تجمعات اعتراضی در خارج از ایران هنوز ادامه دارد

تظاهرات سه شنبه در سوئد
Image caption ایرانیان در شهرهای مختلف اروپا دست به تظاهرات زده اند

شال ها و نوارهای سبز که امروز بسیاری در ایران آن را به نشانه اعتراض بر سر و دست و یا دور گردن خود می بندند، مرزهای ایران را پیمود و نشانه ی همبستگی ایرانیان خارج از کشور با معترضان داخل از کشور در رسانه ها شد.

مقابل اکثر سفارت خانه ها و کنسولگری های ایران کسانی که نسبت به نتایج انتخابات اعتراض دارند با پیراهن و یا نواری سبز خواهان تجدید نظر در انتخابات هستند.

از روز اعلام نتایج تا امروز لندن از جمله شهرهای اروپاست که هر روز در آن تجمعی مقابل سفارت ایران برگزار شده است.

حامد یوسفی پژوهشگر در این رابطه می گوید ممکن است این تظاهرات بتواند دولت های مختلف دنیا را نسبت به اعتراض مردم آگاه کند و شاید در میان مدت باعث شود که دولت های غربی یا غیر غربی دیرتر آقای احمدی نژاد را به عنوان رئیس جمهور ایران به رسمیت بشناسند.

آقای یوسفی همچنین گفت: "در واقع شاید اولین تجربه ما بود که مقابل سفارت ایران تظاهرات می کردیم. تظاهراتی که من قبلا در آن مشارکت داشتم همه تظاهرات ضد جنگ بود که آخرین موردش علیه جنایتهای اسرائیل در غزه صورت گرفت. ولی این بار ما احساس می کنیم که رای ما دزدیده و یا نادیده گرفته شده است. بنابراین از دولت ایران خواستیم که این طور برخوردها نسبت به برگزاری انتخابات را به رسمیت نشناسد و بداند که ما نسبت به این وضع معترض هستیم، بدون اینکه هیچ خواسته رادیکالی داشته باشیم. خواسته ای از جنس خواسته هایی که قبلا بعضی از تظاهرکنندگان روبروی سفارت داشته اند."

ایرانیان مقیم فرانسه نیز از شهرهای مختلف به پاریس رفته و در تظاهرات مقابل سفارت ایران شرکت کرده اند.

آزاده کیان جامعه شناس ایرانی مقیم پاریس در این باره می گوید: "دیروز جوانان ایرانی مقیم پاریس به طور خودجوش تظاهراتی را در منطقه توریستی پاریس برگزار کردند. روز قبل اش هم باز در پاریس و در میدان حقوق بشر فرانسه عده دیگری از ایرانی ها به طور خودجوش جمع شده بودند. امروز هم جمع زیادی در مقابل سفارت ایران در پاریس در اعتراض به خشونت و سرکوب تظاهرکنندگان ایرانیان تجمع خواهند کرد. دولت فرانسه هم بعد از تظاهرات میلیونی دیروز و هم قبل از آن به خاطر اعتراضات نامزدهای رقیب آقای احمدی نژاد واکنش نشان داد و سفیر ایران را به وزارت امور خارجه احضار کردند."

مرتضی رئیسی روزنامه نگار ایرانی مقیم برلین می گوید در چند روز گذشته معترضان نه تنها در برلین و مقابل سفارت ایران که در هامبورگ، بن، کلن و نقاط دیگر دست به تظاهرات زدند و این اعتراضات همچنان ادامه دارد.

آقای رئیسی همچنین گفت: "واکنش ها در دولت آلمان بالا بود. صدراعظم آلمان خانم مرکل نسبت به نوع برخورد با معترضان در ایران شدیدا انتقاد کرد و گفت که دولت آلمان تحولات را زیر نظر دارد. از طرفی به تقاضای چند فراکسیون پارلمانی، فردا پارلمان آلمان در برلین موضوع ایران را بحث اصلی مجلس قرار داده است."

ایتالیا هم از جمله کشورهای اروپایی بود که اعتراضات فقط به پایتخت آن ختم نشد. ایرانیان مقیم فلورانس بیانیه ای صادر کردند و از سوی دیگر در روزهای گذشته تظاهراتی در میلان مقابل کنسولگری برگزار شد. امروز نیز گروهی از ایرانیان مقیم فلورانس و دیگر شهرهای ایتالیا برای شرکت در تجمع اعتراضی مقابل دفتر سازمان ملل متحد به رم رفتند.

آزاده به کیش دانشجوی ایرانی مقیم رم در این باره گفت: "ما مجوز تظاهرات گرفتیم و بیانیه هم صادر کردیم. هم ما و هم بچه های میلان و فلورانس درخواست های مشخصی داریم. تقاضاهایمان از دولت ایران است که یک هیات حقیقت یاب درباره تخلفاتی که در این انتخابات صورت گرفته است تشکیل دهد. از دولت ایتالیا هم می خواهیم که صحه روی این انتخابات نگذارد."

موج تجمعات اعتراض آمیز به سوئد و استکهلم هم رسید. سعید افشار روزنامه نگار مقیم استکهلم می گوید تظاهرکنندگان در استکهلم دو گروه هستند گروهی از اپوزیسیون که شعارهایی علیه دولت ایران سردادند و گروه دیگر دانشجویان ایرانی مقیم سوئد که اعتراضشان فقط به نتایج انتخابات است.

آقای افشار افزود: "دانشجویان امروز هم تظاهرات برگزار کردند. تظاهرات دیگری هم روز پنج شنبه و شنبه برگزار خواهد شد. مطبوعات و رسانه ها در سوئد به طور گسترده این اخبار را پوشش داده اند، اما مقامات سوئد تا کنون واکنشی رسمی نسبت به این اتفاقات نشان نداده اند."

در هر حال خبرهایی که از کشورهای مختلف اروپا می رسد حاکی از ادامه اعتراضات در روزهای آینده است. کما اینکه صدها نفر هم امروز در وین پایتخت اتریش مقابل سفارت ایران تجمع کردند. ناظران معتقدند تجمع کنندگان تا روشن شدن نتایج آرای شان به اعتراض ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط