پیامد سرخوردگی رای دهندگان اصلاح طلب از نتایج انتخابات

رای دهنده

پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی مجدد محمود احمدی نژاد، موج اعتراضهای گسترده بخاطر صحت و سقم شمارش آرا به وجود آمد.

بسیاری از مردم می خواهند بدانند رای آنها به کاندیدای محبوبشان چه شده است. ناظران معتقدند وجود چنین فضایی از سرخوردگی باعث دلسردی مردم در عرصه سیاسی می شود.

هر چند ناظران و گروهی از مردم از تقلب در انتخابات می گویند و بسیاری آن را به کودتای مخملی تشبیه کرده اند وزارت کشور صحت انتخابات را تایید کرده و آیت الله خامنه ای ضمن ابراز تبریک از حضور گسترده مردم تقدیر کرده است.

ماشالله شمس الواعظین، روزنامه نگار و کارشناس مسائل سیاسی ایران، معتقد است گفته های آیت الله خامنه ای قطعی نیست هر چند نتیجه را تمام شده تلقی می کند و شاید عجله و شتاب او به همین منظور بوده که به مناقشات احتمالی پایان بدهند.

او در ادامه می افزاید:"یکی از بدترین بحرانهایی که این انتخابات به وجود آورد، بحران اعتماد ملت- دولت نبود. بحران عمده در ساخت سیاسی قدرت ایجاد خواهد شد و این می تواند نظام را در معرض یکسری چالش های جدی قرار دهد."

مطابق قانون، نامزدها می توانند درباره نتایج انتخابات به شورای نگهبان شکایت کنند، اما آقای شمس الواعظین می گوید مانند دوره های گذشته اعتراضها نتیجه ای نخواهد داشت.

او می افزاید: "مردم سرخورده و ناامید خواهند شد، ولی یادمان نرود که در جمهوری اسلامی و نزد پاره ای از شخصیت های طراز اول کشور، بحثی به نام حضور مردم، کاملا تزئینی، تشریفاتی و پروتکلی است نه بحث مشروعیت زایی و مشروعیت دهی به یک نظام و ساختار. آقایان ادعای وصل بودن و مشروعیت خودشان را با فراسوی زمین دارند. یعنی به آسمان وصل اند تا به زمین. بنابراین آقایان موسوی و کروبی موظفند که دست به افشاگری بزنند." صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی، نیز به دانشجویانش اشاره می کند که از او انتقاد می کنند که چرا آنها را تشویق به رای دادن کرده است.

آقای زیبا کلام می گوید:"به هر حال باید یک نهاد مستقلی بیاید و ادعایی را که وزارت کشور می کند را مورد بررسی قرار دهد. به نظر من باید رفت به سراغ راهکارهای قانونی برای این که به اقدامات وزارت کشور اعتراضی شود."

حسن نایب هاشم، فعال سیاسی می گوید شاید اعتراض های کنونی پایان یابد، ولی موجی که در این انتخابات به دنبال مطالبات مدنی برخاست، به این آسانی ساکت نمی شود.

آقای نایب هاشم در ادامه گفت: "در این دوره ما جنبش مطالبه محور را شامل بودیم که توده های وسیع روشنفکران، زنان، کارگران و جوانان خواسته های خودشان را خیلی مشخص مطرح کردند. به نظر من این موج را نمی شود سرکوب کرد چرا که انباشته شده است."

ناظران می گویند انتخابات ۲۲ خرداد در نوع خود تاریخی بود، ولی پیامدهای آن خواه به صورت خاموشی و خواه خروش حامیان اصلاح طلبان می تواند تاریخی باشد.

مطالب مرتبط