بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۲۴ خرداد

تیتر اول ها

"الزام صدا و سيما به پخش پاسخ متهم شدگان" تیتر اول روزنامه آفتاب یزد است در حالی که "مشارکت هشتاد در صدی مردم یک چشن واقعی است" عنوان اصلی جام جم است.

جمهوری اسلامی هم از قول رهبر در تیتر اصلی خود نوشته "انتخابات ۲۲ خرداد نصاب تازه ای در سلسله طولاني انتخابهای ملی پديد آورد"، ایران روزنامه دولت با عنوان "جمهوری دهم با ۲۴ میلیون ۵۰۰ هزار رای احمدی نژاد" گزارش های انتخاباتی را منعکس کرده و برای حیات نو مهم ترین عنوان این بوده است: "قدردانى رهبر انقلاب از حضور‌گسترده ‌مردم ‌در انتخابات".

رسالت در تیتر اول خود از قول آیت الله خامنه ای نوشته است: "رقیبان دیروز از منتخب ملت حمایت کنند" و اعتمادملی در صفحه اول خود که بخشی از آن سفید است نوشته "وزارت کشور کروبی را پنجم اعلام کرد".

دنیای اقتصاد تنها روزنامه صبح است که عنوان اصلی خود را از میان مطالب غیرانتخاباتی برگزیده و از "رونمايي از قانون جديد بانكی" .

گزیده مقالات

افسانه های باطل

کیهان در سرمقاله خود نوشته ۲۲ خرداد بسیاری از افسانه های بافته شده توسط غربی ها و دوستان داخلی آنها را به صریح ترین شکل ممکن به میدان آزمون آورد، باطل کرد و حقیقت ناب را به جای آنها گذاشت. اولین افسانه ای که در ۲۲ خرداد زمین خورد، این بود که رسانه های خارجی و همکاران داخلی آنها مدت ها به صدای بلند می گفتند ارتباط مردم و نظام جمهوری اسلامی در آغاز دهه چهارم عمر جمهوری اسلامی به حداقل مقدار ممکن کاهش پیدا کرده و دیگر از آن شور و حال اول انقلاب که مردم خود را بخشی مهم و جدایی ناپذیر از نظام سیاسی می دانستند، خبری نیست.

به نوشته سرمقاله این روزنامه انتخابات ۲۲ خرداد که در آن حدود ۴۰ میلیون از مجموع ۴۶ میلیون واجد حق رای در سراسر کشور پای صندوق های رای حضور یافتند، با قوتی بی مانند کل این افسانه پردازی را به باد فنا داد و ثابت کرد که اگر دولتی حرمت مردم را نگهدارد و خود را خدمتگزار آنها بداند، مردم قدرشناسانی موقع شناس و پرمهرند و خادمان خود را به بهترین شکل ممکن ارج خواهند نهاد. از حیث نظری، دستیابی به این میزان از مشارکت سیاسی در جامعه ای که بخش بزرگی از آن را طبقه متوسط شهری تشکیل می دهد توفیقی بزرگ برای دولت و مجموعه سیستم حکومتی است.

فصل الخطاب

روزنامه ایران در سرمقاله خود پيام رهبر انقلاب را فصل الخطاب دانسته و نوشته در اين پيام، حضور تعيين‌كننده، مقتدرانه، متين و آرامش آفرين ملت بزرگ و هنرمند ايران را در جمعه حماسی ۲۲ خرداد، لطف و رحمت پروردگار حكيم و حادثه‌اي خيره‌كننده و بي‌همتا خواندند و با اشاره به تجلی رشد سياسي، عزم انقلابي و ظرفيت مدنی ملت ايران در انتخابات، مشاركت ۸۵ درصدي مردم و رأي ۲۴ ميليونی به رئيس‌جمهور منتخب را يك جشن واقعی دانستند .

به نظر روزنامه دولت بر اين اساس نامزدها و هواداران آنها و فعالان سياسي وظيفه دارند مطابق منويات رهبر معظم انقلاب «روزهای پس از انتخابات را به روز مهربانی و بردباری» تبديل كنند و با «حمايت پكپارچه» از منتخب ملت به جشن ملی ايرانيان بپيوندند و بدين‌گونه توطئه‌های دشمنان را براي بر هم زدن آرامش و امنيت خنثی سازند.

تخلف انتخاباتی

سردبیر رسالت در سرمقاله این روزنامه اشاره کرده که در صندوق های رای کاغذ های سبز رنگ برای رای به نامزدهای ریاست جمهوری و آبی مربوط به انتخابات خبرگان بود و از آن جا که رنگ سبز مخصوص یکی از نامزدها بود جزء شگفتی ‌های اين دوره از انتخابات اين بود كه وزارت كشور كه اعلام كرده بود، هيچ نامزدی حق ندارد نمادی از تبليغ در روز راي‌گيري در محل‌های اخذ رای داشته باشد، خود در سراسر كشور چنين كمك بی ‌مزد و منتی به رقيب اصلی احمدی ‌نژاد كرده بود.

کاظم انبارلوئی نوشته پس از اينكه رای دادم بلافاصله با آقاي محصولي وزير كشور تماس گرفتم و اين اعتراض را مطرح كردم كه چرا وزارت كشور به نفع يكي از نامزدها - آن هم به اين شكل آشكار- قانون انتخابات را نقض می‌كند. وی گفت: تعرفه‌های رای قبل از آغاز تبليغات انتخاباتی چاپ شده بود. ما هم نمی‌توانستيم به اين دليل كه رنگ سبز نماد تبليغاتی يكی از نامزدهاست همه آنها را معدوم كنيم لذا مجبور شديم این جدی ترین تخلف وزارت کشور بود.

مهندسی انتخابات

محمد علی ابطحی در اعتماد ملی نوشته يکی از دوستان می ‌گفت مهندسی اين انتخابات خيلی هوشمندانه بود. از يک سو رکورد راي دادن در تاريخ انتخابات شکست. اين که هميشه می ‌گفتند خاتمی در دور دوم بيشتر رای آورد هم بايد درهم مي‌ريخت و احمدی ‌نژاد در اين مهندسی بايد رای بيشتری از خاتمی به دست مي‌آورد. مهندس موسوی و همه کسانی که همراهش بودند را هم مي‌خواستند، به پايان خط ببرند.

به نوشته مشاور مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری با اينکه آقاي کروبی بيشترين کسی بود که يک مجموعه‌های ثابت راي داشت. اما به دليل اينکه ديگر کسي از اين شعارهاي تند و مردم محورانه ندهد و اعلام کنند همه مخالفان و ناراضيان در کشور عددی نيستند، سقف ۳۰۰ هزار نفري را برايش در نظر گرفتند. اين در حالي است که اخبار رسيده از همه صندوق‌های شهرستان‌ها حداقل تساوی آقايان موسوی و احمدی‌نژاد بود.

در پایان این مقاله آمده اين‌بار اگر دوباره فراموش نکنيم، جريان غيردولتي و اصلاح‌طلب را بايد به اين نتيجه رسانده باشد که ديگر از طريق صندوق‌هاي رای نمی‌شود، به فکر اصلاح بود. انتظار می‌رود کانديداها و به خصوص مهندس موسوی که خود را کانديدای پيروز اعلام کرده است و حرف بيجايی هم نزده است، تلاش‌هايی را که آغاز کرده‌اند به نتيجه برسد. ظاهرا مي‌خواهند تقاضای تجديد انتخابات کنند. اما نمی‌دانم آيا امکان‌پذير هست يا نه؟

هاله انتخاباتی

کیهان در مقاله ای با اشاره به تبلیغاتی که علیه محمود احمدی نژاد در مورد گزارش اولین سفر وی به نیویورک به حضور یکی از مراجع اتفاق اتفاق افتاده و به هاله نور مشهور شده بود نوشت او به محضر عالمی پا گذاشت و از کرامتی سخن گفت که به او منتقل شده بود، صحبتی که خلاف انتظار نبود و اگر به او خلاف گفته بودند، او را چه تقصیر بود.

به نوشته خانم ثقفی در کیهان او را با این هاله بسیار کوبیدند و او در دفاع از خود چیزی نگفت. هاله ای که بودن و نبودنش هیچ از قدر تلاشهای او کم نمی کرد. هاله ای که فرافکنی ها را به سمت تخطئه او کشاند و سکوتش را به دروغ نمایاند. اکنون اما نوبت رأی و دفاع ملت بود. مردم این بار در صدقی آشکار پیرامون مسئول خدوم خود هاله کشیدند و اتفاق بزرگ آراء مثبت خود را به او آفریدند. اکنون اما مخالفان این هاله را نیز کتمان و تخطئه خواهند کرد؟!

بیماری تولید

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تولید در کشور ما از بیماری ریشه‌ای و سابقه‌داری در رنج است که تا درمان نشود، همواره آن را در معرض ابتلا به بیماری‌های حاد، با ظواهر و نام‌های گوناگون قرار خواهد داد فعالیت‌های تولیدی در کشور ما هم پرچالش‌اند، هم بازگشت اصل سرمایه در آنها طولانی و نامطمئن است و هم نرخ بازده قابل قبولی ندارند. نرخ سود نازل، به معنی آن است که فعالیت‌های تولیدی آسیب‌پذیر و کم‌ثباتند، در مقابل نوسانات طبیعی بازار کم‌تاب و طاقت هستند.

در این مقاله اشاره شده که سیاست‌های متناقض پولی و مالی، ارزی، مصلحت‌اندیشی های ضدتولید، از قیمت‌های دستوری و غیرواقعی و از تغيیرات پی در پی و غافلگیرکننده . واقعیت این است که تولید در کشور ما به فعالیتی پر چالش و کم‌بازده تبدیل شده است و به‌رغم همه تشویق‌ها و مساعدت‌های زبانی، اغلب قوانین و مقررات در کشور ما به گونه‌ای جهت‌گیری شده‌اند که تولید را پرچالش‌تر و پرهزینه‌تر می‌سازند.

شورای حکمیت

عماد افروغ در مقاله ای در اعتماد ملی در مورد انتخابات نوشته در اين زمان به عنوان يك شهروند ايراني كه بيش از هر چيز خود را فرزند اين ملت مي‌داند، به نظرم كارآمدترين روش براي اثبات اخلاق‌مداري در نظام جمهوري‌اسلامي اين است كه مقام معظم رهبري يك شوراي حكميت تشكيل بدهند و در اين شوراي متشكل از شخصيت‌هاي حقيقی، حقوقی و كانديداها به اين شبهات پاسخ داده شود تا ملت ايران از سلامت جريان انتخابات اطمينان حاصل كنند.

به نظر نویسنده مقاله این روزنمامه دولت روي كار موظف است به مردم اين اطمينان را بدهد كه هيچ خلافي نه در قبل و نه بعد از انتخابات صورت نگرفته است. زيرا بي‌تفاوتي به سوالات مردم افزون بر بي‌اخلاقي كمترين هزينه‌اش براي يك دولت بي‌تفاوت ملت است،‌البته اگر حداكثرش را در نظر نگيرم.

در پایان مقاله آمده ضرورت تشكيل شوراي حكميت را بيش از هر زمان ديگري ضروري مي‌دانم، زيرا مردم برحسب اراداتي كه به مقام معظم رهبري دارند مي‌توانند پاسخ تمام شبهات‌شان را به دست بياورند.زيرا اصل و اساس شكل‌گيری اين انقلاب حفظ امانت‌داري ملت است و راي ملت امانتي است در دست دولت. كسي كه خيانت در امانت می‌كند، نه‌تنها يك خطاي شخصی مرتكب نشده، بلكه يك خطاي جمعي تاريخي را رقم زده است.

چرا انکار

بیژن مقدم در سرمقاله جام جم نوشته بيانيه‌هاي صادره از سوی آقايان موسوي و كروبي مفاهيمي متفاوت را به ذهن متبادر مي‌سازد. همان مفهومي كه ماه‌ها قبل القاء آن را آغاز كردند. «اگر بگذارند ميرحسين موسوي پيروز مي‌شود» معنای مخالف اين القاء اين بود كه اگر پيروز نشد، نگذاشتند. بيش از آن كه نتيجه انتخابات و ميزان مشاركت بهت‌آور باشد، بيانيه‌هاي صادره بهت‌آفرين است. آيا واقعا اين بيانيه‌ها را آقايان موسوي و كروبي نوشته‌اند؟

در ادامه این مقاله آمده مردم مي‌پرسند مگر ناظران و نمايندگان نامزدها بر سر صندوق‌ها حضور نداشتند كه داشتند و مگر شمارش‌ها و صورتجلسات و آراء به امضا آنان نرسيده كه رسيده پس اعتراض‌ها به چيست؟ موج سبز امروز بيش از هر چيز نيازمند عقلانيت در مواجهه با يك ناكامي سياسي است. عرصه سياست همواره با تصويرهاي پي‌درپي شكست و پيروزي ظاهري مواجه بوده است. هرچند در نگاهي بلندتر در عرصه‌اي كه گلوها براي خدمت فرياد برمي‌آوردند شكست و پيروزي بي‌معناست.

نویسنده سرمقاله جام جم به یاد آورده که ناطق نوری رقیب محمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد هنوز شمارش به پایان نرسیده پیروزی وی را در دوم خرداد تبریک گفت نامزدهاي معترض امروز نيز مي‌توانستند اعتراضات خود را با ادبيات و روشي بهتر مطرح كنند تا هم منجر به تنش‌هاي اجتماعي نشود و هم بدون بهانه‌جويي و غوغاسالاری خواسته‌های خود را در مسيرهای قانونی تعيين‌شده دنبال كنند.

رفراندوم برای حل اختلاف

آفتاب یزد در سرمقاله خود به اختلافات موجود بین مجلس و دولت اشاره کرده و نوشته تداوم اين وضعيت فرسايشی، حاصلی جز فرصت‌سوزی براي كشور و ملت ندارد. اگر تعارف را كنار بگذاريم تا حدود سه سال ديگر همين مجلس و همين رئيس جمهور، مـسـئـولـيـت اداره كـشور را به عهده دارند. تصميم‌گيری‌های بزرگ اقتصادی به ويژه طرح تحول اقتصادي، يكي از اين موضوعات است كه به نظر مي‌رسد دولت دهم بسياري از رفتارهاي خود را بر همان مبنا تنظيم خواهد كرد. در مقابل، اظهارنظرهاي غيرجناحي نمايندگان نيز تاكنون نشان داده است كه بسياري از آنها، تصويب بي چون و چراي خواسته دولت در اين مورد را موجب خسارات اقتصادي براي كشور و مردم مـی‌دانند .

سردبیر این روزنامه نوشته ايـن ايـام كـه آمارهاي دولتي مدعي بـرخـورداری دكـتـر احـمدي نژاد از حمايت52 درصدي واجدان شرايط است شايد تن دادن او به رفراندوم پيشنهادي یکی از نمایندگان یا كوتاه آمدن نمايندگان مجلس از ادعاهای خود، تنها راه برای پايان مناقشه‌های مزمنی باشد. در صورت موفقيت اين الگو، مي‌توان در برخي عرصه‌هاي ديگر مديريت كشور نيز آن را آزمود.

لطمات افغان ها

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته هر چند آمارهاي مربوط به فقر و كشت و تجارت خشخاش در افغانستان خبر از وضعيت بسيار وحشتناك و رشد روزافزون آنها در سالهاي اخير مي دهند و از اين نظر مردم افغانستان در شرايط بسيار سختي بسر مي برند لكن از اين بدتر عوارض فرهنگي خطرناكی است كه در اثر حضور نظاميان آمريكائي در اين كشور گريبان گير افغان ها شده است .

به نوشته این روزنامه افغانستان در معرض سخت تري تندبادهاي ضد فرهنگي قرار دارند و بيش از آنچه در جنبه های مادي از دست مي دهند به دين و اخلاق و آداب و سنن ملی و فرهنگی آنها لطمه وارد مي شود. اگر اشغال افغانستان فقط همين يك زيان را در برداشت مي بايست آنرا بزرگترين خسران مردم اين كشور در طول تاريخ به حساب مي آورديم هر چند لطمات شديد مادی نيز بايد بر آن افزوده شود.