به روز شده:  09:00 گرينويچ - شنبه 13 ژوئن 2009 - 23 خرداد 1388

شورای نگهبان: 85 درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند

عباسعلی کدخدایی

به گفته سخنگوی شوراین نگهبان، بیشتر از 82 درصد واجدان شرایط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده اند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری ایران 85 درصد واجدان شرایط شرکت کرده اند که در بعد از انقلاب این نرخ مشارکت بی سابقه است.

به گفته آقای کدخدایی، پیش بینی شورای نگهبان حدود 70 درصد نرخ مشارکت بوده اما حضور بی سابقه مردم نرخ مشارکت را 85 درصد رسانده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفته که در هیچ انتخاباتی تا این حد مشارکت وجود نداشته است.

بنابر آمار وزارت کشور ایران، 46 میلیون و 200 هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات را در ایران بر عهده دارد. به گفته آقای کدخدایی، با وجود گزارش های کمی که از تخلف وجود دارد این شورا در حال دریافت شکایت ها و گزارشهایی در این رابطه است.

بنابه گفته آقای کدخدایی، کسانی که اعتراض دارند می توانند شکایت خود را به مدت سه روز به دفاتر شورای نگهبان و هیات های نظارت استان و شهرستان اعلام کنند و این شکایت ها باید مستند و شامل مشخصات فرد شکایت کننده باشد و شکایت هایی که بدون نشانی و مشخصات باشد بررسی نخواهد شد.

آخرین نتایج آرا در ساعت هشت و چهل و پنج دقیقه به وقت تهران از سوی وزارت کشور منتشر شده اما تا ساعت 12 به وقت تهران آمار جدیدی از سوی این وزارتخانه منتشر نشده است.

این در حالی است که ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کرده بود تا ساعت نه صبح به وقت تهران آمار نهایی اعلام خواهد شد.

نتایج انتخابات

در نتایجی که وزارت کشور ایران از شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری منتشر کرده، محمود احمدی نژاد پیشتاز اعلام شده است، اما یکی از اعضای ستاد انتخاباتی آقای موسوی می گوید که او در نامه ای به آیت الله خامنه ای به روند موجود اعتراض کرده است.

وزیر کشور ایران گفته بود اعلام تدریجی نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از اذان صبح (حدود ساعت چهار صبح به وقت تهران) آغاز خواهد شد، اما رئیس ستاد انتخابات کشور کمی پس از نیمه شب اعلام نتایج را آغاز کرد.

بر اساس اعلام وزارت کشور تا حدود ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه بامداد روز شنبه ۲۳ خرداد (به وقت تهران)، ۳۰ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۴۲۲ رأی شمارش شده است که نتایج آن را در جدول زیر می بینید.

(این جدول به تدریج تکمیل خواهد شد. طول نوار افقی در جدول زیر نشان دهنده ۴۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کل واجدان شرایط است، نام نامزدها در این جدول بر اساس حروف الفبا آمده است)

 • محمود احمدی نژاد

  محمود احمدی نژاد

  24,527,516
  محسن رضایی

  محسن رضایی

  678,240
  مهدی کروبی

  مهدی کروبی

  333,635
  میرحسین موسوی

  میرحسین موسوی

  13,216,411

ساعتی پیش تر سعید شریعتی عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی به بی بی سی فارسی گفته بود که آقای موسوی در اعتراض به روند انتخابات و شیوه اعلام نتایج شمارش آرا، نامه ای به آیت الله خامنه ای نوشته است.

او از جزئیات این نامه اظهار بی اطلاعی کرد.

کامران دانشجو، رئیس ستاد انتخابات کشور به هنگام اعلام نتایج گفت که آرای اعلام شده مربوط به کل کشور از جمله تهران است، اما شمارش آرای "صندوق های بزرگ که تراکم بیشتری دارند" بیشتر طول می کشد.

او گفت که پیش بینی می شود مجموع آرای اخذ شده بیش از ۳۵ میلیون رأی و درصد مشارکت بین ۷۵ تا ۸۰ درصد واجدان شرایط باشد.

آمار اعلام شده توسط وزارت کشور نشان می دهد که تاکنون ۶۴.۷۷ درصد آرا به آقای احمدی نژاد (با ۱۹۷۶۱۴۳۳ رای)، ۳۲.۲۵ درصد به آقای موسوی (با ۹۸۴۱۰۵۶ رای)، ۲.۰۷ درصد به آقای رضایی (با ۶۳۳۰۴۸ رای) و ۰.۸۹ درصد به آقای کروبی (با ۲۷۰۸۸۵ رای) تعلق داشته است.

بنا به اعلام ستاد انتخابات، آرای شمارش شده مربوط به ۳۷ هزار و ۴۲۰ صندوق بوده است که ۸۱ در صد کل صندوق ها را شامل می شود.

مجموع تعداد آرای اعلام شده برای چهار نامزد انتخاباتی در آمار اعلام شده توسط وزارت کشور دقیقا با مجموع آرا برابر است.

این مسئله به این معنا است که آرای باطله در صندوق های شمارش شده وجود نداشته یا در مجموع آرا محاسبه نشده است.

سعید رضوی فقیه، سخنگوی ستاد مهدی کروبی به بی بی سی فارسی گفت که این ستاد نمی تواند به آمار اعلام شده اعتماد کند.

او گفت: "مشغول گفت و گو و رایزنی هستیم و آقای کروبی فعلا قصد سکوت دارد تا اصل مسئله روشن شود".

آقای رضوی فقیه گفت که شیوه فعلی اعلام نتایج شمارش آرا را "زمینه سازی ذهنی برای اعلام عین همین نتیجه در صبح فردا" می داند.

مهدی مقیمی، سخنگوی ستاد انتخاباتی محسن رضایی هم به بی بی سی فارسی گفت که نسبت به عدم اعلام جزء به جزء آرا در حوزه های انتخابیه مختلف اعتراض دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.