پلیس ایران از 'مانور اقتدار' در تهران خبر می دهد

نیروی انتظامی
Image caption پلیس تهران می گوید مانور اقتدار برای برقراری نظم و امنیت در انتخابات برگزار می شود

پلیس تهران اعلام کرده است که از ساعت ۵ عصر روز جمعه "برای برقراری نظم و امنیت" در پایتخت ایران "مانور اقتدار" برگزار کرده است.

سرهنگ محسن خانچرلی، معاون عملیات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ به خبرگزاری رسمی ایران گفته است: "رزماییش اقتدار که تا پایان شمارش آرا در تهران بزرگ ادامه خواهد یافت از ساعت ۱۷ در میادین و معابر مهم پایتخت آغاز شده است".

او گفت که یگان های "پلیس تخصصی، پلیس پیشگیری، امداد و یگان هایی از پلیس مواد مخدر، پلیس آگاهی و راهوار تهران بزرگ" در این "مانور" شرکت داشته اند.

به گفته سرهنگ خانچرلی، هدف پلیس از این اقدام "برقراری نظم و امنیت در شعب و صندوق های اخذ رأی" بوده است.

آیت علی الله خامنه ای صبح روز جمعه پس از انداختن رأی خود به صندوق، نسبت به احتمال بروز تشنج هشدار داد.

او گفت: "ممکن است بدخواهانی بخواهند در مراکز رأی تشنج ایجاد کنند؛ هر گونه تشنجی به ضرر صندوق های رأی تمام خواهد شد".

او از مردم خواست که با "متانت و صبر" مانع از بروز تشنج شوند.

اعضای ستادهای انتخاباتی نامزدها و رسانه های نزدیک به هر یک از دو جناح سیاسی ایران، طرف مقابل را متهم کرده اند که قصد دارد در صورت شکست در انتخابات، "تشنج و آشوب" ایجاد کند.

با این حال آیت الله خامنه ای از اینکه هوادران نامزدهای رقیب در شب های گذشته، ضمن حضور در خیابان ها از درگیر شدن با یکدیگر پرهیز کرده اند ستایش کرد.

او گفت: "باید از این حضور پرشوری که مردم در روزهای اخیر و حتی شب ها، آنطور که مطلع شدم، در خیابان ها داشتند، تشکر کنم. هر گروهی طبق میل خودشان و به نظر خودشان شعار می دادند، اما رشد و آگاهی مردم نگذاشت که یک حادثه تلخی به وجود بیاید".

وزارت کشور ایران پیش تر اعلام کرده بود که هر گونه تجمع بعد از انتخابات ممنوع است و حتی پس از اعلام نتایج انتخابات هم، هواداران فرد برنده برای تجمع باید مجوز فرمانداری را داشته باشند.