عباس پالیزدار به ده سال حبس محکوم شد

دادگاهی در تهران روز دوشنبه، 15 ژوئن حکم پرونده عباس پالیزدار و دیگر متهمان همراه او را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، عباس پالیزدار، متهم اصلی این پرونده، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، افشای اسناد محرمانه، خیانت در امانت، تحصیل مال نامشروع، تهمت، افترا و نشر اکاذیب مجموعا به 10 سال حبس تعزیری محکوم شد.

فاطمه آجرلو و حسن کامران، نمایندگان پیشین کرج و اصفهان در مجلس که دو متهم دیگر این پرونده بودند، به جرم "معاونت در تخریب اعتماد عمومی جامعه به مسولان نظام و خارج کردن اسناد محرمانه" به چهار سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.

عباس پالیزدار سال گذشته در یک سخنرانی، مقامهای بلند پایه ایران را به فساد مالی متهم کرد و بعد از چندی بازداشت شد. او دو بار در طور مدت بازداشتش سکته قلبی کرد.

عباس پاليزدار، 41 ساله که گفته می شود "جانباز 45 درصد" است، تا سال گذشته چهره ای شناخته شده برای مردم و رسانه ها در ایران نبود.

"رئیس امور زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس" و "مشاور کمیسیون اقتصادی مجلس هفتم" از جمله سمت هایی است که رسانه های ایران تا قبل از ماجرای آقای پالیزدار برای معرفی او استفاده کرده بودند. اما نمایندگی کمیته تحقیق و تفحص از قوه قضائیه مستقر در سازمان بازرسی کل کشور مهمترین سمتی است که او در سال های اخیر بر عهده داشته است.

آقای پالیزدار در سخنرانی های گوناگونی که به عنوان "دبير کميته تحقيق و تفحص مجلس هفتم از قوه قضائیه" می کرد، بعضی از عالی ترین مقامات ایران را به اتهاماتی چون فساد مالی، رانت خواری، تصاحب اموال عمومی و خصوصی، مافیای اقتصادی و بی لياقتی متهم کرد.

او به طور مداوم سخنانش را به پرونده های محرمانه ای که گفته بود در سازمان بازرسی کل کشور موجود است، مستند می کرد.

عباس پالیزدار روز 14 اردیبهشت 1387 در یک سخنرانی در دانشگاه بوعلی سینای همدان مقام های بلند پایه جمهوری اسلامی را به فساد مالی متهم کرد.

فیلمی از این سخنرانی در سایت های اینترنتی منتشر شد که در آن تعدادی از روحانیان بلندپایه از جمله محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران، محمد یزدی، رئیس سابق قوه قضائیه، عباس واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی و علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس ایران به فساد اقتصادی گسترده متهم شده بودند.

او در سخنرانی اش با ذکر جزئیات از 44 شخصیت از جمله 9 روحانی با نفوذ جمهوری اسلامی نام برد و آنها را متهم کرد که با سوء استفاده از موقعیت خود، منافعی اقتصادی برای خود و اعضای خانواده شان فراهم آورده اند. این اتهامات در مورد بعضی از آنها شامل مسائل اخلاقی نیز می شد.

عباس پالیزدار در سخنرانی خود به حمایت از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران پرداخته و گفته بود که او می خواهد دست مفاسد اقتصادی را ازامکانات دولتی کوتاه کند، اما هیچ کس دولتش را در این زمینه حمایت نمی کند.سخنرانی آقای پالیزدار با واکنش هایی در محافل سیاسی ایران روبرو شد و گروه های اصولگرا، ارتباط خود را با او رد کردند.

اما همان زمان مسعود زریبافان، دبیر پیشین هیئت دولت و از نزدیکان به محمود احمدی نژاد هر نوع ارتباط عباس پالیزدار با دولت آقای احمدی نژاد را رد کرد.

مرکز پژوهش های مجلس به ریاست احمد توکلی نیز ارتباط با آقای پالیزدار را رد کرد.

مطالب مرتبط