احمدی نژاد: فردا در تهران جشن پیروزی می‌گیریم

محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد که بنا بر اعلام وزارت کشور ایران در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده است، در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که روز یکشنبه ۲۴ خرداد در سراسر کشور، از جمله تهران "جشن پیروزی" برپا خواهد بود.

این سخنان آقای احمدی نژاد در شرایطی پخش شده است که پایتخت ایران، روز شنبه شاهد وقوع درگیرهایی میان معترضان خشمگین و نیروهای انتظامی و امنیتی ایران بود.

این معترضان عقیده دارند که در انتخابات تقلب شده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نتایج اعلام شده توسط وزارت کشور را "شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سیما" و "مضحک و شگفت" خواندند و اعلام کردند این نتایج را نخواهند پذیرفت.

عکس ها و فیلم هایی که از راهپیمایی ها، تجمع ها و درگیری های روز شنبه تهران در اینترنت، شبکه های تلویزیونی و خبرگزاری ها منتشر شده است نشان می دهد که جو عمومی شهر بسیار ملتهب است.

در این حال آقای احمدی نژاد گفته است: "فردا جشن میلاد حضرت فاطمه و امام راحل است و ان شاءالله جشن پیروزی بزرگ ملت ایران در حماسه بی نظیر انتخابات در سرتاسر ایران برگزار می شود. ظاهرا در تهران هم در میدان ولی عصر از ساعت ۵، مردم تهران این جشن بزرگ را برپا خواهند کرد".

او گفت که شخصا در "اقیانوس متلاطم مردم" حضور خواهد داشت.

میدان ولی عصر و خیابان ولی عصر در مرکز تهران از جمله مناطقی بود که گزارش هایی از وقوع درگیری در آنها منتشر شده بود.

پس از حادثه روز ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ در کوی دانشگاه تهران هم ناآرامی های گسترده ای در این شهر اتفاق افتاد، اما در روز ۲۳ تیر راهپیمایی بزرگ وفاداران به جمهوری اسلامی برگزار شد و ناآرامی ها با اعمال خشونت پایان یافت.

سخنرانی آقای احمدی نژاد در شبکه اول تلویزیون ایران نخستین حضور او در انظار عمومی پس از انتخابات روز جمعه ۲۲ خرداد بود.

ستاد انتخابات وزارت کشور ایران حدود سه ساعت پس از پایان مهلت رأی گیری، اعلام نتایج انتخابات را آغاز کرد و نسبت آرای اعلام شده توسط این ستاد تا پایان کم و بیش یکسان ماند.

وزارت کشور در پایان اعلام نتایج آرا گفت که آقای احمدی نژاد بیش از ۲۴ و نیم میلیون رأی کسب کرده در حالی که میرحسین موسوی، رقیب اصلی او، کمی بیش از ۱۳ میلیون و دویست هزار رأی داشته است.

آقای احمدی نژاد در نخستین سخنرانی تلویزیونی خود پس از انتخابات گفت که مردم میان "بازگشت به گذشته" و "نگاه به آینده"، دومی را انتخاب کرده اند.

او از همه رأی دهندگان، چه آنها که به او رأی داده اند و چه آنها که به نامزدهای دیگر رأی داده اند تشکر کرد و گفت که پس از انتخابات کسی حق ندارد از دیگران بپرسد که به چه کسی رأی داده اند.

آقای احمدی نژاد گفت: "از رهبری عزیر و گرانقدر انقلاب هم که راه را باز کردند و راهنمایی کردند برای حرکت در این مسیر نورانی تشکر می کنم".