موسوی: امیدوار به شورای نگهبان نیستم

Image caption میرحسین موسوی روی سقف یک اتومبیل سخنرانی کرد

بر اساس تازه ترین گزارش ها شمار معترضان حاضر در تجمع اعتراضی در مسیر بین میدان انقلاب و میدان آزادی تهران به صدها هزار نفر رسیده است.

این تجمع با حضور میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی، محمدرضا خاتمی و غلامحسین کرباسچی برگزار شد که هدف حضور این افراد در تجمع، دعوت مردم به آرامش اعلام شده است.

با این حال میرحسین موسوی که برای اولین بار از روز انتخابات در میان جمع حاضر می شد، از روی سقف یک اتومبیل برای حاضران در تجمع سخنرانی کرد و برای شرکت در انتخابات مجدد ابراز آمادگی کرد.

آقای موسوی در این تجمع گفت: "راه حل بنده، ابطال این انتخابات مخدوش است و این کمترین هزینه را برای ملت ما خواهد داشت. وگرنه از اعتماد ملت به دولت و نظام هیچ چیزی باقی نخواهد ماند."

این نخست وزیر پیشین ایران با ادای احترام "به کسانی که سایر کاندیداها را انتخاب کرده اند" اعلام کرد: "مردم ما بر سر این حق خود ایستاده‌اند و من هم آماده ام همه گونه هزینه‌ای را برای تحقق آرمان‌های شما ملت عزیز بپردازم."

آقای موسوی رای مردم را "مهمتر از موسوی یا هرکس دیگر" خواند و گفت: "ان شاء الله حقمان را پس خواهیم گرفت."

اما وبسایت آقای موسوی گزارش داد که او در تظاهرات دوشنبه به مردم گفته است که به قضاوت شورای نگهبان خوشبین نیست.

وی گفت: "من نامه ای به شورای نگهبان نوشته ام و موارد تخلف را شرح داده ام، گر چه امیدوار به شورای نگهبان نیستم. تعداد زیادی از اعضای شورای نگهبان در طول انتخابات بی طرفی خود را نگه نداشتند و از کاندیدای دولتی حمایت کردند."

محمدرضا خاتمی برادر رئیس جمهور پیشین ایران نیز در جمع معترضان به نقل از محمد خاتمی خواستار ابطال نتایج انتخابات و برگزاری انتخاباتی تازه شد.

او که پس از اعلام نتایج انتخابات به مدت کوتاهی از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد، در تجمع معترضان دولت را به تقلب و دستکاری آراء مردم متهم کرد و گفت: "ما تا زمان ابطال نتایج و برگزاری انتخاباتی تازه به حرکت خود ادامه خواهیم داد."

محمد خاتمی نیز با صدور بیانیه ای که پیش از تجمع تهران منتشر شد، از تظاهرکنندگان خواست آرامش خود را حفظ کنند.

بسیاری از طرفداران میرحسین موسوی با لباس های سبز رنگ یا با داشتن عناصری سبز رنگ در پوشش در تجمع حاضر شده اند و شعارهایی مانند "الله اکبر" و "موسوی، موسوی، رای مرا پس بگیر" را سر دادند.

این گردهم آیی در شرایطی برگزار می شود که وزارت کشور ایران حاضر به صدور مجوز قانونی برای برگزاری تجمع نشد و محمود عباس زاده مشکینی یکی از مدیران این وزارتخانه در روز دوشنبه 25 خرداد (15 ژوئن) اعلام کرد میرحسین موسوی را مسئول هر گونه تبعات این گردهم آیی دانست.

تا پیش از انتشار خبر تیراندازی به سمت تظاهرکنندگان، گزارشی مبنی بر بروز خشونت بین ماموران نیروی امنیتی و تظاهرکنندگان منتشر نشد و تظاهرات بدون تنش انجام شد.

آقای موسوی شکایتی رسمی را نیز تسلیم شورای نگهبان کرده است که قرار است با دستور آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به آن "به دقت" رسیدگی شود.

تظاهرات اعتراضی؛ درگیری با پلیس در کوالالامپور

از زمان انتشار نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ساعات اولیه بامداد روز شنبه، با وجود منع هر نوع گردهمایی در ایران، تظاهرات اعتراضی متعددی در نقاط مختلف ایران و خارج از کشور برگزار شده که براساس گزارش ها، همچنان ادامه داشته است.

تظاهر کنندگان نتایج اعلام شده انتخابات را، که حاکی از پیروزی محمود احمدی نژاد با کسب اکثریت قابل توجه آراست، غیرقابل قبول دانسته و دولت را به تقلب در انتخابات متهم کرده اند.

Image caption ماموران امنیتی به برخورد خشونت آمیز با تظاهرکنندگان متهم شده اند

تازه ترین اخبار حاکی از برخورد پلیس در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی با معترضانی است که مقابل ساختمان سازمان ملل متحد در این شهر گردهم آمده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از شاهدان عینی پلیس ابتدا از تظاهر کنندگان خواست متفرق شوند و سپس گاز اشک آور به میان تظاهر کنندگان شلیک کرد.

براساس گزارش های رسیده از تهران و شماری دیگر از شهرها، ماموران دولتی و پلیس ضد شورش به برخورد خشونت آمیز علیه تظاهرکنندگان متوسل شده و به گفته برخی از مخالفان دولت، اموال شخصی را نیز هدف تخریب قرار داده اند.

در همانحال، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - از برگزاری مراسم جشن و شادمانی محمود احمدی نژاد در برخی نقاط ایران خبر داده است.

در مقابل، در ساعات شب گذشته، مخالفان نتیجه اعلام شده انتخابات در ادامه اعتراضات خود در بام های خانه ها ندای الله اکبر سر دادند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست