه پنجشنبه، کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی با صدور بیانیه ای اعلام داشت که از چند روز پیش، گزارش هایی حاکی از تصمیم وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات برای کنترل فرآیند ارتباطات و اطلاع رسانی از جمله قطع ارتباطات اینترنتی و ارسال پیامک دریافت کرده و شرکت های مربوطه را در جریان این اخبار گذاشته بود.

این کمیته قطع ارتباط پیامکی را نشانه ای بر تایید این گزارش ها دانسته و دولت را مسئول این اقدام معرفی کرده است.

در این اطلاعیه آمده است که تلاش کمیته برای تماس با مسئولان شرکت مخابرات و شرکت های متصدی این شبکه ها و کسب اطلاعات از آنان بی نتیجه مانده است.

صبح جمعه، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، هنگام حضور در شعبه اخذ رای از مردم خواست به شایعات توجه نکنند و گفت "دیروز و دیشب پیامک های فراوانی دست مردم بود که شایعاتی را از قول من مطرح می کنند که دروغ محص بود و واقعیت نداشت" اما در مورد محتوا و ماهیت این شایعات توضیحی نداد.

استفاده انتخاباتی از پیامک

قطع شبکه ارسال پیامک می تواند برنامه های برخی از نامزدها انتخاباتی برای نظارت بر روند انتخابات را با دشواری مواجه سازد.

کمیته صیانت از آرای آقای موسوی و همچنین ستاد نظارت بر آرای مهدی کروبی، دیگر نامزد رقابت های انتخاباتی کنونی، در نظر داشتند با استفاده از شبکه ارسال پیامک و ارتباط اینترنتی، با نمایندگان خود در شعب اخذ رای و در جریان شمارش آرا در تماس باشند.

Image caption نامزدهای مخالف در نظر داشتند از پیامک برای ارتباط با نمایندگان خود و نظارت بر سلامت انتخابات استفاده کنند

هدف از این اقدام نظارت و پیگیری تخلفات احتمالی در جریان رای گیری و همچنین دریافت نتیجه شمارش آرای صندوق های مختلف به محض مشخص شدن این نتایج و حصول اطمینان از رعایت حقوق رای دهندگان و نامزدهای انتخاباتی عنوان شده بود.

در روزهای اخیر، ستاد صیانت از آرای میرحسین موسوی با صدور بیانیه هایی نسبت به قطع شبکه اینترنت توسط شرکت مخابرات در روز انتخابات هشدار داده و گفته بود که هرگونه اقدام دولت در این زمینه را تخلف از قانون انتخابات می داند.

این ستاد همچنین احتمال اختلال در شبکه تلفن همراه و ارتباط از طریق پیامک را هم محتمل دانسته و چنین اقدامی را هم تخلف انتخاباتی معرفی کرده بود.

در عین حال، آقای موسوی در پیامی که روز پنجشنبه خطاب به مردم در سایت های انتخاباتی خود درج کرد گفت که پیام های متعددی حاوی ابراز نگرانی مردم در مورد شیوه برگزاری و سلامت انتخابات دریافت کرده است اما به همه توصیه می کند که نسبت به برگزار کنندگان انتخابات "حسن ظن" داشته باشند.

وی گفت که کمیته صیانت از آرای ستاد انتخاباتی او روند انتخابات را زیر نظر دارد و اطمینان داد که اجازه نخواهد داد حق رای دهندگان مخدوش شود.

هنوز مقامات دولت نسبت به اتهام دست داشتن سازمان های دولتی در این زمینه به منظور تاثیر گذاری بر نتیجه انتخابات واکنشی نشان نداده اند اما یک مقام وزارت ارتباطات خبر اختلال در پیامک ها را تایید کرده است.

به گزارش ایلنا، مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات در مصاحبه با این خبرگزاری ضمن تایید قطع SMS گفته است که اختلال در شبکه پیامک ها از شب پنجشنبه آغاز شده و این شرکت در حال بررسی آن است.

این مقام شرکت مخابرات گفته است که دلیل این اختلال روشن نیست و افزوده "ممکن است قطع پیامک ها با هماهنگی نهادهای دیگر صورت گرفته باشد."

مطالب مرتبط