شورای نگهبان: رأی گیری در صورت نیاز باید تا نیمه شب تمدید شود

رای گیری
Image caption رای گیری به مدت یک ساعت تمدید شد و رای گیری تا ساعت هفت عصر در داخل و خارج ادامه خواهد داشت

سخنگوی شورای نگهبان در ایران می گوید که اگر در جایی، درهای شعبه اخذ رأی به روی مردم بسته شده است به دلیل عدم وجود تعرفه کافی بوده است و وزارت کشور در صورت نیاز باید رأی گیری را تا نیمه شب تمدید کند.

ستاد انتخابات کشور نیز در اطلاعیه شماره 23 خود به مسئولان صندوق های اخذ رأی دستور داده است که اجازه ورود تمام کسانی را که خارج از شعبه ها صف بسته اند به درون شعبه بدهند و بعد درهای ورودی را ببندند.

وزیر کشور ایران پیش تر گفته بود که زمان رأی گیری سراسری در ایران در ساعت ۹ شب پایان یافته است، اما استانداران می توانند بسته به تشخیص خود آن را تا ساعت ده شب ادامه دهند.

پیش تر، ستادهای سه رقیب محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران خواستار تمدید بیشتر زمان رأی گیری شده بودند.

خبرگزاری رسمی ایران گزارش داده بود که نمایندگان مهدی کروبی، محسن رضایی و میرحسین موسوی در نامه ای مشترک خواستار تمدید مهلت رأی گیری تا ساعت ده شب شده اند.

گزارش رسانه های ایران، از جمله صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از ازدحام مردم در شعبه های اخذ رأی در دقایق پایانی مهلت از پیش اعلام شده حکایت داشت.

ستاد انتخابات کشور در ایران اعلام کرده بود که به دلیل استقبال گسترده مردم، زمان رای گیری را تا ساعت ۹ شب تمدید می کند، اما پس از آن خبری از تمدید بیشتر زمان سراسری رأی گیری منتشر نشد.

زمان رسمی رای گیری از ساعت هشت صبح تا ساعت شش بعد از ظهر بود و ستاد انتخابات وزارت کشور این زمان را در چند مرحله تا ساعت ۹ شب تمدید کرد.

غلامحسین کرباسچی، رئیس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در نامه ای به وزیر کشور خواستار تمدید زمان رأی گیری تا ساعت یازده شب شده بود.

دلایل وزارت کشور در باره محدود بودن نمایندگان نامزدها

کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور ایران در باره کارت های نمایندگان نامزدهای انتخابات و علت کم بودن شمار نمایندگان برخی نامزدها در حوزه های رای گیری توضیح داده است.

به گفته آقای دانشجو، ستاد میرحسین موسوی در تهران برای سه هزار و 153 نفر درخواست کارت کرده بود که برای دو هزار و 918 نفر کارت صادر شده است. برای ستاد محمود احمدی نژاد نیز سه هزار و 331 نفر درخواست کارت شده بود که برای دو هزار و 720 نفر کارت صادر شده است.

آقای دانشجو گفته است که ستاد مهدی کروبی یکهزار نفر را برای دریافت کارت معرفی کرده بود که برای 722 نفر کارت صادر شده است و برای ستاد محسن رضایی نیز 356 درخواست کارت شده بود که برای 348 نفر کارت صادر شده است.

Image caption به گفته دانشجو، دلیل صادر نشدن کارت نمایندگان نامزدها عدم تکمیل مدارک است

نمایندگان نامزدها با داشتن این کارتها می توانند در صندوق های رای گیری حاضر شوند و تا پایان رای گیری و شمارش آرا به عنوان ناظر نامزدها در آنجا حاضر باشند.

برخی ستادهای انتخاباتی از کم بودن تعداد کارت ها و نمایندگان نامزدها انتقاد کرده اند اما آقای دانشجو می گوید که ما از دوم تا پانزدهم خرداد وقت داده بودیم تا نامزدها اسامی افراد را به سایت مربوط منتقل کنند اما آنان تا دقایق آخر چنین کاری نکردند و بعد از آن به صورت دستی انجام شد و هنگامی هم که مدارک را تحویل دادند تعدادی از مدارک ناقص بود و علت صادر نشدن تعدادی از کارتها هم عدم تکمیل مدارک بود.

اطلاعیه های پیاپی ستاد انتخابات وزارت کشور

همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ستاد انتخابات وزارت کشور و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، اطلاعیه هایی را در باره نحوه شرکت در انتخابات و نظارت بر آن منتشر کرده اند.

حضور مردم پای صندوق های رای گسترده توصیف شده و ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کرده که به دلیل "استقبال پر شور و بی سابقه" مردم در استان تهران، در کلیه شعبه هایی که در آنها استقبال زیاد است، "مسئولان شعبه بدون اخذ شماره کارت ملی و صرفا بر اساس ارائه شناسنامه مراجعان نسبت به اخذ رای اقدام کنند."

داشتن کارت ملی برای رای دادن الزامی نیست ولی وزارت کشور اعلام کرده بود که داشتن کارت ملی به همراه شناسنامه، رای دادن را تسهیل خواهد کرد.

تهرانی ها با خودکار در شعبه ها حاضر شده اند

ستاد انتخابات وزارت کشور به افرادی که قادر به نوشتن نیستند توصیه کرده که به همراه خود شخصی باسواد و مورد اعتماد را به شعبه اخذ رای ببرند.

بنابر این اطلاعیه کسانی که بی سواد هستند و یا به دلیل نقص عضو قادر به نوشتن نیستند می توانند با کمک فرد مورد اعتماد خود نام و نام خانوادگی و کد آن را پس از انطباق با آگهی اسامی نامزدها در برگ رای بنویسند و بعد، شخصا آن را به صندوق رای بیندازند.

گزارشها از تهران حاکی است که شهروندان تهرانی که برای رای دادن به حوزه های رای گیری مراجعه کرده اند، با خود خودکار دارند و در شعبه های اخذ رای، تمایلی به استفاده از خودکار دیگران ندارند.

در روزهای اخیر اخباری منتشر شده بود مبنی بر این که از خودکارهای حوزه های رای گیری برای رای دادن استفاده نکنند تا شائبه تقلب پیش نیاید و جلوی تقلب های احتمالی گرفته شود.

نحوه حضور نمایندگان نامزدها

ستاد انتخابات از نمایندگان نامزدها خواسته است تا پایان شمارش آرا در محل اخذ رای حاضر باشند.

بنابر اطلاعیه ستاد انتخابات وزارت کشور، نمایندگان نامزدهای انتخابات که دارای کارت شناسایی با مهر و امضای فرمانداری هستند، می توانند تا پایان اخذ رای و قرائت و شمارش آرا در محل شعبه اخذ رای حضور داشته باشند.

از مجریان انتخابات خواسته شده که برای نمایندگان نامزدها محل مناسبی در نظر بگیرند تا آنها وظیفه خود را انجام دهند.

غلامحسین کرباسچی، رئیس ستاد انتخابات مهدی کروبی اعلام کرده که ستاد آقای کروبی برای یک پنجم از صندوق های مستقر در تهران نماینده دارد.

به گفته آقای کرباسچی، از مجموع سه هزار صندوق رای در شهر تهران، تنها 600 کارت برای ناظران ستاد آقای کروبی از سوی فرمانداری صادر شده است.

ستاد انتخابات وزارت کشور از نمایندگان نامزدها خواسته در صورت مشاهده تخلف بدون دخالت در امور اجرایی، آن را به "ناظران شورای نگهبان و هیات های نظارت و ستاد انتخابات کشور کتبا اعلام کنند."

هیات مرکزی نظارت نیز که از سوی شورای نگهبان تشکیل شده، اعلام کرده که "نظارت بر انتخابات صرفا بر عهده شورای نگهبان است و هیچ شخص یا مجموعه ای تحت عنوان "نظارت و یا هر عنوان دیگر حق دخالت در انتخابات در امر نظارت را نخواهد داشت."

تجمع بعد از انتخابات ممنوع

انتخابات در حالی برگزار می شود که وزارت کشور در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرده که برگزاری هر گونه تجمعی از سوی هواداران کاندیداها تا پایان اعلام نتایج اخذ رای ممنوع است.

بنابر این اطلاعیه، بعد از اعلام نتایج انتخابات نیز، هر گونه تجمع باید با مجوز فرماندار شهرستان برگزار شود.

در روزهای اخیر خیابانهای شهرهای ایران در اختیار هواداران نامزدهای انتخاباتی بود و پلیس دخالتی در این تجمع های خیابانی نمی کرد.

به نظر می رسد وزارت کشور از هم اکنون می کوشد تا در صورت پیروزی یکی از نامزدها، از تجمع طرفداران آنها در خیابانها ممانعت کند. گرفتن مجوز برای برگزاری تجمع وقت گیر است و به گفته برخی تحلیلگران، هواداران نامزدها نیز آنقدر خویشتندار نیستند که منتظر بمانند تا از فرمانداری مجوز گرفته شود.

نامزدها به شعبه ها نروند

ستاد انتخابات وزارت کشور از نامزدهای انتخابات که رأی داده اند خواسته است از مراجعه به شعبه های دیگر خودداری کنند.

به گفته وزارت کشور، این کار تبلیغاتی و خلاف قانون است.

آنطور که وزارت کشور می گوید، "بعضی از نامزدهای انتخاباتی در شعب اخذ رأی تهران حاضر شده و با اعضای شعبه و جمعیت حاضر برای رأی دادن به گفت و گو می پردازند و یا در مجامع مبادرت به سخنرانی تبلیغاتی می کنند".