احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری را سالم خواند

محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد، انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه ایران را آزاد و سالم خوانده است.

وی روز شنبه در یک نطق تلویزیونی رسانه های خارجی و نیز عواملی در داخل ایران را متهم کرد که بر علیه این کشور دست به یک نبرد تبلیغاتی زده اند.

محمود احمدی نژاد در این سخنرانی تلویزیونی گفت که امروز، یکشنبه ۲۴ خرداد، در سراسر کشور، از جمله تهران "جشن پیروزی" برپا خواهد بود.

وی گفته است که خود نیز شخصا در "اقیانوس متلاطم مردم" حضور خواهد داشت.

آقای احمدی نژاد این موضوع را در روزی مطرح کرد که هزاران نفر از حامیان دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برای ابراز خشم نسبت به اعلام پیروزی او به خیابان های تهران ریختند.

این معترضان عقیده دارند که در انتخابات تقلب شده است.

معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، اقدام به پرتاب سنگ و آتش زدن خودروها کردند و نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن معترضان به استفاده از باتوم و گاز اشک آور متوسل شدند.

هر سه کاندیدای مخالف خواستار برگزاری مجدد انتخابات شده اند.

اما آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران نتیجه این انتخابات را تایید کرده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نتایج اعلام شده توسط وزارت کشور را "شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سیما" و "مضحک و شگفت" خواندند و اعلام کردند این نتایج را نخواهند پذیرفت.

سخنرانی آقای احمدی نژاد در شبکه اول تلویزیون ایران نخستین حضور او در انظار عمومی پس از انتخابات روز جمعه ۲۲ خرداد بود.

ستاد انتخابات وزارت کشور ایران حدود سه ساعت پس از پایان مهلت رأی گیری، اعلام نتایج انتخابات را آغاز کرد و نسبت آرای اعلام شده توسط این ستاد تا پایان کم و بیش یکسان ماند.

وزارت کشور در پایان اعلام نتایج آرا گفت که آقای احمدی نژاد بیش از ۲۴ و نیم میلیون رأی کسب کرده در حالی که میرحسین موسوی، رقیب اصلی او، کمی بیش از ۱۳ میلیون و دویست هزار رأی داشته است.

آقای احمدی نژاد در نخستین سخنرانی تلویزیونی خود پس از انتخابات گفت که مردم میان "بازگشت به گذشته" و "نگاه به آینده"، دومی را انتخاب کرده اند.

وی افزود دوراني جديد در تاريخ ملت ايران آغاز شده و فرصت های بزرگی در اختيار آنان قرار گرفته است.

او از همه رأی دهندگان، چه آنها که به او رأی داده اند و چه آنها که به نامزدهای دیگر رأی داده اند تشکر کرد و گفت که پس از انتخابات کسی حق ندارد از دیگران بپرسد که به چه کسی رأی داده اند.

آقای احمدی نژاد گفت: "از رهبری عزیر و گرانقدر انقلاب هم که راه را باز کردند و راهنمایی کردند برای حرکت در این مسیر نورانی تشکر می کنم".