موسوی، کروبی و خاتمی در راهپیمایی حضور می یابند

موسوی
Image caption موسوی نتیجه اعلام شده انتخابات را نپذیرفته و به آن اعتراض کرده است

راهپیمایی هواداران معترضان به نتیجه اعلام شده انتخابات به تعویق افتاده اما نامزدهای معترض و همچنین محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، در مسیر راهپیمایی حاضر خواهند بود.

روز دوشنبه، 15 ژوئن (25 خرداد)، ساعاتی پس از آنکه وزارت کشور جمهوری اسلامی اعلام کرد که هیچگونه مجوزی برای برگزاری راهپیمایی در روز دوشنبه صادر نکرده است، سایت قلم نیوز، متعلق به ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی، اعلام کرد که راهپیمایی برنامه ریزی شده برای ساعت 4 بعد از ظهر این روز به تعویق افتاده است.

این سایت دلیل تعویق این راهپیمایی را عدم صدور مجوز برای برگزاری راهپیمایی اعلام کرده و گفته است که به دلیل اینکه فرصت اطلاع رسانی به مردم در این مورد وجود ندارد، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دیگر نامزد این انتخابات، در مسیر راهپیمایی حاضر خواهند بود و "مردم را به حفظ آرامش دعوت خواهند کرد."

سایت سحام نیوز، پایگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی، به رهبری مهدی کروبی هم خبر حضور آقای کروبی در مسیر راهپیمایی را تایید کرده است.

وب سایت محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق و از شخصیت های جناح اصلاح طلب نیز گفته است وی در مسیر راهپیمایی حضور خواهد داشت.

این وب سایت می نویسد که "به رغم عدم صدور مجوز راهپیمایی و به دلیل عدم امکان اطلاع رسانی کافی به مردم و برای ادامه احترام به آن دست از حامیانی که در راهپیمایی میدان انقلاب تا میدان آزادی حضور پیدا کرده اند، میر حسین موسوی، مهدی کروبی و سید محمد خاتمی در مسیر راهپیمایی حضور یافته و مردم را به آرامش دعوت خواهند کرد."

پیشتر، سایت قلم نیوز، متعلق به ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی، گفته بود که هنوز پاسخی به درخواست برگزاری راهپیمایی در روز دوشنبه دریافت نکرده اما همچنان پیگیر این موضوع است و از اعتراض آقای موسوی به خودداری وزارت کشور از صدور مجوز راهپیمایی خبر داد.

Image caption کروبی نتیجه اعلام شده انتخابات را غیرقابل قبول دانسته است

ساعاتی بعد هم برای مدتی این خبر در سایت قلم نیوز منعکس شد که راهپیمایی روز دوشنبه به دلیل عدم دریافت مجوز به تاخیر افتاده است اما بعدا این خبر از سایت آقای موسوی حذف شد.

بامداد دوشنبه، رادیو دولتی ایران متن اطلاعیه وزارت کشور جمهوری اسلامی را پخش کرد که در آن آمده است این وزارتخانه مجوزی برای برگزاری راهپیمایی یا گردهمایی صادر نکرده و برگزاری هر نوع راهپیمایی یا گردهمایی غیرقانونی است.

در این اطلاعیه به درخواست میر حسین موسوی برای برگزاری راهپیمایی اعتراضی در روز دوشنبه اشاره ای نشده است.

موسوی 'مسئول عواقب تجمع است'

همزمان، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از مرتضی تمدن، استاندار تهارن و رئیس شورای امنیت استان، گفته است که به دلیل عدم صدور مجوز راهپیمایی طرفداران آقای موسوی در مسیر میدان انقلاب تا میدان آزادی، "هرگونه راهپیمایی و تجمع در این مسیر غیرقانونی است."

آقای تمدن هشدار داده است که نیروی انتظامی با کسانی که در این مسیر تجمع کنند برخورد خواهد کرد و افزوده است "عواقب هر گونه حادثه و اتفاقی متوجه مسئولان ستاد آقای میر حسین موسوی خواهد بود."

استاندار تهران گفته است که آقای موسوی قبل از بررسی شکایت های خود از مجاری قانونی اقدام به "فراخوانی غیرقانونی حامیان خود برای راهپیمایی" کرده و آقای موسوی را به "تحریک مردم و هواداران" او متهم کرد.

Image caption براساس نتایج اعلام شده احمدی نژاد با اختلاف زیاد برنده انتخابات شده است

روز یکشنبه به نقل از ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی اعلام شد که این ستاد درخواستی را برای صدور مجوز راهپیمایی در روز دوشنبه برای وزارت کشور ارسال داشته است.

رئیس ستاد انتخاباتی آقای موسوی در این نامه خطاب به وزیر کشور نوشت که جمعی ار مردم در نظر دارند در اعتراض به شیوه برگزاری انتخابات از ساعت 4 بعد از ظهر روز دوشنبه در سرتاسر کشور راهپیمایی آرام برگزار کنند.

در این نامه مسیر راهپیمایی در تهران از میدان انقلاب تا میدان آزادی ذکر شده و در آن آمده است که میر حسین موسوی در میدان آزادی در جمع راهپیمایان سخنرانی خواهد کرد.

در اطلاعیه وزارت کشور آمده است که گروهی از آشوب طلبان در نظر داشتند راهپیمایی هایی را برگزار کنند و در نتیجه، مدعی شدند که مجوز لازم را از وزارت کشور دریافت کرده اند.

وزارت کشور گفته است که با برگزار کنندگان گردهمایی های بدون مجوز برخورد قانونی خواهد کرد.

پیشتر رئیس شورای تامین استان تهران، وابسته به وزارت کشور، هم گفته بود که مجوزی برای برگزاری راهپیمایی صادر نشده و هر نوع راهپیمایی غیرقانونی است.

در مقابل، به نقل از برخی از نزدیکان میرحسین موسوی گزارش شده بود که در صورت عدم صدور مجوز راهپیمایی از میدان انقلاب تا میدان آزادی، آقای موسوی به سوی آرامگاه آیت الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، در جنوب تهران یا محل اقامت او در جماران راهپیمایی خواهد کرد.

تظاهرات اعتراضی

از زمان انتشار نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ساعات اولیه بامداد روز شنبه، با وجود منع هر نوع گردهمایی در ایران، تظاهرات اعتراضی متعددی در نقاط مختلف ایران و خارج از کشور برگزار شده که براساس گزارش ها، همچنان ادامه داشته است.

تظاهر کنندگان نتایج اعلام شده انتخابات را، که حاکی از پیروزی محمود احمدی نژاد با کسب اکثریت قابل توجه آراست، غیرقابل قبول دانسته و دولت را به تقلب در انتخابات متهم کرده اند.

براساس گزارش های رسیده از تهران و شماری دیگر از شهرها، ماموران دولتی و پلیس ضد شورش به برخورد خشونت آمیز علیه تظاهرکنندگان متوسل شده و به گفته برخی از مخالفان دولت، اموال شخصی را نیز هدف تخریب قرار داده اند.

Image caption ماموران امنیتی به برخورد خشونت آمیز با تظاهرکنندگان متهم شده اند

در همانحال، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - از برگزاری مراسم جشن و شادمانی محمود احمدی نژاد در برخی نقاط ایران خبر داده است.

در مقابل، در ساعات شب گذشته، مخالفان نتیجه اعلام شده انتخابات در ادامه اعتراضات خود در بام های خانه ها ندای الله اکبر سر دادند.

این اقدام یادآور روش اعتراض سیاسی است که در جریان انقلاب سال 1979 علیه حکومت وقت ایران به کار گرفته شد.

در آن زمان، در حالیکه برقراری مقررات منع رفت و آمد در ساعات شب مانع از گردهمایی های خیایانی می شد، مخالفان در ساعت معینی در شب بر بام خانه های خود می رفتند و الله ا کبر می گفتند.

در سال های بعد از انقلاب نیز رهبران سیاسی در زمان های حساس از مردم می خواستند به نشانه حمایت از جمهوری اسلامی، به همین نحو عمل کنند.

در خبری دیگر در مورد انتخابات ایران، سایت اطلاع رسانی وزارت کشور آماری را از تعداد رای دهندگان به تفکیک حوزه های مختلف انتشار داده است که کماکان حاکی از پیروزی محمود احمدی نژاد با اختلاف چشمگیر آراست.

خودداری وزارت کشور از اعلام نتیجه شمار آرا در حوزه های مختلف از جمله نخستین نشانه هایی بود که باعث تردید مخالفان آقای احمدی نژاد نسبت به نتیجه انتخابات شد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در نامه هایی به شورای نگهبان نتایچ اعلام شده انتخابات را غیرقابل قبول دانسته و خواستار ابطال آن شده اند و محسن رضایی، دیگر نامزد این انتخابات هم در نامه ای به شورای نگهبان به موارد متعدد تخلف انتخاباتی اعتراض کرده و آمار انتشار یافته از آرایی را که کسب کرده مورد تردید جدی قرار داده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست