نامزدهای انتخابات ایران رای خود را به صندوق انداختند

رای دهندگان در تهران
Image caption گزارشهای خبری از استقبال رای دهندگان از انتخابات حکایت دارد

مقامات ارشد جمهوری اسلامی و نامزدهای انتخاباتی آرای خود را به صندوق های اخذ رای انداخته اند.

از ساعت 8 بامداد روز جمعه، 12 ژوئن (22 خرداد)، مراکز اخذ رای در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در سراسر کشور کار خود را آغاز کردند و گزارش های رسیده از برخی از مراکز رای گیری از تشکیل صف رای دهندگان از ساعاتی قبل از شروع رای گیری حکایت دارد.

خبرگزاری های و پایگاه های اطلاع رسانی چهار نامزد این انتخابات گزارش هایی از حضور هبران روحانی و مقامات ارشد جمهوری اسلامی و نامزدهای انتخاباتی در شعبه های اخذ رای مخابره کرده اند.

میر حسین موسوی همراه با همسرش زهرا رهنورد در مرکز اخذ رای مسجد ارشاد شهر ری، مهدی کروبی در مرکز اخذ رای حسینیه حصار بوعلی و محمود احمدی نژاد در مسجد جامع افسریه در رای گیری شرکت کردند و محسن رضایی، دیگر نامزد این انتخابات، شعبه اخذ رای حسینیه جماران، محل ملاقات های عمومی یآیت الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، رای خود را به صندوق انداخت.

به نوشته سایت آقای رضایی، او در نظر داشت در شعبه اخذ رای وزارت کشور رای دهد اما بعدا نظر خود را تغییر داد و در حسینیه جماران حضور یافت.

تعدادی از مراجع دینی ساکن شهر قم در ساعات اولیه آغاز رای گیری، آرای خود را به صندوق های سیار اخذ رای انداختند وسایر مقامات جمهوری اسلامی نیز با حضور در شعبه های مختلف، در این انتخابات شرکت کردند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، مطابق معمول لحظاتی پس از آغاز رای گیری در برابر دوربین های تلویزیونی، رای خود را به صندوق ویژه ای که برای اخذ رای او منظور شده بود انداخت.

Image caption آیت الله خامنه ای: مردم به شایعات توجه نکنند

رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به عنوان "آزمون بزرگ ملی" برای مردم ایران یاد کرد و گفت که شور و شوق و تحرک مردم برای شرکت در این انتخابات زیاد بوده است.

آیت الله خامنه ای ابراز امیدواری کرد مردم به طور گسترده در این انتخابات شرکت کنند و از رای دهندگان خواست که در ساعات اولیه رای گیری طبق تشخیص خود فردی را که مناسب می دانند برای دوره چهار ساله ریاست جمهوری برگزینند.

در حالیکه به گفته ناظران، انتخابات این دوره با رقابت فشرده نامزدها و مشارکت گسترده مردم در فعالیت های تبلیغی همراه بوده، رهبر جمهوری اسلامی از آنچه که "حضور پر شور مردم در روزها و شب های اخیر در خیابان ها" می خواند ابراز تشکر کرد و گفت که با اینکه هر گروهی طبق میل و نظر خود شعار داد، "آگاهی مردم نگذاشت که حادثه تلخی به وجود آید."

وی در مورد کسانی که ممکن است در صدد ایجاد تشنج در شعب اخذ رای باشند هشدار داد و افزود که مردم نباید به شایعات توجه کنند.

رهبر جمهوری اسلامی افزود "دیروز و دیشب پیامک های فراوانی دست مردم بود که شایعاتی را از قول من مطرح می کنند که دروغ محص بود و واقعیت نداشت" و چنین اقداماتی را به افراد بد نیت و نا سالم نسبت داد.

'حضور گسترده'

رهبر جمهوری اسلامی در مورد ماهیت این شایعات توضیحی نداد اما به گزارش خبرگزاری های داخلی، یک مقام دفتر آیت الله خامنه ای آنچه را که شایعات مربوط به پاسخ وی به نامه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس مجلس خبرگان، خواند تکذیب کرد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که شب گذشته، افرادی با ارسال پیامک برای افراد مختلف مدعی شده بودند که آیت الله خامنه ای با ارسال پاسخی برای آقای رفسنجانی، در صدد دلجویی از او برآمده و اتهام های محمود احمدی نژاد علیه خانواده آقای هاشمی را مورد انتقاد قرار داده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی در نامه خود از اتهاماتی که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و یکی از نامزدهای این دوره از انتخابات، علیه برخی اعضای خانواده هاشمی مطرح کرده بود و سکوت آیت الله خامنه ای در برابر این اتهامات گله کرده بود و در روزهای اخیر، شایعاتی در مورد ملاقات آیت الله خامنه ای با رئیس مجلس خبرگان و ابراز رضایت آقای رفسنجانی از این ملاقات پخش شده بود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای رفسنجانی دقایقی پس از آغاز رای گیری، در محل حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت.

آقای رفسنجانی هنگام دادن رای گفت که "من نمی توانم برای مردم وظیفه ای تعیین کنم و مردم به تشخیص خود، سرنوشت خود را با رای شان رقم می زنند."

Image caption هاشمی رفسنجانی: انتخابات این دوره حساسترین انتخابات است

براساس این گزارش، رئیس مجلس خبرگان این دوره از انتخابات را سرنوشت ساز خواند و گفت که "با شرایطی که در جهان و منطقه وجود دارد و با توجه به پرونده سازی هایی که در سازمان ملل علیه ایران انجام دادند و حضور نیروهای اشغالگر در اطراف ما، انتخابات این دور ریاست جمهوری را از هر دوره دیگری حساس تر می دانم."

وی گفت که همه باید از نتیجه این رای گیری تبعیت کنند و افزود که این انتخابات باید طوری برگزار شود که "کسی به خود اجازه شبهه در نتایج آن را ندهد."

هاشمی رفسنجانی نتایج انتخابات ایران را بر معادلان جهانی اثر گذار دانست و گفت که به همین دلیل باید "سطح این انتخابات بالا" باشد.

رئیس مجلس خبرگان افزود که "نتیجه این انتخابات می تواند این کشور را به جایگاهش در تاریخ برساند."

به گفته شاهدان عینی و خبرگزاری ها، حضور مردم در شعب اخذ رای، حتی در ساعات اولیه رای گیری قابل توجه بوده و تلویزیون دولتی هم تصاویری از صف های طولانی رای دهندگان در برابر مراکز اخذ رای در نقاط مختلف کشور را نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مامور ستاد انتخابات، که از وی نام برده نشده، حضور رای دهندگان در ساعات اولیه رای گیری را در انتخابات ایران بی سابقه توصیف کرده است.

مطالب مرتبط