بازداشت فعالان سیاسی در تهران و شهرستان ها ادامه دارد

بازداشت محمد عطریانفر، سعید لیلاز، محمدرضا جلایی پور، محمد توسلی و ابراهیم یزدی در تهران، منصور نبی زاده، احمد مرادی و جاوید رمضانپور در بندرعباس و روح الله شهوار در مشهد تأیید شده است.

وبسایت نهضت آزادی ایران خبر داد که ابراهیم یزدی دبیر کل این حزب بازداشت شده است. براساس این گزراش آقای یزدی ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی در بیمارستان پارس تهران، هنگام مراجعه به مطب پزشک، دستگیر شد و ماموران دادگاه انقلاب نیز خانه او را جستجو کرده اند.

سپهرناز پناهی، همسر سعید لیلاز روز چهارشنبه ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) به بی بی سی فارسی گفت که آقای لیلاز صبح همین روز در منزل خود بازداشت شده است.

او گفت مأموران، منزل را جستجو کرده اند و چند نوار ویدیویی، هارد دیسک کامپیوتر و نامه های آقای لیلاز را با خود برده اند، اما رفتار آنها محترمانه بوده است.

خانم پناهی از اینکه مأموران از سوی چه نهادی مأموریت داشته اند و آقای لیلاز را به کجا برده اند اظهار بی اطلاعی کرد.

آقای لیلاز یکی از منتقدان سرسخت عملکرد دولت آقای احمدی نژاد محسوب می شود.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی نیز به بی بی سی فارسی گفت که محمد عطریانفر صبح روز سه شنبه ۲۶ خرداد بازداشت شده است.

او از بازداشت آقای عطریانفر انتقاد کرد.

در حالی که آقای کرباسچی ریاست ستاد انتخاباتی مهدی کروبی را در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران به عهده داشت، آقای عطریانفر از میرحسین موسوی حمایت می کرد؛ اما هر دو از چهره های اصلی حزب کارگزاران سازندگی هستند.

سایت پویش موج سوم (حمایت از خاتمی و موسوی) نیز از بازداشت محمدرضا جلایی پور، مسئول و سخنگوی این پویش خبر داده است.

بر اساس این گزارش آقای جلایی پور که دانشجوی دانشگاه آکسفورد در انگلستان است، در حالی که قصد داشت به همراه همسرش از ایران خارج شود، در فرودگاه بازداشت شد.

فاطمه شمس، همسر آقای جلایی پور گفته است که یک مأمور لباس شخصی آقای جلایی پور را بدون ارائه حکم بازداشت با خود برده است.

همچنین خبر بازداشت محمد توسلی عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران و ابراهیم یزدی دبیرکل این نهضت تأیید شده است.

در همین حال از مشهد گزارش می رسد که روح الله شهوار، روزنامه نگار و رئیس ستاد 88 (جوانان حامی میرحسین موسوی) در خراسان بازداشت شده است.

گفته می شود او هنگامی که در تجمعی در صحن حرم امام رضا حضور داشته، بازداشت شده است.

همچنین از بندرعباس خبر می رسد که تعدادی از ده ها نفر بازداشت شده روز دوشنبه در این شهر هنوز در بازداشت به سر می برند.

منصور نبی زاده (فرمانده لشکر هرمزگان در زمان جنگ ایران و عراق)، احمد مرادی (از مقامات پیشین وزارت تعاون) و جاوید رمضانپور (فعال سیاسی) که از حامیان میرحسین موسوی در انتخابات اخیر بوده اند در میان بازداشت شدگان هستند.