ناآرامیهای ایران در روزنامه های بریتانیا

Image caption چند تن از نیروهای امنیتی ایران در حال کتک زدن یک شهروند بر زمین افتاده دیده می شوند.

روزنامه های اصلی بریتانیا در روز سه شنبه 26 خرداد (16 ژوئن)، مانند دو روز گذشته، حوادث ایران را با چاپ تیتر و عکسهای بزرگ در صفحات اول خود پوشش داده اند.

روزنامه ایندیپندنت تمام صفحه اول خود را به یک عکس از راهپیمایی اعتراضی دیروز مردم در مرکز تهران اختصاص داده است و در زیر آن نوشته که خبرنگار آن روزنامه شاهد شهامت یک میلیون نفری بود که با نادیده گرفتن تهدیدها، سلاحها و خونریزی برای مطالبه آزادی به خیابانها رفتند.

رابرت فیسک در مقاله خود از تهران برای ایندیپندنت می نویسد که دیروز روز سرنوشت و روز شهامت ایران بوده است و مردم در مقابل چشمان پلیس ضد شورش "بی رحم" از میدان انقلاب تا میدان آزادی راهپیمایی کردند.

به نوشته ایندیپندنت، مردم شعار می دادند که "توپ، تانک، بسیجی، دیگر اثر ندارد" و "رای ما را دزدیدن، دارن باهاش پز میدن".

این روزنامه در مقاله ای دیگر از "کشتار" دانشجویان در کوی دانشگاه تهران نوشته است. در این مقاله نوشته شده که نیروهای بسیج و پلیس روز یکشنبه با حمله به کوی دانشگاه و شلیک گلوله تعدادی را از پای در آوردند.

روزنامه تایمز با تیتر بزرگ"تندروها بر معترضین جسور آتش گشودند" عکسی از پیکر خون آلود یکی از تظاهر کنندگان را در صفحه اول خود چاپ کرده است.

این روزنامه می نویسد که اولین نشانه نگرانی حکومت ایران زمانی آشکار شد که آیت الله علی خامنه ای که در ابتدا نتیجه انتخابات را "معجزه الهی" خوانده بود، از شورای نگهبان خواست که نسبت به اتهامات موجود در خصوص مخدوش بودن نتیجه انتخابات رسیدگی کند.

تایمز در مقاله ای دیگر با تیتر "درست مثل انقلاب، سیل میلیونی معترضین آن قدر بزرگ بود که اوباش نتوانستند جلوی آن را بگیرند" نوشته است که هر چند تظاهر کنندگان افرادی شجاع هستند، حکومت ایران زور و قدرت زیادی در اختیار خود دارد.

این روزنامه می نویسد یک مقام دولتی ایران گفته است که وزارت کشور اجازه استفاده از تیر مستقیم علیه تظاهر کنندگان را داده است.

روزنامه گاردین نیز با تیتر "انقلاب سبز ایران با کشته شدن یک معترض رنگ خون گرفت" نوشته است که نیروهای امنیتی بر روی مردم آتش گشودند.

گاردین می نویسد که گفته شده است که شبه نظامیان بسیجی که به محمود احمدی نژاد، رییس جمهور، وفادار هستند مسوول تیراندازیهای دیروز هستند.

این روزنامه می نویسد که گزارشهای تایید نشده ای از کشته شدن تعدادی دانشجوی معترض در شهر شیراز، علاوه بر تهران، وجود دارد.

گاردین به نقل از ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه در دولت موقت مهدی بازرگان، نوشته که شکاف میان شخصیتهای سیاسی ایران عمیق تر شده است و این شکاف عمیق میان مردم و حکومت نیز وجود دارد. به گفته آقای یزدی این بزرگترین بحران از زمان انقلاب تا کنون است.

گاردین می نویسد که مردم اصفهان، اهواز، زاهدان، یزد و مشهد هم در حمایت از تظاهر کنندگان تهرانی شب گذشته فریاد الله اکبر سر دادند.

اما روزنامه فایننشال تایمز می نویسد برخی تصور می کنند که آقای احمدی نژاد برنده واقعی انتخابات بوده و رسانه های غربی و طبقه متوسط ایران با تمرکز توجه خود به افکار عمومی در تهران و در میان نخبگان تحصیل کرده گمراه شده اند، اما این تصور غلط است.

فایننشال تایمز در تحلیلی از اوضاع کنونی ایران می نویسد که بر خلاف این تصور، نتیجه انتخابات و "پیروزی" آقای احمدی نژاد حتی در شهر و استان زادگاه میر حسین موسوی نشانه ای از دستکاری در صندوق آرا است.

این روزنامه می نویسد حکومت ایران با شیوه های دیکتاتوری به اعتراضات عمومی واکنش نشان داده است، از جمله با کتک زدن معترضین، زندانی کردن مخالفان و تعطیل کردن خدمات اس. ام. اس (پیامک تلفنی) و سایتهای اینترنتی.

فایننشال تایمز می نویسد انقلابهای دموکراتیک بنا به شرایط داخلی موفق می شوند و دنیای خارج فقط می تواند نظاره گر باشد و صبر کند و برای دموکراتهای ایران امیدوار باشد.

مطالب مرتبط