ابراز ناامیدی ایرانیان با شبکه های ارتباطی

سایت تویتر
Image caption سایت تویتر

در حالی که هزاران ایرانی به خیابان ها ریخته اند تا علیه انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری ایران اعتراض کنند، بسیاری دیگر از آنها برای ابراز یاس و ناامیدی خود در مورد نتیجه انتخابات اخیر در این کشور، به شبکه های ارتباطی در اینترنت متوسل شده اند.

سایت تویتر، سایتی با فورمت وبلاگ اما محدود فقط به 140 حرف، یکی از تنها سایت هایی است که همچنان در دسترس کاربران اینترنتی در ایران است چون مسئولان این کشور ظاهرا برای ساکت کردن صدای مخالفان، دسترسی به سایر لینک های محبوب در شبکه جهانی اینترنت را، مانند یوتیوب و فیس بوک، مسدود کرده اند.

در زد و خوردهای خشونت بار شب گذشته، که در یک دهه گذشته در ایران بی سابقه بوده است، اغلب راه های ارتباطی قطع بوده است. پس از آن که محمود احمدی نژاد با اکثریت آرا بار دیگر رئیس جمهور ایران شد، از جمله ارتباطاتی که در ایران با مشکل روبرو شده، استفاده از تلفن سیار، سایت های اینترنتی یوتیوب و فیس بوک و همچنین سایت های رهبران مخالفان بوده است.

اما در این میان سایت تویتر قابل استفاده مانده و نتایج فوق العاده ای نیز به بار آورده است.

بسیاری از این جوانان از نتیجه انتخابات ابراز خشم کرده اند و برخی محمود احمدی نژاد را متهم کرده اند که انتخابات را از مردم ایران دزدیده است. گروهی دیگر نیز از معترضان مصرانه خواسته اند به خاطر امنیت جانی خود به خیابان ها نروند.

بخش بزرگی از ایرانی هایی که در ارتباط با انتخابات ایران در تویتر پیام نوشته اند از نتیجه انتخابات ناراضی اند.

حدود شصت درصد از جمعیت هفتاد میلیونی ایران کمتر از سی سال سن دارند و گزارش شده است که حدود بیست میلیون نفر از آنها از اینترنت استفاده می کنند.

اکثر رای دهندگانی که از میر حسین موسوی، کاندیدای رقیب محمود احمدی نژاد در انتخابات رئیس جمهوری ایران، حمایت کرده اند، جوان بوده اند.

در انتخابات اخیر ایران، که گفته می شود به طور بی سابقه ای 85 درصد واجدین شرایط رای دهی در آن شرکت داشته اند، بسیاری از رای دهندگان جوان، به ویژه در مناطق شهری، امید داشتند با رای خود جریان سیاسی کشورشان را تغییر دهند.

با انتخاب مجدد آقای احمدی نژاد، ادعاهایی که در باره تقلب در انتخابات شده، اعتراضاتی که اعلام نتیجه آرا در پی داشته است و مسدود شدن راه های ارتباط جمعی ... احتمالا رهبران و مسئولان ایران تویتر را از قلم انداخته یا فراموش کرده بودند. چون هزاران کاربر سایت تویتر در تهران توانسته اند خشم و ناامیدی خود را از طریق این سایت به گوش جهانیان برسانند.

مطالب مرتبط