ممانعت از چاپ شماری از روزنامه ها در ایران

بنا بر گزارش ها از تهران، امروز شماری از روزنامه‌های ایران منتشر نشده و توزیع تعدادی دیگر نیز با مشکل روبرو شده است. به گزارش ایسنا روزنامه های آفتاب یزد، حیات نو و خبر منتشر نشده اند و جمهوری اسلامی نیز با تاخیر توزیع شده است.

امید قزوینی، سردبیر روزنامه حیات نو، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، با تایید خبر منتشر نشدن این روزنامه گفته است که سه شنبه شب، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادستانی کل کشور با حضور در چاپخانه‌ این روزنامه، از چاپ بعضی مطالب جلوگیری کردند و نسبت به درج برخی تیترها و مطالب انتقاد داشتند.

آقای قزوینی گفته است که مسئولان روزنامه تغییر مطالب و تیتر ها را قبول نکرده اند و به همین دلیل روزنامه منتشر نشده است.

منصور مظفری، مدیر مسوول روزنامه آفتاب یزد نیز در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفته است: " تیتر یکی از اخبار روزنامه به اظهارات یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری مربوط بوده که گفته‌های وی را از سایت منسوب به این کاندیدا نقل کرده بودیم، اما در چاپخانه از چاپ این مطلب و تیتر آن ممانعت شد."

روزنامه خبر هم در سایت اینترنتی خود توضیح داده است که امروز، چهارشنبه "به دلیل پاره‌ای مشکلات فنی" منتشر نشده و فردا، پنجشنبه نیز منتشر نخواهد شد.

تعطیلی خوابگاه دانشگاه صنعتی شریف

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس دانشگاه صنعتی شریف از تعطیل شدن خوابگاه این دانشگاه به مدت یک هفته از تاریخ شنبه سی ام خرداد ماه خبر داده است.

سعید سهراب پور در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: " از آنجا که دانشجویان به ما مراجعه می کنند و احساس عدم امنیت دارند و همچنین امتحانی در این مدت برگزار نمی شود، تصمیم به تعطیلی خوابگاه در این مقطع گرفته ایم."

رئیس دانشگاه شریف همچنین گفت که شورای این دانشگاه، امتحانات پایان ترم تحصیلی را به تاریخ ۳۱ مرداد ماه الی ۱۲ شهریور موکول کرده است.

انتقاد عسگر اولادی از اظهارات احمدی نژاد

حبیب‌الله عسگراولادی، دبیر کل جبهه‌ پیروان خط امام و رهبری در ایران با اشاره به صحبت های اخیر محمود احمدی نژاد گفته است : "این که تصورمان این باشد که سلیقه‌ ما و اطرافیان ما حق‌ است و دیگران باطل‌، مثل خس و خاشاک به آنها نگاه کنند، هر کس چنین تصوری داشته باشد، در هر مقامی که باشد از بندگی خدا خارج شده است."

محمود احمدی نژاد روز یکشنبه، مخالفان را به گروهی از اوباش تشبیه کرده و آنها را "خس و خاشاک" خوانده بود. جبهه پیروان خط امام و رهبری در انتخابات ریاست جمهوری ایران از محمود احمدی نژاد حمایت کرده بود.

بیانیه انتقادی اهالی فرهنگ و هنر

جمعی از اهالی هنر و فرهنگ ایران در بیانیه ای انتقادی، از مراجع قانونی و مذهبی خواسته اند که "نقش پناه مردم را در این شرایط خطیر ایفا کنند و برای اعاده حقوق از دست رفته ملت و بازسازی بنای ویران شده عدالت اجتماعی ، اقدام کنند."

در این بیانیه که به امضای صدها نفر از هنرمندان و فعالان فرهنگی در ایران رسیده، آمده است: "جریان های شناخته شده ای با سوءاستفاده از امکانات ملی و دولتی، به کارگردانی آرا و مدیریت آن پرداختند و در یک اقدام ویرانگر تاریخی، ضربه مهلکی به حقوق مدنی مردم وارد کردند و عملاً بخش گسترده ای از جامعه ایران را در آستانه خروج از دایره اعتماد به نظام قرار دادند." در میان امضا کنندگان این بیانیه نام هایی چون عزت الله انتظامی، رخشان بنی اعتماد، کیومرث پوراحمد، جعفر پناهی، داریوش مهرجویی و محسن مخملباف به چشم می خورد. در این بیانیه همچنین از عملکرد رادیو و تلویزیون دولتی ایران انتقاد شده و آمده است: "متاسفانه رسانه ملی ایران به جای بسترسازی برای رفع نگرانی ها و اعتراضات و تلاش جهت شفاف سازی واقعیت ها، همچنان از مواضع و ادبیاتی دور از شان این ملت بزرگ استفاده می کند."

فاطمه معتمد آریا، از امضا کنندگان این بیانیه در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که حق و وظیفه جامعه هنرمندان است که وقتی نسبت به مردم اجحاف می شود، ابراز وجود و اعتراض کنند.

بیانیه اعتراضی کانون نویسندگان

کانون نویسندگان ایران نیز با صدور بیانیه ای، انتخابات ریاست جمهوری ایران را "نمایشی و ضد دموکراتیک" خوانده و آورده است: "روزنه‌ کوچکی مانند این انتخابات، که حاکمیت ناگزیر از گشودن آن بود، کافی بود تا خواسته‌های سرکوب ‌شده و انباشته‌ مردم از آن فوران کند و به موجی گسترده بدل شود که در روزهای گذشته شاهد آن بوده‌ایم." نویسندگان این بیانیه نوشته اند: "بر این باوریم که تا آزادی اندیشه و بیان، بی هیچ حصر و استثنا محقق نشود، تا بساط سرکوب به طور جدی و کامل برچیده نشود، مشکل مرحله کنونی تاریخ جامعه ما حل نخواهد شد." در پایان این بیانیه نیز خطاب به مقام های دولت ایران آمده است: "به اراده مردم گردن نهید."

توصیه سروش به مسئولان ایرانی

عبدالکریم سروش، چهره شناخته شده جریان روشنفکری دینی در ایران هم در بیانیه ای نتیجه اعلام شده انتخابات را " خیانت در صندوق امانت" مردم دانسته و نوشته است: " هیچ چیز مهیب تر از زخمی کردن غرور یک قوم نیست. سرمایه اعتمادشان را ستاندن و آب دهان به رویشان افکندن. پلیدی و بی شرمی بیشتر از این نمی شود." او با اشاره به راهپیمایی ها و تجمع ها در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری گفته است: "اجتماع هزار هزار زنان و مردان حق جو و مطالبه گر پنجره های امید را برتاریخ آینده ما گشوده است و نوید گشایش به کار فروبسته ما می دهد." آقای سروش در پایان خطاب به مقام های دولت ایران نوشته است: "در توبه هنوز باز است. آب رفته را به جوی بازگردانید."

رئیس دانشگاه شیراز استعفای خود را پس گرفت

رئیس دانشگاه شیراز که پیش از این در اعتراض به حمله نیروهای امنیتی به خوابگاه دانشگاه شیراز، استعفا داده بود، اکنون از کناره گیری منصرف شده است. محمد هادی صادقی در گفت وگو با خبرگزاری مهر گفته که به دنبال درخواست دانشجویان، و به احترام نظر شورای دانشگاه، درخواست کناره گیری خود را پس گرفته است. از سوی دیگر گزارش ها از شیراز حاکی از آن است که رئیس یکی از دانشکده های دانشگاه شیراز و فرزندش که دانشجوی همین دانشگاه است، در ناآرامی های اخیر زخمی شده اند.

نامه عبدالله شهبازی به صدا و سیما

عبدالله شهبازی، مورخ و تحلیلگر سیاسی که سابقه همکاری طولانی با رادیو و تلویزیون ایران دارد، در نامه ای خطاب به این سازمان با اشاره به مصاحبه هایی که در زمینه تاریخ معاصر ایران با صدا و سیما داشته، خواسته است که پخش گفت و گو های ضبط شده او متوقف شود. آقای شهبازی گفته است که دیگر با رادیو و تلویزیون دولتی ایران همکاری نمی کند و علت این تصمیم را اعتراض شدید به "رویه یک جانبه سازمان صدا و سیما در جریان انتخابات تاریخی ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ به سود یک نامزد معین و عملکرد تحریک آمیز آن بعد از انتخابات تا به امروز" عنوان کرده است.

مطالب مرتبط