مرور روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 27 خرداد

تیترهای اول

"متن اظهارات موسوی در راه پیمائی ۲۵ خرداد" تیتر اول اعتماد، "پایتخت علیه آشوبگران به ‌پاخاست" تیتر اول روزنامه ایران است و حزب الله "آخرین میخ بر تابوت سازش" را در صدر گزارش های خود نشانده و کیهان "اولین گام ملت، هشدار جدی به آشوبگران" را در عنوان اصلی خود آورده است.

جام جم در پیشانی گزارش سخنان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "اعتقاد به مسوولان مانع بررسی اشکالات انتخابات نیست"و روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام در عنوان اصلی خود نوشته "نشنج آفرینی ها اثری در رسیدگی به اشکالات انتخاباتی ندارد". "پیگیری قانونمند انتخاباتی" در صدر عنوان های سرمایه آمده و مردم سالاری در تیتر اول خود نوشته "وزیر کشور باید پاسخگو باشد".

"شبیه سازی کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت ملی" عنوان جوان است و حیات نو از "واکنش‌ مجلس ‌به‌ حوادث کوى‌دانشگاه" خبر داده و "تحرکات در بازار وام مسکن" تیتر دنیای اقتصاد و "امتیازات مثبت و منفی کنکور ۸۸ تحلیل شد" عنوان ابرار است.

گزیده مقالات

رای حقیقی

کیهان در سرمقاله خود نوشته میزان رأی ملت است حقیقتی است که در هر انتخابات تجلی پیدا می کند. رأی مردم است که نتیجه انتخابات را معلوم می کند نه خواست و اراده مسئولان. در نظام ۳۰ ساله ما این موضوع بارها ثابت شده است. مگر در دوم خرداد ۷۶ علیرغم میل مسئولان اجرایی و نظارتی مردم آرای خویش را به نفع سید محمد خاتمی به صندوقها نریختند و رأی آنان امانت دارانه حفظ نشد؟ مگر در اسفند ۸۱ (انتخابات شوراهای دوم) و یا تیر ۸۴ برخلاف تمایل و اراده مجریان و ناظران انتخابات، مردم به اصولگرایان تمایل نشان ندادند و نتیجه آرای آنان بر کرسی قدرت ننشست؟

نویسنده سرمقاله کیهان بر همین اساس نتیجه گرفته انقلاب روزهای بسیار سخت تر از این را به پشتوانه مردم انقلابی پشت سر گذاشته است. آتش زدن چند اتوبوس و شکستن شیشه چند بانک و غارت مغازه ها اگرچه زشت و ناپسند است ولی آنقدر اهمیت ندارد و قطعاً با اراده همین مردم عنقریب بساط آشوبگران برچیده خواهد شد و روسیاهی به کسانی خواهد ماند که صحنه گردان و عروسک چرخان این خیمه شب بازی های بچگانه بوده اند.

اعصاب خرد مردم

جوان در سرمقاله خود نوشته راهپیمایى هاى مستمر، ابراز اعتراض سواره (با استفاده از اتومبیل و موتوسیکلت و مانور در سطح شهر)، خرد کردن اعصاب مردم(ازطریق جنبش بوق)، پرتاب هاى خشونت آمیز (پرتاب سنگ و آجر و تخریب اموال عمومى و آسیب به شهروندان)، ایجاد راه بندان در خیابان ها، نمایش هاى چریکى (از طریق پوشاندن صورت) و. . . از جمله اقداماتی است که این جنبش رنگى را به سمت کودتا سوق داده است.

به نوشته این روزنامه درگیرى هاى مسلحانه و اقدام براى تصرف مراکز حساس همچون نظامى و انتظامى برگ آخرى از تلاش هاى این جریان است که یادآور کودتاى ۲۸ مرداد مى باشد. تلاشى که آن ایام با هجمه علیه دولت قانونى و با مساعدت کشورهاى بیگانه، برگه سیاهى را در تاریخ این سرزمین ثبت کرد. تلاش هاى سربازان کودتاى مخملى در این روزها که با حمایت مستقیم آمریکا و انگلیس صورت مى گیرد، بى شک بازسازى کودتاى ۲۸ مرداد است

نامه خودتان را خوانده اید

محسن پرویز در سرمقاله روزنامه ایران از میرحسین موسوی پرسیده آیا نامه خودتان به شورای نگهبان را خوانده‌اید؟ خلاصه دلایل‌تان را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد آن چیزهایی که تخلف در صندوق‌ها و شمارش آرا خوانده‌اید و این‌که به جای جمع‌ بندی دستی آرا از رایانه استفاده شده است) انتقاداتی که به عملکرد رقیب و هوادارانش وارد کرده‌اید!

در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده آیا انتقاد به سخنان رقیب نشانه تقلب در انتخابات است؟ اگر شما انتخاب شده بودید و رقیبتان خواستار ابطال انتخابات به دلیل حرف‌های خودتان و هواداران ‌تان می‌شد، چه می‌گفتید؟ شما که شبانه خود را پیروز انتخابات خواندید و برنامه جشن و سرورتان را اعلام کردید، چگونه اطمینان رقیب به پیروزی خودش را نشانه تقلب می‌دانید؟ آیا شما خودتان را بازنده انتخابات می‌دانستید؟ آیا به خاطر ندارید که ده‌ها بار پیش از روز رأی‌گیری خودتان را پیروز انتخابات خواندید؟!

نظام و روحانیون

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته بررسی تهاجمات ۳۰ سال گذشته کاملا روشن می کند که تهاجم همیشه متوجه روحانیون انقلابی بود نه افراد روحانی بی تفاوت یا کسانی که در مقابل انقلاب قرار داشتند. از میان انقلابی ها نیز تهاجمات همواره متوجه آن دسته از روحانیونی بوده و هست که تاثیر بیشتری داشته و خدمات بیشتری به انقلاب کرده اند و از این پس نیز می توانند در لحظات سخت و ضروری به انقلاب و نظام و ایران کمک های موثر کنند.

به نوشته این روزنامه دشمن از مدت ها قبل درصدد ایجاد تفرقه در روحانیت بود و متاسفانه تا حدودی نیز موفق شده است. با اینحال هنوز دیر نشده و از فرصت می توان استفاده کرد و روحانیت می تواند با انسجام و وحدت کلمه در برابر همه توطئه ها بایستد. تردیدی به خود راه ندهید که آنچه علیه روحانیون انقلابی از هر جناح و تفکر که باشند گفته می شود ساختگی و با هدف ایجاد تفرقه و گرفتن انتقام از روحانیت است .

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی این احتمال وجود دارد که افرادی از روی ناآگاهی و اطلاعات غلط به این قبیل شایعات دامن بزنند و طبعا عذر آنها خواسته است لکن این واقعیت را نمی توان انکار کرد که امروز روحانیت از هر زمان دیگری بیشتر در معرض تهاجم است و این تهاجم با هدف انتقام گرفتن از انقلاب اسلامی صورت می گیرد.

یادآوری آن سال ها

مردم سالاری در سرمقاله خود به انتقادهای منقدان جواب داده و نوشته این توصیه که مهندس میرحسین موسوی رفتاری همچون رفتار آقای ناطق نوری پس از انتخابات دوم خرداد ۷۶ در پیش بگیرد که وی قبل از اعلام نتایج، پیروزی آقای خاتمی را تبریک گفت از جمله از سوی آقای غلامعلی حداد عادل بیان شده است.

محمد حسین یزدان بخش در این مقاله نوشته اگر حافظه تاریخی را یادآوری کنیم حتما متوجه می شوند که این بار بر خلا ف ۷۶ هر سه نامزد رقیب آقای احمدی نژاد شکایت دارند که از نظر اعتراضات نامزدها، این انتخابات را می توانند با انتخابات مجلس ششم مقایسه کنند، زمانی هم که آقای حداد عادل رای سی و یکم در تهران آورده بود و اظهاراتش مبنی بر تقلب در انتخابات کرد و یادآور شد که رای خود و خانواده اش در یکی از صندوق های بالای شهر تهران نبوده و «صفر» اعلام شده تا در بخش های مختلف خبری مکررا پخش شد که با ابطال آرای علیرضا رجایی، رییس سابق مجلس به عنوان نماینده آخر تهران به مجلس رفت.

وسوسه قدرت اقتصادی

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با این سئوال که آیا صاحبان قدرت سیاسی حاضرند در عرصه اقتصادی به طور داوطلبانه از خود سلب اختیار کنند؟ نوشته منطق قدرت حکم می‌کند که پاسخ به این پرسش در نگاه اول منفی باشد. اما مساله در واقع امر پیچیده‌تر از آن است که به این سادگی بتوان به آن پاسخ داد. اقتصاد دولتی همیشه برای حاکمان سیاسی وسوسه‌انگیز است، اما در عمل نتیجه‌ب خش نیست، زیرا مانع افزایش ثروت و قدرت اقتصادی مردم و در نهایت خود دولت می‌گردد.

به نوشته موسی غنی نژاد در این مقاله، در ایران صاحبان قدرت سیاسی طی دو دهه اخیر به نتایج کم و بیش مشابه کشورهای پیشرفته رسیده‌ است. سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی نمونه بارزی از روی آوردن به عقلانیت اقتصادی و تعهد داوطلبانه قدرت سیاسی به رعایت خط قرمزهای اقتصادی است. اما ظاهرا هنوز این عقلانیت به دلایلی تا آنجا پیش نرفته است که در عمل این خط قرمزها رعایت شود.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده متولیان غیردولتی کردن اقتصاد در ایران گویا هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که برای رهایی از چنبره اقتصاد دولتی، نخست باید از تصمیمات سلبی آغاز نمود و دولت را به پشت خط قرمزهای اقتصاد آزاد بازگرداند. معلوم نیست چقدر زمان برای قانع کردن مسوولان مملکتی در این خصوص لازم است، اما آنچه به روشنی معلوم است این است که بدون چنین حرکتی، غیردولتی کردن اقتصاد ایران سرابی بیش نخواهد بود. تبعات کوتاه آمدن

حزب الله در سرمقاله خود به مناقشات اعراب و اسرائیل پرداخته و نوشته نتانیاهو در سخنرانی اخیر خود بالاخره به تمام گمانه زنی های در این خصوص پایان داد و عملا آخرین میخ را بر تابوت سازش کوبید و مخالفت رسمی خود را با تشکیل کشور مستقل فلسطینی اعلام نمود، و بازهم بهانه خلع سلاح حماس و نیروهای مقاومت را پیش کشید تا با این حربه نشان دهد.

به نوشته این روزنامه بسیاری از خوشبینان به مسائل منطقه بر این گمان هستند که اوباما سرانجام‌می‌تواند با اعمال فشارهای مورد نیاز نتانیاهو را مجاب کند و وی را به بازگشت به روند سازش متقاعد نماید، اما آنهائی‌که آشنایی بیشتری به سوابق اسرائیلی‌ها و خصوصا نتانیاهو دارند به خوبی‌می‌دانند که اسرائیل، حماس را دشمن اصلی خود در مسئله فلسطین‌می‌داند و با سابقه‌ای که در حال حاضر از جنگ ۲۲ روزه غزه موجود است، صهیونیست ها‌می‌دانند که کوتاه آمدن در برابر جنبش هایی چون حماس و جهاد اسلامی‌می‌تواند تبعات سنگینی برای آنها در پی داشته باشد.