بی‌بی‌سی: منشا اختلال در پخش برنامه‌های بی‌بی‌سی ایران است

پیتر هاروکز، مدیر سرویس جهانی بی‌بی‌سی در گفتگویی با تلویزیون فارسی بی بی سی درباره اختلال در پخش برنامه های این رسانه گفت که به نظر می رسد که این اختلال عمدی و منشا آن ایران است.

وی گفت: " ما نمی دانیم که منبع این ارسال این پارازیت ها کجاست ولی به کسانی که این اقدام را کرده اند می گوییم که کارشان غیر قانونی است." پخش برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی کمی پس از آغاز برنامه های ویژه برای پوشش اخبار انتخابات ریاست جمهوری ایران، از اواسط روز جمعه (22 خرداد) به وقت گرینویچ، با پارازیت های الکترونیکی مواجه شده است.

آقای هاروکز گفت: "ایران کشوری بالغ است و در آن انتخابات جالبی برگزار شده و حالا هم بحث درباره آن بسیار پر حرارت است و فکر نکنم کسی از این بحثها واهمه داشته باشد و همه باید بتوانند نظرات دو طرف را بشنوند و قصد بی بی سی هم همین است، رساندن اطلاعات دقیق و درست به مردم ایران."

او در پاسخ به این اتهامات که بی بی سی به اختلافات داخلی در ایران دامن می زند و شاید به همین دلیل بر بر روی امواج ماهواره ای پارازیت فرستاده می شود، گفت: "بی بی سی کسی را به خشونت دعوت نمی کند و از هیچ جناحی و گروه خاصی حمایت نمی کند. وظیفه بی بی سی پوشش و گزارش همه جوانب ماجراست."

او به این پرسش که چرا اکثر کسانی که با بی بی سی تماس می گیرند یا با آنها مصاحبه می شوند از مخالفان دولت آقای احمدی نژاد هستند گفت: " شاید دسترسی بیشتر آنها به تکنولوژی باشد. اما از نظر ما همه می توانند با بی بی سی صحبت کنند و ما مایلیم که حتی با مسئولان دولتی نیز گفت و گو کنیم."

او ضمن تاکید بر بی طرفی بی بی سی در چند دهه فعالیت رسانه ای گفت که مردم ایران باید به امواج ماهواره ای آزاد دسترسی داشته باشند تا خودشان بتوانند درباره اتفاقات قضاوت کنند.

آقای هاروکز گفت که تدابیر فنی گوناگونی در نظر گرفته شده اما همچنان اختلال در پخش برنامه های تلویزیونی وجود دارد.

او با تاکید بر اینکه طبق پیمانهای بین المللی مختل کردن امواج رادیویی غیر قانونی است، افزود که بی بی سی از همه راه کارهای موجود برای رفع این اختلال را در نظر خواهد داشت، ولی هنوز قصد ندارند اقدامی کنند.

وی از کسانی این اختلالات را به وجود آورده اند خواست که دست از کار بردارند و هراسی از گردش آزاد اطلاعات نداشته باشند.

بی بی سی تلویزیون فارسی زبان خود را ماه ژانویه امسال راه اندازی کرد که با واکنش های متفاوتی از سوی مقام های ایران مواجه شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، کمی پس از آغاز به کار این شبکه فارسی زبان به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران، گزارش کرد که دولت ایران این کانال تلویزیونی را برای امنیت ایران مناسب نمی داند و در این راستا گام های لازم را بر خواهد داشت.

دریافت برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی از طریق ماهواره هات برد ممکن است گاه به دلیل تداخل امواج با مشکل رو برو باشد. اما این برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی را می توان از طریق ماهواره تله استار ۱۲ و وبسایت فارسی هم تماشا کرد.

مطالب مرتبط