چشم انداز سیاست خارجی ایران پس از انتخابات

آیت الله خامنه ای در حال به صندوق انداختن رأی
Image caption در سیاست خارجی ایران حرف آخر را رهبر کشور می زند

رأی دهندگان ایرانی امروز جمعه 12 ژوئن، در انتخابات ریاست جمهوری کشور شرکت می کنند.

این انتخابات را در آمریکا، اسرائیل و بسیاری پایتخت های اروپایی از نزدیک دنبال می کنند.

البته سیاست خارجی ایران را رئیس جمهوری تعیین نمی کند و آیت الله خامنه ای رهبر کشور همچنان بزرگترین نقش را در سیاست خارجی ایران به عهده دارد.

ولی مسلما رئیس جمهوری در کمک به شکل گیری روابط ایران با جهان خارج تاثیر مهمی دارد.

همچنین بدون تردید رئیس جمهوری ایران در دنیای خارج از هر مقام دیگر این کشور شناخته شده تر است.

زمان برگزاری این انتخابات نیز حساس است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کند سیاست جدید تعامل با ایران را فعال کند و تا هنگامی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران معلوم نشود، فعال کردن واقعی این سیاست امکان پذیر نیست.

فرصت کوتاه است و آمریکایی ها خواهان نتیجه ملموسی قبل از پایان سال جاری میلادی هستند.

این کوتاهی فرصت، به دلیل ادامه برنامه هسته ای ایران و تمایل مداوم اسرائیل به متقاعد کردن غرب است که اقدام نظامی علیه تسهیلات هسته ای ایران، احتمالا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

البته دیپلمات های غربی محتاط بوده و نمی خواهند این طور نشان داده شود که آنان در رقابت های سیاسی داخلی یک کشور دخالت می کنند.

ولی تصور این است که انتخابات ریاست جمهوری ایران به دور دوم کشیده می شود و چنانچه محمود احمدی نژاد را نهایتا یکی از نامزدهایی که اصلاح طلب تر است شکست دهد، این شانس وجود دارد که برخورد ایران با غرب کمتر سرسختانه و ستیزه جویانه باشد.

البته کارشناسان هشدار می دهند که احتمال نمی رود ایران از برنامه هسته ای خود -که همواره تاکید می کند برای مصارف غیر نظامی است- دست بردارد.

ولی یک رئیس جمهور جدید می تواند ترکیب پیچیده سیاسی در تهران را تغییر دهد و ممکن است رهبری ایران را ترغیب کند که به پیام های آمریکا واکنش مثبت تری نشان دهد.

مطالب مرتبط