احمدی نژاد به روسیه رفت

احمدی نژاد
Image caption احمدی نژاد به نخستین سفر بعد از انتخابات جنجال برانگیز رفته است

محمود احمدی نژاد به عنوان ناظر در اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای شرکت کرده است.

روز سه شنبه، 16 ژوئن (26 خرداد)، رئیس جمهوری ایران در نخستین سفر خارجی خود پس از برگزاری انتخابات جنجال برانگیز این کشور، وارد شهر یکاترینبورگ در روسیه شد و در اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای شرکت کرد.

سفر آقای احمدی نژاد به روسیه با یک روز تاخیر صورت می گیرد و قرار بود او روز دوشنبه به روسیه سفر کند اما این سفر صورت نگرفت.

مقامات جمهوری اسلامی در مورد علت تاخیر در انجام این سفر توضیحی نداده اند اما خبرگزاری روسی ایتارتاس به نقل از منابع آگاه در اجلاس گفته است که محمود احمدی نژاد در جلسه عمومی سازمان حضور خواهد داشت و قرار است بعد از ظهر در گفتگویی با خبرنگاران شرکت کند.

به گزارش این خبرگزاری، مقامات ایرانی گفته اند که حضور و ملاقات های آقای احمدی نژاد طبق برنامه قبلی اجرا خواهد شد.

طبق برنامه اعلام شده، قرار است محمود احمدی نژاد در جریان اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای با رئیسان جمهوری روسیه و چین نیز دیدار کند اما در مورد زمان این ملاقات های خبری انتشار نیافته است.

به گفته سازمان دهندگان اجلاس، به دلیل کمبود فرصت رهبران شرکت کننده در اجلاس، قاعدتا باید این ملاقات ها روز سه شنبه صورت گیرد هر چند به نظر نمی رسد برنامه نهایی در این زمینه تنظیم شده باشد.

سفر محمود احمدی نژاد به روسیه در حالی صورت می گیرد که اعلام پیروزی او در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به برگزاری تظاهرات و راهپیمایی های اعتراضی در داخل ایران منجر شده که همچنان ادامه دارد.

اولین سفر بعد از انتخابات

اعلام نتیجه انتخابات و حوادث بعد از آن، به خصوص برخورد نیروهای دولتی با تظاهرکنندگان، باعث ابراز نگرانی برخی از دولت ها مختلف شده است اما کشورهای چین و روسیه در این مورد اظهار نظر خاصی نکرده اند.

Image caption اجلاس سران سازمان در مورد مسایل اجتماعی و اقتصادی مذاکره می کنند

در عین حال، خبرگزاری های ایران از ارسال پیام های تبریک از سوی تعدادی از سازمان ها و رهبران چند کشور جهان برای محمود احمدی نژاد خبر داده اند و گفته می شود که رئیس جمهوری روسیه نیز انتخاب مجدد او را تبریک گفته است.

دو کشور چین و روسیه، که از پایه گذاران سازمان همکاری شانگهای هستند، روابط تجاری گسترده ای با ایران دارند و به عنوان اعضای گروه 1+5، در مقایسه با اعضای غربی این گروه از اتخاذ موضع ملایمتری در برخورد با بحران هسته ای ایران حمایت می کنند.

برخی ناظران گفته اند که رهبران جمهوری در نظر داشتند با تشویق مردم به مشارکت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری، وجهه مطلوبتری از خود در جامعه بین المللی ارائه دهند اما تردیدهایی که در مورد سلامت این انتخابات پدید آمده است می تواند موقعیت آقای احمدی نژاد در مراودات بین المللی را تضعیف کند.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 و با عضویت شش کشور منطقه - روسیه، چین، تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان تشکیل و جانشین گروه موسوم به شانگهای پنج شد که با عضویت این کشور ها، به استثنای ازبکستان، در سال 1996 ایجاد شده بود.

این سازمان هدف خود را مبارزه با تروریسم، جنبش های جدایی طلبانه و افراطی گری عنوان کرده هر چند هدف اصلی اعضای، به خصوص دو کشور روسیه و چین، جلوگیری از نفوذ ایالات متحده در منطقه آسیای میانه نیز بوده است.

در سال های اخیر، سازمان همکاری شانگهای به همکاری و اجرای طرح هایی در زمینه های اقتصادی و اجتماعی هم مبادرت ورزیده است.

علاوه بر اعضای اصلی، کشورهای هند، ایران، مغولستان و پاکستان به عنوان اعضای ناظر و چند سازمان و کشور دیگر، از جمله افغانستان، به عنوان کشور میزبان در اجلاس سران این سازمان شرکت می کنند.

در سال گذشته، ایران رسما تقاضا کرد به عضویت کامل این سازمان پذیرفته شود و برخی از ناظران این اقدام را به منزله تلاش برای تبدیل این سازمان به یک تشکل ضد غربی دانستند اما هنوز این درخواست رسما پذیرفته نشده است.