تاثیر به خشونت کشیده شدن اعتراض ها چیست؟

با تایید کشته شدن دست کم ۸ نفر در جریان راهپیمایی طرفداران میرحسین موسوی در ایران، این اجتماع مسالمت آمیز پس از سه روز آرامش نسبی بدون خشونت جدی و خونریزی، به خشونت کشیده شد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران خواستار پاسخگویی وزیر کشور در مورد برخی حوادث اخیر شده و گزارش ها از ایران نیز حاکی از ادامه اعتراض ها به نتایج اعلام شده از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

مرتضی تمدن،استاندار تهران پیش از این کشته شدن هفت تن و زخمی شدن حدود سی تن را در ناآرامی های روز دوشنبه بیست و پنجم خرداد، تأیید کرده بود.

در چنین شرایطی برخی از ناظران مسائل ایران و فعالان سیاسی این کشور از تبعات کشته شدن دست کم ۸ نفر در جریان وقایع اخیر، ابراز نگرانی می کنند. اما در حال حاضر این سئوال مطرح است که کشته شدن چند تن از معترضان چه تاثیری بر فضای موجود در ایران به دنبال دارد.

فرخ نگهدار، تحلیلگر مسائل ایران در لندن به بخش فارسی بی بی سی می گوید که از دید او این خونریزی ها حس التهاب را در جامعه تقویت می کند و برخلاف خواست سرکوبگران حس تاثر و همبستگی ملی را افزایش می دهد.

مرتضی تمدن، استاندار تهران، گفته است که "حامیان افراطی میرحسین موسوی" روز دوشنبه در پایان راهپیمایی که خود آقای موسوی، مهدی کروبی و حتی محمد خاتمی هم در آن شرکت کردند، با "سلاح سرد" به برخی از مراکز دولتی، انتظامی و نظامی حمله کردند و باعث کشته شدن ۷ نفر و زخمی شدن ۲۹ نفر شدند.

محسن سازگارا، تحلیلگر مسائل ایران در واشنگتن به بخش فارسی بی بی سی می گوید که به خشونت کشیده شدن اعتراض مسالمت آمیز مردم روشی از سوی مخالفان است تا زمینه سرکوب معترضان را فراهم کند.

اما آقای نگهدار، تحلیلگر مسائل ایران در لندن به بخش فارسی بی بی سی می گوید که این کشتار موجب قهرآمیز شدن فضای ایران نخواهد شد چون واکنش جمعیت پس از این خونریزی صلح آمیز بود.

به گفته آقای نگهدار سطح فرهنگ سیاسی و تعقل و تعمق در این بخش از جامعه بالا است و خود را در چنین اجتماعاتی نشان داده است. او حمله کنندگان به معترضان را نیروی های مسلحی دانست که از افراد پلیس تهران نیستند.

در عین حال آقای سازگارا هم لباس شخصی ها را مسئول حمله به معترضان دانست و گفت که برای برخورد خشن حکومت با مردم اختلاف نظرهای جدی در میان تصمیم گیرندگان وجود دارد.

در همین حال آیت الله حسینعلی منتظری، از مراجع شیعه نیز با انتشار اطلاعیه ای به همه مسئولان و دست اندرکاران و همچنین به مأمورین نظامى و‏ ‏انتظامى "توصیه" کرده است که "دین خود را حفظ و آن را به دنیاى دیگران نفروشند و‏ ‏توجه کنند که عبارت "المامور معذور" در پیشگاه خداوند متعال به هیچ وجه‏ ‏پذیرفته نیست."

آیت الله منتظری از مسولان خواسته "جوانان معترض را فرزندان خود دانسته و از برخوردهاى‏ ‏خشن و غیر انسانى دست برداشته و با عبرت از سرنوشت گذشتگان، بدانند‏ ‏که دیر یا زود عاملان ظلم به مردم از کیفر و عقوبت دنیوى و اخروى مصون‏ ‏نخواهند بود."

پیش از این میر حسین موسوی تاکنون با انتشار چندین اطلاعیه مردم را به آرامش و ادامه اعتراض های مسالمت آمیز دعوت کرده بود.

مطالب مرتبط