اسرائیلی ها می گویند با ایران هسته ای 'می سازند'

روزنامه هاآرتص در شماره روز یکشنبه خود، نتایج يک نظر سنجی را در خصوص دستیابی ایران به سلاح هسته ای چاپ کرده است.

بر اساس این نظر سنجی که توسط یک موسسه تحقیقاتی دانشگاه تل آویو تهیه شده است، از هر پنج یهودی اسرائیلی فقط یک نفر معتقد است که ایران مسلح به سلاح اتمی هدفش نابودی اسرائیل است و بقیه بر این عقیده اند در صورتی که ایران به بمب اتمی دست یابد، اتفاقی نخواهد افتاد.

این نظرسنجی در پی موضع گیری دولت جدید اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو تهیه شده که همواره از خطر ایران هسته ای برای موجودیت اسرائیل سخن گفته است.

بر اساس این نظرسنجی در پاسخ به این پرسش که ایران مسلح به بمب اتمی چه تاثیری بر زندگی آنها خواهد گذاشت، 80 درصد گفته اند که هیچ تغییری رخ نخواهد داد، 11 درصد گفته اند که از اسرائیل مهاجرت خواهند کرد و 9 درصد گفته اند که محل زندگی شان را در اسرائیل تعییر خواهند داد.

در بیانیه "موسسه مطالعات امنیت ملی" که این نظرسنجی را سفارش داده، آمده است که 21 درصد از اسرائیلی ها معتقدند ایران"با داشتن بمب اتمی اسرائیل را نابود خواهد کرد".

هاآرتص نوشته است که یهودا بن مئیر، رئیس این موسسه گفت که در این نظرسنجی از 616 یهودی اسرائیلی شرکت کرده اند و ضریب خطا حدود 3.5 درصد است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل همچون اسلاف خود بارها گفته است که در صورتی که کشورهای غربی نتوانند فعالیت هسته ای و غنی سازی اورانیوم ایران را از طریق دیپلماسی محدود کنند، اسرائیل به ایران حمله پیشگیرانه می کند.

این نظرسنجی از حمایت 59 درصد از یهودی ها اسرائیلی در خصوص حمله اسرائیل به ایران می گوید و 41 درصد دیگر از حمله نظامی حمایت نمی کنند.

همچنین در یک نظرسنجی جداگانه که به سفارش دانشگاه عبری بیت المقدس تهیه شده است، 52 درصد از حمله پیشگیرانه اسرائیل به ایران حمایت می کنند و 35 درصد مخالف حمله هستند.

به گفته آقای بن مئیر، اعراب اسرائیلی که حدود 20 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و عموما تمایل ندارند که خود را هدف دشمنان اسرائیل بدانند، به دلیل صرفه جویی های مالی در این نظرسنجی های شرکت داده نشده اند.

اسرائیل و تعدادی از کشورهای غربی معتقدند که ایران در صدد دستیابی به سلاحهای اتمی است اما ایران این ادعا را رد می کند و می گوید که فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز می خواهد.

مطالب مرتبط