بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه 26 خرداد

تیترهای اول

"پی گیری اعتراض ها فقط از طریق مجاری قانونی" عنوان اصلی آفتاب یزد است که همان گزارشی را در صدر مطالب خود آورده که اعتماد با تیتر "دستور مقام معظم رهبری به شورای نگهبان" نقل کرده و روزنامه های ایران، جمهوری اسلامی، اعتمادملی، رسالت، حیات نو و جام جم هم همان را منعکس کرده اند.

مردم سالاری در تیتر اول خود از "دعوت مردم به ارامش" توسط محمد خاتمی رییس جمهور سابق خبر داده است و صدای عدالت در عنوان اصلی خود همراه گزارش تظاهرات دیروز نوشته "این موج سبز تا آخر می رود".

"موافقت رجا با ورود بیست دستگاه واگن به کشور" عنوان اول ابرار است و "چالش انبوه‌سازان در مسكن مهر" تیتر دنیای اقتصاد.

گزيده مقالات

تلخی های انتخابات

رسالت در سرمقاله خود نوشته ‌انتخابات پر شور، هيجاني، رقابتي و با نشاط دهمين دوره رياست جمهوري حقيقتا به يك پديده مثال زدني و بي نظير در تاريخ انقلاب اسلامي مبدل شد و به حق كه اولين سال دهه پيشرفت و عدالت ، يك چنين حماسه وصف نا پذيري را مي طلبيد. در يك كلام بايد تاكيد كرد كه تمام شيريني هاي اين رويداد عظيم سياسي را مردم رقم زدند، اما اين انتخابات تلخي هايي هم داشت.

به نوشته این مقاله عدم تمكين به قواعد مردم سالارانه و بروز رفتارها و اتخاذ مواضع تحريك آميز از سوي بعضي از كانديداها ، كه ظاهرا به دليل دوري بيست ساله از سياست تمام قواعد بازي را فراموش كرده اند، موجب تحريك معدودي از افراد فرصت طلب و بروز اغتشاشات خياباني شد. البته نبايد از فعاليت و نقش اتاق فرمان عمليات رواني و برنامه ريزي آشكار تعدادي از عناصر خودخواه سياسي در اين جريانات غافل بود.

رسالت رهبران تظاهرات دیروز را همان کسانی دانسته که ده سال پيش در قضاياي كوي دانشگاه تهران، درگيري دانشجويان و پليس را هدايت كردند... !البته جاي اين پرسش جدي از مسئولان امنيتي كشور نيز وجود دارد كه چرا با اين افراد خودسر كه در نقش توطئه گران عليه منافع ملي به شمار مي آيند، اين قدر مسامحه صورت مي پذيرد؟!به هر حال بروز تنش هاي خياباني ولو محدود در تهران را شبكه هاي خبري منطقه و غرب پوشش تمام عياري دادند تا شايد بتوانند مشاركت شور انگيز ملت در سطح افكار عمومي دنيا تحت الشعاع قرار گيرد.

مردم و روحانیت

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه انتقادهای خود نسبت به دولت نوشته اقتدار نظام جمهوري اسلامي با همبستگي روحانيت و مردم رابطه مستقيم دارد و اين هر دو عنصر مهم هستند كه قوام اين نظام را تضمين مي كنند. جدا شدن روحانيت از نظام به هر بهانه و با هر شكل به زيان انقلاب و نظام جمهوري اسلامي است كما اينكه ناديده گرفتن مردم و نقطه نظرات آنها نيز به هر بهانه و با هر شكل كه باشد به انقلاب و نظام جمهوري اسلامي لطمه وارد مي كند.

در این مقاله بدون نام بردن از شخص خاصی آمده: روحانيون انقلابي كه اين مردم را با دين آشنا كرده اند و آنها را در چارچوب نهضت اسلامي به صحنه آورده اند و تا پيروزي انقلاب و تاسيس نظام جمهوري اسلامي با آنها همراهي كردند و در صحنه هاي دفاع مقدس و مقابله با انواع و اقسام توطئه هاي داخلي و خارجي در كنار آنها در صحنه حاضر بودند را نبايد به بهانه هاي مختلف و با تهمت هاي ناروا از صحنه خارج كرد . به خواسته هاي منطقي مردم نيز نبايد بي اعتنائي شود. فقط با اين روش است كه مي توان انقلاب اسلامي و نظام برخاسته از آنرا حفظ كرد.

احترام به عقاید مردم

محمدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به گفته های رییس جمهور در آخرین سخنرانی وی نوشته رشد و توسعه کشور، با بهره گيري از توان تمامي نيروهاي کشور امکان پذير است و به همين دليل بايد تمامي نظرات، آرا و عقايد را شنيد و آن را محترم شمرد تا با احترام به تمام ملت ، حتي منتقدان - به جاي آنکه آنان را خس و خاشاک خطاب کنيم - روند توسعه همه جانبه کشور، با قوت و قدرت بيشتري پيگيري شود.

به نوشته این مقاله اگر زمينه براي بيان آزادانه نظرات و حتي انتقادها فراهم باشد و آن طور که آقاي احمدي نژاد مي گويد آزادي در ايران نزديک به مطلق باشد مي توان با اميدواري بيشتري چشم اندازهاي روشن را براي کشور ترسيم کرد. چرا که عدالت از حق انتخاب زاده مي شود.

در پاسخ اعتراض ها

مصطفی ایزدی در مقاله ای در صدای عدالت به یادآورده که پس از اعلام نتيجه انتخابات اولين دوره مجلس شوراي اسلامي كه هنوز مجلس شوراي ملي نام داشت - بعضي ها نسبت به نتيجه معترض بودند يكي از مقامات درجه اول - فكر مي كنم شهيد بهشتي بود - در پاسخ به معترضين گفت كه اگر مردم قبول نداشتند كه آرا اعلام شده متعلق به آنهاست، مي آمدند به خيابانها و با حضور خود اعلام مي كردند كه آرای اعلام شده متعلق به ما نيست . حالا كه خبري نشد پس مردم هم قبول دارند كه آرايشان همان است كه دولت اعلام نموده است.

نویسنده مقاله این روزنامه تاکید کرده امروز به نظر مي رسد همان پيش بيني درست از آب در آمد، سراسر كشور جمعيتي بيرون آمدند و چنين گفتند و متاسفانه بعضي هم كوركورانه دست به تخريب زدند. حالا چرا اجازه نمي دهيد كه اين معترضين از پراكنده بودن و روي بام ها شعار الله اكبر سردادن و تا نيمه هاي شب در خيابان ها ماندن بدر آيند و آرام حرف خودشان را بزنند ؟

وقت آن نرسيده است كه اين قصه هفتاد ، هشتاد ساله را تمام كنيم كه معترضين عده اي اراذل و اوباش هستند كه از خارج دستور مي گيرند؟

تلخ کردن کام ملت

غلامحسین الهام در سرمقاله روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی انتخابات روز جمعه را حماسه تاریخی خوانده و نوشته بعد از وقوع اين رويداد تاريخي، تحركاتي از سوي بدخواهان و بازندگان عرصه رقابت انتخاباتي صورت گرفت كه هدف واحد آن به تعبير رهبر معظم انقلاب اين است كه حلاوت اين حضور بي‌نظير و رأي چشمگير ‏ را به کام ملت تلخ کنند.

وزیر دادگستری دولت احمدی نژاد در ادامه مقاله خود میرحسین موسوی رقیب محمود احمدی نژاد را مرد حاشيه‌نشين دو دهه پرتلاطم، چهره صامت سياست خوانده و نوشته وی احساس خطر كرد و با انباني از تهمت و افترا به رئيس جمهور وقت و با سازماندهي دو رقيب و دولت پيشين (هاشمي و خاتمي) به ميدان آمد. در اين دوره هيچ رسالت و برنامه‌اي براي كانديداها موضوعيت نداشت، آمده بودند تا احمدي‌نژاد را دفع كنند. هزينه‌هاي سرسام‌آوري را به ميدان آوردند، در پيش چشم يك ملت به رئيس جمهورشان اهانت كردند، او را دروغگو ناميدند.

در ادامه سرمقاله روزنامه ایران آمده رقیبان با بهره از نهادهاي دولتي، ميليون‌ها اقلام تبليغاتي را توزيع كردند و نماينده يك ملت سرافراز را دروغگو خواندند. ادبياتي را در سخن گفتن غيابي با رئيس جمهور در رسانه ملي به‌طور مستقيم برگزيدند كه تاريخ اين ملت پيوسته از يادآوري آن شرم خواهد كرد و در ادب ايرانيان بي‌سابقه بود.

مقابله با گرد

آفتاب یزد در سرمقاله خود پرسیده آيا مي‌توان گروه كثيري كه اكنون پرسابقه‌ترين فرمانده جنگ يعني محسن رضايي نيز در مـيـان آنان است و از ناديده گرفته شدن حداقل 5/3 ميليون راي خود سخن مي‌گويد را گروهي بي‌ا ثر دانست و آنها را به "گَرد" تشبيه كرد؟ البته اگر رئيس دولت نهم هنوز بر تحليل خود استوار است و معترضان را چون گَردي بي‌اثر مي‌داند بايستي پاسخي مناسب و قانع كننده به سئوال مندرج در اين يادداشت بدهد كه چرا اجازه داده است براي فرونشاندن "گَرد" عده زيادي از مردم از دسترسي به امكانات ارتباطي عمومي و رسانه‌هاي خبري محروم شوند؟

سردبیر آفتاب یزد پرسیده آيا بهتر نيست رئيس دولت براي اثبات استحكام موضع خود، اجازه دهد سخنان منتقدان و رقباي او، به راحتي در اختيار همگان قرار گيرد تا به ادعاي حاميان احمدي نژاد سستي سخنِ مخالفان آشكار گردد؟ كساني كه در هر سخنراني بارها نام ملت ايران را بر زبان مي آورند و اعتماد اين ملت به خود را مايه افتخار خويش مي‌شمارند آيا اين ملت را آنقدر ضعيف مي‌پندارند كه ممكن است با چند خبر و اطلاعيه به گمراهي بيفتند؟

مجتبی واحدی نوشته مگر دكتر احمدي نژاد نگفته است كه "حتي مردم آمريكا هم اگر به اطلاعات آزاد دسترسي داشته باشند صالحان را انتخاب خواهند كرد"؟ آيا مسئولان متدين و مردم دوست ايراني، سطح آگاهي و قدرت انتخاب مردم ايران براي تشخيص حق از ناحق را كمتر از ساير ملت‌ها مي‌دانند؟ راستي همه اين كارها فقط براي مقابله با يك "گَرد" است؟

مشکل مسکن مهر

دنياي اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته انبوه‌سازان مسکن به دليل آنكه سود و زيان ورود به پروژه مسكن مهر برايشان شفاف نيست، هنوز ساخت‌وساز روي زمين‌هاي 99 ساله را شروع نكرده‌اند در حالی که در تفاهمي كه وزارت مسكن اسفند‌ماه سال گذشته با كانون سراسري انبوه‌سازان امضا كرد، قيد شده چنانچه تعاوني‌هاي مسكن، توليد انبوه‌سازان در زمين‌هاي 99 ساله را خريداري نكردند، دولت وارد عمل مي‌شود.

به نوشته گزارشگر این روزنامه دولت در صورت ورود به این پروژه اجازه فروش واحدها را به انبوه‌ساز بدهد؛ اما ابهام در عاقبت زمين‌هاي ‌99 ساله و اينكه انبوه ساز از زمين هم سود مي‌برد يا خير، موضوعي است كه در هفته‌هاي اخير انبوه‌سازان را با ابهام روبه‌روكرده است.

گزارش خبرنگار دنياي‌اقتصاد در اين زمينه حاكي است، گروهي از انبوه‌سازان در تهران ريز هزينه‌هاي ساخت و ساز روي زمين‌هاي 99 ساله را محاسبه هم كرده‌اند اما در اين محاسبات سود اقتصادي حاصل از اين فعاليت براي آنها روشن نيست.