سفر احمدی‌نژاد به روسیه به تعویق افتاد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران سفر برنامه ریزی شده خودبه روسیه برای شرکت در نشست سازمان همکاری شانگهای را به تعویق انداخت.

مقام های ایرانی گفته اند که سفر آقای احمدی نژاد با یک روز تاخیر صورت خواهد گرفت. این اولین سفر خارجی رئیس جمهوری ایران پس از انتخابات مناقشه آمیز اخیر خواهد بود.

یک مقام روسی در مورد سفر آقای احمدی نژاد ابراز تردید کرده و گفته هنوز مشخص نیست که او فردا (سه شنبه) به روسیه سفر می کند یا خیر.

آقای احمدی نژاد قرار بود امروز برای شرکت در اجلاس این سازمان منطقه ای به شهر یکاترینبورگ در مرکز روسیه سفر کند.

او قرار بود امروز بعد از ظهر با دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه دیدار کند.

به دنبال مشخص نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد، برخی شهرهای ایران با موجی از اعتراض ها رو به رو شده است. میرحسین موسوی و مهدی کروبی نتایج این انتخابات را به چالش گرفته و خواهان ابطال آن شده اند.

سازمان همکاری شانگهای

روسیه، چین تاجيکستان، قزاقستان، ازبکستان و قيرقستان در این سازمان عضویت دارند. ایران به صورت عضو ناظر در این اجلاس حضور دارد.

سازمان همکاری شانگهای هدف های خود را تقويت همکاری های امنيتی در آسيای ميانه از جمله در زمينه مبارزه با تروريسم، جنبش های جدايی طلبانه و افراطگرايی مذهبی اعلام داشته است و رييس جمهوری چين در سخنان افتتاحيه خود در اجلاس سال جاری سازمان، اين هدف ها را، همراه با تلاش برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مورد تاکيد مجدد قرار داد.

سازمان همکاری شانگهای همچنين گسترش همکاری های اقتصادی و مبادلات فرهنگی بين کشورهای عضو را از جمله هدف های خود اعلام کرده است.

در سال 2004، کشور مغولستان به عنوان عضو ناظر سازمان پذيرفته شد و کشورهای پاکستان، هند و ايران نيز در سال بعد به عنوان اعضای ناظر سازمان قبول شدند.

مطالب مرتبط