نامزدهای ناکام در زادگاهشان هم رای نیاوردند؟

ساعاتی پس از اعلام نتایج اولیه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، رقبای محمود احمدی نژاد نسبت به این نتیجه اعترض کردند.

میر حسین موسوی که یکی از جدی ترین رقبای آقای احمدی نژاد محسوب می شود، بامداد شنبه ۲۳ خرداد با برگزاری یک کنفرانس خبری خود را پیروز انتخابات معرفی کرد و نتیجه اعلام شده را "شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سیما" خواند.

حتی مطابق اعلام خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، مردم در زادگاه‌ چهار کاندیداهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم "با قاطعیت آرا" به محمود احمدی نژاد رای داده اند.

در شبستر واقع در استان آذربایجان شرقی که زادگاه میرحسین موسوی است، از مجموع ۷ هزار رای ماخوذه، محمود احمدی نژاد حدود پنج هزار رای اما میر حسین موسوی در زادگاهش حدود دو هزار رای کسب کرده است.

بر این اساس در روستای "لالی" از توابع خوزستان که زادگاه محسن رضایی است، از مجموع ۹۰۰ رای محمود احمدی نژاد ۸۳۰ رای و سایر کاندیداها ۷۰ رای را کسب کردند.

در الیگودرز زادگاه مهدی کروبی واقع در استان لرستان ، آقای احمدی نژاد ۳۹۶۹۰ رای، اما مهدی کروبی ۱۴۵۱۲ رای را کسب کردند.

بر اساس نتایج به دست آمده در ۹ دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری ایران، نامزدها در شهر و محل زادگاه خود و در مواردی در استان محل تولدشان بیشترین آرا را کسب می کنند، چنانکه محسن مهرعلیزاده، نامزد آذری زبان نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گرچه کمترین آرا نهایی انتخابات را درمیان هفت نامزد به دست آورد اما در سه استان آذری زبان بالاترین رای را در میان نامزد ها از آن خود کرد.

احمد سلامتیان، تحلیلگر مسائل ایران در پاریس به بخش فارسی بی بی سی می گوید که حتی در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ که در جریان آن محمد خاتمی با رای ۲۰ میلیونی به پیروزی رسید، علی اکبر ناطق نوری در شهر نور که متولد آنجا است، بیش از ۵۱ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

زهرا رهنورد، مشاور و همسر میر حسین موسوی هم در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی، با اشاره به ترک زبان بودن همسر و لر بودن خودش از اینکه در این مناطق، آرا اعلام شده از آن آنها نبوده است، ابراز تعجب کرد.

با این همه صادق محصولی وزیر کشور ایران در اولین کنفرانس خبری که نتایج نهایی دهمین دوره انتخابات در آن اعلام شد، گفت دلیلی ندارد که نامزدها در زادگاهشان بیشتر از دیگر نامزدها رای بیاورند.

اما حسین باستانی، روزنامه نگار در پاریس به بخش فارسی بی بی سی گفت که در انتخابات ایران یکی از موئلفه های مهم در پیروزی، وابستگی های منطقه ای نامزدها است که باعث می شود مردم منطقه به او گرایش بیشتری نسبت به سایر مناطق نشان دهند.

اما در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به گزارش خبرگزاری رسمی این کشور، وضع به گونه ای دیگر است.

احمد سلامتیان تحلیلگر مسائل ایران در پاریس رای آوردن نامزدی غیر محلی با اکثریت قاطع را موضوعی کم سابقه توصیف می کند. کارشناسان می گویند که در کشورهای توسعه یافته هم نامزدهای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، در شهر محل تولد شان آرای بیشتری به دست می آورند هر چند این آرا تعیین کننده نیست اما نشان از گرایش طبیعی مردم منطقه به نامزد همشهری شان دارد. موضوعی که به نظر می رسد در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران به گونه ای دیگر بوده است.

مطالب مرتبط