واکنش محتاطانه آمریکا به نتیجه انتخابات ایران

هیلاری کلینتون
Image caption واکنش آمریکا به نتیجه انتخابات ایران احتیاط آمیز بوده است

ایالات متحده می گوید اوضاع ایران را پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زیر نظر دارد و از گزارش هایی که در رابطه با وجود مشکلات در این روند منتشر شده است، ابراز نگرانی کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا بدون اشاره به پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ایران، گفت آمریکا و دنیای خارج منتظر تصمیم گیری مردم ایران هستند.

خانم کلینتون که در کانادا صحبت می کرد، بدون اظهار نظر درباره گزارش های منتشر شده درباره احتمال تقلب در انتخابات ایران گفت: " آمریکا از اظهار نظر در مورد انتخابات ایران خودداری کرده است اما مسلما امیدوار است نتیجه بازتابی از اراده حقیقی و آرزوی مردم ایران باشد." دقایقی بعد از سخنان خانم کلینتون، کاخ سفید با انتشار بیانیه ای کوتاه هیجان ایجاد شده به وسیله انتخابات ایران را تحسین کرد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، در این بیانیه گفت: "ما مانند سایر ملت های جهان از بحث جدی و هیجانی که این انتخابات در ایران و به خصوص در بین جوانان پدید آورده است، تحت تاثیر قرار گرفته ایم."

در این حال، کاخ سفید در بیانیه خود از گزارش های منتشر شده درباره بی نظمی در انتخابات ابراز نگرانی کرد. در سخنان خانم کلینتون یا بیانیه کاخ سفید هیچ اشاره ای به نام های محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی نشد و واکنشی هم به اعلام آقای احمدی نژاد به عنوان برنده انتخابات نشد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواستار بهبود روابط با ایران است و روز برگزاری انتخابات در ایران گفته بود بدون توجه به این که چه کسی در انتخابات پیروز می شود، امیدوار است نتیجه رای گیری به پیشبرد تلاش های کشورش در این رابطه کمک کند.

تحلیلگران در واشنگتن با اشاره به نگرانی ها درباره احتمال بروز تقلب در شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در ایران، می گویند وضع پیش آمده برای آمریکا مشکل ساز شده است.

تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا می گوید با این که باراک اوباما طرفدار گفتگو با ایران است، اما وضع پیش آمده آمریکا را در موقعیت دشواری قرار داده است.

آقای پارسی گفت: " تاکنون واکنش دولت آمریکا سازنده بوده است. وضع خیلی سختی برای آمریکا پیش آمده است. اوباما طرفدار مذاکره با دولت ایران است ولی این طوری که انتخابات در ایران به پایان رسید، کار اوباما خیلی سخت تر شده است."

او ادامه داد: "فکر می کنم برای آقای اوباما حمایت از مردم ایران خیلی مهم است ولی او نمی خواهد جلوتر از آنها حرکت کند."

مطالب مرتبط